z 512 Mb na 2,50 GB RAM

2. únor 2008 | 08.10 |
Dnes, 1. února 2008 nadešel den "D" a můj noťas se probudil z mírné letargie v které se nacházel již od výroby, respektive do které se postupně dostával díky tomu, jak jsem jej používal.

Jednoho dne jsem se rozhodl, že budu stříhat video nahrané z TV karty a dále jej zpracovávat do DVD, včetně menu apod. Nezadařilo se. Odezva na jednotlivé kroky mé činnosti byla neskutečná, bez přehánění až 5 minut. Pět minut je neskutečná doba, když se s pc nedá dělat nic jiného, než jezdit myší sem a tam, což ale čekací dobu nijak neurychlý, ba naopak. A výsledek? Nepoužitelný. Nejspíš proto, že jsem s programem dělal poprvé a něco jsem zbabral, ale díky rychlosti prováděných operací, jsem si byl jist, že na dlouho naposledy.

Rozhodl jsem se svůj noťas rozšířit o 1GB paměti RAM (DDR2), což obnášelo investici cca Kč 1000,-. Než však proběhl nákup samotný, paměti zázračně zlevnily a nyní byl můj pc (mimochodem - Personal Comp - osobní počítač - desktopy mi díky pokroku nepřijdou už moc osobní, proto si dovoluji o noťasu psát jako o "pc") osazen modul o velikosti 2GB, tudíž mám nyní 2,50 GB RAM.

Vzhledem k tomu, že si nechci Ramku syslit do šuplíku a noťas nemá více jak dvě pozice pro osazení moduly ram,(původní 512MB + nová 2GB) neplánuji ani v budoucnu další rozšíření o jakýkoli jiný modul. Dalším důvodem je to, že můj operační systém stejně nedokáže využít více jak 3 GB paměti.

Počítač paměť bez problému načetl v biosu, systém naběhl o něco rychleji - Avast je hrozná brzda, ale proti AVG rychlík - ve správci systému byla celková paměť též zobrazována správně :). Grafika si nasdílela z RAM ke svým 128 MB 384 MB paměti, tudíž má teď teoreticky 512 RAM.

Spustil jsem si test výkonu celého systému v programu PC Wizard 2008 a byl jsem potěšen o něco málo výce než zdvojnásobením bodů za výkon z původních 906,88 bodu na 1841,34 bodu. Což je velice milé, když si člověk vezme v úvahu, že šlo jen o doplnění RAM.. na druhou stranu... bylo to přeci jen její zpětinásobení, takže je poněkud zbytečnou, ale teoretickou otázkou, zda to nemohlo být lepší? :)

Ještě více příjemně jsem byl překvapen testem pamětí samotných v programu Everest Home Edition, kde jsem v testu propustnosti paměti při čtení/zápisu předstihl s výsledkem 3317MB/1379MB za sekundu i sestavu s procesorem P4 na 2400, resp. 3200 Mhz s pamětí RAM v dualu.v testu latence paměti jsem zapadl přesně mezi "své" s výsledkem 67,9 ns, avška Pentia 4 byla opět bezkonkurenčně poražena...

Toliko z technického hlediska a teď ve zkratce z herního...

V současnosti hraji pouze hru FlatOut2 a zde jsem rozdíl zaznamenal hlavně v načítání hry samotné a jednotlivých tratí, hratelnost byla i s 512 MB na perfektní úrovni.. asi by to chtělo na otestování něco náročnějšího :)...

Očima běžného uživatele:
- odezva systému na jakékoli úlohy (spouštění Open Office, videa, hudby apod.) je mnohonásobně rychlejší a práce s pružně reagující sestavou tedy logicky mnohem pohodlnější a přjemnější, takže vzhledem k poměrně malé finančí investici vřele doporučuji!

PS: Teď už jen zbývá zjistit, jak se pracuje s tím vytvářením DVD disku a pak vypnout počítač... jen abych si vůbec všiml toho, že už je vypnutý, když je to takový fofr:-D

A proto že je mezi námi ještě pořád více jak 50% těch, co mají desktopy a vnitřnosti notebooku ještě nikdy neviděli, (a desktopu snad ano) přikládám jako zajímavost obrázek jak vypadá modul RAM do notebook-u

Porovnani ram s
Zapalky II

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: z 512 Mb na 2,50 GB RAM vojtahavel 02. 02. 2008 - 09:59