Rychlejší vypínání XP + pár nenáročných úprav

15. září 2009 | 08.30 |

Vše bylo bez problémů otestováno a je provozováno tak, jak je popsáno výše na ACER Aspire 5101, Win XP Media Center, SP 2 se zde vypsaným nainstalovaným softwarem.

Rychlejší vypínání systému:
- aneb ať už se vám počítač vypíná z jakéhokoli (nikoli hardwarového) důvodu déle, než bylo dříve obvyklé, defragmentace disku vám nepomáhá, lze ho po mírné úpravě registru zrychlit. Úprava je to nenáročná a zvládne ji i počítačový analfabet. Nicméně předem chci podotknout, že je důležité neměnit nic jiného, než bude popsáno níže! a ani poté nenesu žádnou zodpovědnost za případný error. 
Start - spustist - regedit
Stejně jako při procházení složek v průzkumníku vyhledejte následující klíč: 
HKEY CURRENT USER/ControlPanel/Desktop
a zde změňte hodnotu (poklepáním) AutoEndTasks na 1
Tento postup zajistí, že windows budou neodpovídající aplikace ukončovat automaticky.
Ve stejném okně otevřte položku HungAppTimeout a zadejte údaj v milisekundách, který jste ochotni čekat na ukončení aplikace (5000 = 5 sekund). Osobně mám nastaveno 1000.
Ve stejném klíči vyhledejte WaitToKillAppTimeout. Tento údaj určuje čas, jak dlouho bude systém čekat na aplikaci, která neodpovídá. Výchozích 20000 (20 sekund) upravte na vámi definovanou hodnotu. Obvyklé bývá 2-4tis. Já mám nastaveno 1000.
Při vypínání systému musí XP krom ukončení aplikací vypnout také všechny služby (přehled služeb a aplikací naleznete "start-spustit-msconfig). Každá služba dostává  2 vteřiny na uložení dat do registrů. Pokud chcete tento údaj upravit, změňte v klíči 
HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control hodnotu WaitToKillServiceTimeout
z výchozích 20000 např. na 2000 nebo klidně na 200.

Pokud se bojíte i takto jednoduchého zásahu do registrů, proveďte následující, efekt je totožný:
Spusťte poznámkový blok, do něj vložte následující text bez uvozovek: "shutdown -s -t 0 -f" a dejte soubor uložit na plochu (nebo kamkoli jinam) jako down.bat přičemž typ soboru v liště výběru je "všechny soubory" Po spuštění tohoto souboru dojde k okamžitému sestřelování programů avypnutí systému bez ohledu na to, co vše je spuštěné.
Down


Související článek: Start systému

Máte, nebo měli jste na svém pc nainstalováno více operačních systému a z nějakého důvodu Vám zůstala při zapínání počítače aktivní nabídka volby systému, o kterou již nestojíte? Není nic složitého vybrat si ten správný operační systém, který má být výchozí a dobu po kterou se nabídka bude zobrazovat zkrátit na vámi definované minimum. Jde to bez Vašeho zásahu do systémových soborů a tato funkce je jednoduše přístupná přes ikonu Tento počítač. Jak?

Pravým tlačítkem myši klikněte na ikoně Tento počítač, vyberte z nabídky Vlastnosti, Klikněte na kartu Upřesnit a následně na tlačítko Nastavení v oddílu Spuštění a zotavní systému. Pak už jen nastavíte to, co jsem psal výše.


 Další úpravou systému, která potěší nejednoho uživatele je možnost na té samé kartě popisované výše kliknout na tlačítko Zasílání zpráv o chybách a toto zakázat a už se Vám "nikdy" (nikdy neříkej nikdy) nestane, že když nějaký ten prográmek nepojede tak jak má, tak Vás systém bude otravovat otravnou hláškou, zda chcete tuto situaci oznámit Microsoftu - kdo to dělá? a zdržovat vás ve vaší práci sbíráním informací o tom Vašem systému a problému.

Osobně jsem za tuto možnost velice rád, že jsem ji našel, protože mi to šlo fakt nanervy a byl to hlavní důvod, proč jsem XP fakt neměl rád... stejně tak jako Visty mě iritují se spoustou zbytečných a otravných otázek ať už
při instalaci softu a nebo primitivním odebíráním zástupců programů z nabídky Start... ale to už je zase jiný šálek kávy... takže upravujte!

 Mohlo by se líbit:
alternativní zvuky do Windows
zvuky do Windows - Mafia

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Rychlejší vypínání XP + pár nenáročných úprav vojtahavel 07. 02. 2008 - 14:19