Paulo Coelho - alchymista

15. duben 2010 | 17.06 |

Pohádkový příběh plný filozofických úvah a myšlenek vypráví o mladém pastevci ovcí, který je ochotný se pro svůj životní sen vzdát toho jediného co v životě má a riskovat tak relativně pohodlný, klidný život kvůli nejistému bohatství.

Santiago-vi se zdá dvakrát týž sen o velikém pokladu a tak se vydává za cikánkou si ho nechat vyložit. Poté potkává záhadného krále, který ho přesvědčí, že by měl jít za svým snem a tak pasáček ovcí prodává své stádo a vyplouvá ze Španělska do Afriky. Je rozhodnutý dostat se až k egyptským pyramidám a svůj poklad najít. Bohužel, ale jak sám později zjišťuje Bohudík, je okraden prvním člověkem, s kterým se seznámí a tak mu nezbude nic jiného, než cestu odložit.

Santiago se stává pomocníkem v obchodě se sklem, kde je z počátku nevítaným cizincem, avšak pod jehož rukama obchod jen kvete. Seznamuje se s odlišnou kulturou i myšlením lidí, naučí se místní jazyk, vydělá peníze a po dvou letech se opět vydává na cestu.

Stává se členem obchodní karavany, kde se seznamuje s učeným angličanem hledajícím bájného alchymistu. Kmenové boje o nadvládu nad pouští jim ale znesnadňují cestu a  tak putují déle než čekali. Santiago se tak má čas seznámit se zákonitostmi pouště a s učenými knihami angličana. Doputují až do oázy, kde se angličan seznámý s alchymistou a Santiago zde poznává lásku.

Pozorný, empatický a učený filozof Santiago jednou předvídá útok na oázu - území, na kterém se nesmí bojovat. Jeho věštba je přijata s tím, že pokud se nenaplní, přijde o svůj život. Santiaga vyhledá sám alchymista, aby zjistil, kdo umí tak dobře číst z "duše světa" a sdělí mu, ať ho po bitvě vyhledá.

Santiago se loučí se svojí milou, která je odhodlaná na něj čekat právě proto, že jde za svým osobním příběhem a on se tak stává učedníkem alchymisty.

Cestou pouští se Santiago učí jak chápat různá znamení a jak porozumět svému srdci. Zároveň je podroben nejedné zkoušce, než mu alchymista ukáže všechna svá tajemství a opustí ho.

Santiago sám doputuje až k pyramidám kde marně hledá svůj zlatý poklad a znovu přichází úplně o veškerý majetek. Je ale okraden člověkem, který mu sdělí, že on, stejně jako Santiago, se kdysi také málem vydal za svým zlatým pokladem o kterém se mu zdálo. Měl být ukryt ve Španělsku, v rozbořeném kostele pod fíkovníkem...

Santiago i toto znamení pochopí a vrací se na čas do Španělska, aby mohl splatit z pokladu svůj dluh cikánce a urychleně se vrací za svojí láskou do oázy.

Pohádka pro dospělé obsahující bezpočet životních mouder, která rozhodně stojí za přečtení a hlavně za zamyšlení - hlavně v této hektické době, kdy se mnozí ženeme za čímsi, čemu říkáme "bohatství".

Hodnotím za 1 a vřele doporučuji.

Škoda jen, že tuto knihu budou číst vždy asi jen ti lidé, kteří popsané hodnoty více-méně sdílejí. Kéž by bylo možné tyto myšlenky do hlavy nalít těm "druhým"...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Paulo Coelho - alchymista psycho* 15. 04. 2010 - 18:44
RE(2x): Paulo Coelho - alchymista davidhavel 16. 04. 2010 - 17:04
RE: Paulo Coelho - alchymista parizek 15. 04. 2010 - 19:09
RE(2x): Paulo Coelho - alchymista davidhavel 16. 04. 2010 - 17:05