Virtuální disky aneb hrajte bez CD

5. březen 2008 | 11.01 |
Virtuální disk je de-facto kopií klasického cd nebo dvd disku, která se bude tvářit jako další cd-(dvd)rom mechanika ve vašem počítači. Nicméně určitě jste si všimly, že cd, aby zůstalo funkční ve své výchozí podobě nelze většinou zkopírovat klasickou metodou windows - chyť, přetáhni a kopíruj. Mnohem výhodnější je vytvářet virtuální disky, které se tváří, jako originální cd.

Za tímto účelem si mi nejvíce osvědčil program Daemon Tools (D-tools), jehož aktuální verzi najdete ke stažení zde. Instalace je jednoduchá a není třeba ji popisovat. Tuším, že v této verzi, která je narozdíl od té mnou používané navíc česky, jde nastavit více, než 4 virtuální mechaniky, jak je tomu v mém připadě, ale to pro následujíc popis není podstatné.

Pokud jste zvládli D-tools nainstalovat, tak by se Vám po startu systému měl spouštět sám. Nyní musíte vytvořit onen image soubor - kopii disku. Osobně používám Nero, ale postup bude obdobný i u jiných programů. Stačí nastavit kopírování disku a místo cílového disku - vypalovací mechaniky, zadat "image - obraz disku" a vybrat místo, kam jej uložit. Doporučuji ho ukládat do složky s hrou samotnou, člověk tak neztrácí přehled kde co má...

Nyní, když máme obraz disku vytvořený, musíme z něj udělat onu virtuální mechaniku, která se bude tvářit jako další cd-rom a zcela stejně se s ní bude dát pracovat - spouštět soubory, případně přeinstalovat i hra samotná, kvůli které(-ým) se tento proces zejména realizuje.

Vedle hodin máte po instalaci programu "D-tools" zobrazen jakýsi blesk, na který klikněte pravým tlačítkem myši. Překontrolujte, že v nabídce "Emulace" máte všechny položky zatržené jako aktivní.

Dále zvolte položku "virtální disky" a nastavte počet disků, který hodláte používat. Pro každý image soubor, resp. kopii skutečného disku, musí být vytvořen právě jeden virtuální disk.

V této nabídce by se vám po nastavení počtu virtuálních disků měla zobrazit příslušná zařízení, resp. další dostupná písmenka potencionálních disků. K těmto přes položku "nastavit image" zadejte po kliknutí cestu k soboru, který je kopií vašeho cd(dvd)disku.
Je jedno, jestli přiřadíte následující písmenko, která bylo první volné ve vašem systému a nebo začnete u jiného a ostatní budou prozatím prázdná, ale opět, pro pořádek doporučuji abecední postup, stejně tak jako nevytvářet zbytečně virtuální disky, které budou "prázdné".

Nyní máte po otevření ikony "Tento počítač" o jeden "cd(dvd)disk" více a i po vyjmutí originálu z vaší fyzické mechaniky půjde s jeho vyrtuální kopií pracovat jako s originálem.

Přínos je jasný, nemusíte s sebou tahat hromady disků, na kterých máte uložená data, neopotřebováváte zbytečně vasí mechaniku, data jsou načítáná rychleji... a tak trošku bonusem může být i to, že vámi vytvořený image soubor slouží zároveň jako záloha originálu pro jeho budoucí znovuvypálení.

PS: zjistil jsem, že i po přesunutí image souboru virtuální mechanika je shopná dále pracovat, aniž by se zadávala jiná cesta v "D-tools"

Pozn. autora: Nepřesnosti v pojmech a názvech při nastavování "D-tools" jsou způsobeny tím, že používám starší než odkazovanou verzi v angl. jazyce, nicméně postup je totožný s popisem.
Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Virtuální disky aneb hrajte bez CD kluk* 05. 03. 2008 - 15:52
RE(2x): Virtuální disky aneb hrajte bez CD vojtahavel 05. 03. 2008 - 16:04
RE(3x): Virtuální disky aneb hrajte bez CD davidhavel 06. 03. 2008 - 06:50
RE(2x): Virtuální disky aneb hrajte bez CD davidhavel 06. 03. 2008 - 06:50
RE(3x): Virtuální disky aneb hrajte bez CD vojtahavel 06. 03. 2008 - 14:14