Baterie a úsporné režimy

28. leden 2008 | 17.06 |
› 
Když máte notebook, je jednou z jeho výhod to, že si ho pustíte kdekoli.. takže nejste limitování mimo jiné tím, že potřebujete zásuvku s elektrickým proudem... tedy do jisté doby... aneb každá baterie se musí jednou dobít

Jedním z parametrů, podle kterých si noťas určitě člověk vybírá je ten, jak dlouho vydrží na baterku, tudíž to, na kolik je "mobilní", ačkoli pro mě mobilita znamená především jednoduchou přenositelnost.

Výrobci a prodejci noťasů se předhání v údajích, které začínají na 2 hodinách a končí kdesi v "závratných výšinách", jenže... každá mince má dvě strany a né jinak je tomu i u těchto údajů. Je to vlastně stejné, jako s mobilním telefonem. Maximální doba, kterou výrobce údává je ta, po kterou vydrží být telefon zapnutý, tj. nikdo s ním nic nedělá, nikdo na něj, natož z něj, nevolá, nikdo si s ním nehraje, nepíše textovky, prostě se jen zaplý povaluje kdesi na stole. Jeho reálná doba použitelnosti je do značné míry vyjádřena údajem "max. doba hovoru" a podobnými, výrobci notebooků žádný jiný než "reklamní" údaj životnosti baterie neuvádí.

Vězte tedy, že čas udávaný v materiálu propagujícím ten Váš model je pouze orientační, protože notebook byl sice zcela určitě zapnutý, ale měl vypnuté kde co, aby se na tyto údaje dostal. Začíná se snížením jasu LCD displeje až na "0%", s čímž se ale nepracuje moc dobře, pro práci s grafikou je to přímo nepoužitelné a ani na film se tak nedívá zrovna dobře. Pokud máte číst titulky, tak to rovnou zavrhněte. Následuje podtaktování procesoru a u některých modelů i grafické karty, čímž ale zcela logicky ztrácíte výkon, pro který si vybíráte ten Váš model, takže.. jak často Vám bude stačit jet na poloviční či tří-čtvrtinový výkon? Pravda, je tu možnost nastavit procesor (a grafiku?) tak, aby se při potřebě max. výkonu do něj přepla a poté se vrátilo vše zpět, ale už tento proces z podstaty věci zákonitě musí samotnou operaci zpomalit (ačkoli to při většině aplikací nejspíš nepoznáte)a v té chvíli kdy se zvyšuje výkon, se neúměrně musí zvýšit i odběr energie z baterie a je jen otázkou, zda tyto časté výkyvy v důsledku nějakou energii vůbec ušetří nebo spíš naopak. Vypnout se dají nepoužívané porty, vypnout se dá wi-fi a zcela určitě spousta dalších věcí, se kterými ale nemám zkušenosti, tudíž o nich nebudu plácat do větru...

Předchozím odstavcem jsem chtěl řici, že na údaj o výdrži notebooku na baterii, který udal výrobce, se dostat dá, dostat se dá i dál, ale práce s noťasem samotným pak není vůbec konfortní a je do značné míry svazující. Osobně bych byl pro, aby údaj byl vyjádřen při maximálním využití počítače... ale to je utopie... tudíž reálná doba výdrže notebooku na baterii při jeho maximálním využití se bude pohybovat někde mezi 50ti až 75% údaje výrobce.

A protože baterie není zrovna levná záležitost (od Kč 3tis, výš), vyvstává otázka, jak se k noťasu chovat, aby vydržela co nejdéle. Na toto téma je na internetu bezpočet diskuzí snad v každém fóru a vždy se střetávají de-facto dva názory, co s baterií dělat... Většinový "tábor" uživatelů noťasů (a propó - desktopy ubývají!) nechává baterii v notebooku pořád, ten menšinový ji vyjímá, když ví, že ji nebude používat a uskladňuje ji do doby, než přijde její čas. Faktem je, že ti, co mají baterii pořád v notebooku, tak mají, když nic jiného, jistotu, že když vypadne el. proud, tak nepřijdou o data a ani noťas se nijak nepoškodí. Selský rozum se ale zabývá úvahou, že pokud nebudu něco používat, tak se to přeci neopotřebovává, tudíž to déle vydrží, a proto "ti druzí" baterie z notebooků vyjímají. Mmochodem i já patřím mezi ně.

Když už je baterie venku, tak kam s ní? Ideální je údajně baterii skladovat v suchém temném místě s teplotou kolem 20 ´C nabitou na 40 % její kapacity. Faktem ale zůstává, že baterie stárne, samovybíjí se, ať už ji používáte či nikoli... o kolik se prodlouží její živnost, když ji budete dávat do šuplíku Vám nikdo nepoví, takže volba je vždy jen a jen na Vás. Ten většinový tábor Vás bude mít za blázny, ale já osobně se na to dívám tak, že noťas jsem si koupil proto, abych ho mohl přenášet, né, že nemám volnou zásuvku na 220V.

Baterii mám doma v šuplíku, noťas je tak o pár desítek gramů lehčí. A co když vypadne ten proud? Za rok co noťas mám, vypadl jednou... včera... a vypadá to, že bez následků... jen v té hře jsem nemohl už pokračovat, ale to by stejně nešlo, protože jsem hráli po LAN a desktop záložák nemá... Pro moji volbu baterii vyjímat je i fakt, že mám kamaráda, který má noťas tři roky a po dvou letech kdy měl baterii pořád v něm, mu na ni již systém ani nenaběhl.. tak byla zdecimovaná. Já mám ntb rok a baterie se zdá být pořád ve stejné kondici, jako když jsem ji koupil... Přibližně jednou za měsíc ji dobiji na 100%, pak nechám vybít na oněch 40 a putuje zpět do šuplíku... nemám v plánu to dělat jinak...


Závěrem si dovolím publikovat článeček "Fakta o baterii", který mě ze všech diskuzí kolem baterií na netu nejvíce zaujal a hodnotím ho jako největší přínos k tématu. Je stažený ze stránek http://notebooky-forum.notebook.cz/index.php?sid=e7f382dd47894a355eac0d5bbf9bb782 kam chodím pro rady a inspiraci ohledně výpočetní techniky.

Z internetu jsem čerpal i následující článek o úsporných režimech, které nabízejí již Windows samotná a které jsou asi nejlepší možností, jak šetřit a to nejen baterii. (odkaz)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Baterie a úsporné režimy vojtahavel 28. 01. 2008 - 18:44
RE: Baterie a úsporné režimy petr* 04. 12. 2008 - 20:19
RE: Baterie a úsporné režimy string 05. 12. 2008 - 16:17