Toulky Krkonošskem

13. duben 2010 | 18.54 |

Potřebovali jsme s Jančou vyrazit do Vrchlabí a při té příložitosti jsme si povinnost zpříjemnili výletem. Kromě tohoto historického města jsme navštívili Benecko, rozhlednu Žalý, rozhlednu Štěpánku (-a), projeli Sladkou dírou (:-D), Kořenovem a Pasekami až do Maloskalska, kde jsem se rozhlédl z Kopaniny, ale na Frýdštejn jsme to již nestihli.

Vyjížídíme před osmou hodinou ranní a mlha by se dala krájet. Naštěstí stačilo vyjet nad Děčín a vykouklo na nás pichlavé jarní slunce, tak příjemně dobíjející "baterie". Do Liberce frčíme po známé cestě a dál se vydáváme v šanc naší leckdy poblázněné navigaci :). Projížídme obcí Malá Skála (která je poměrně vzdálená od geologické oblasti Maloskalsko), kam se rozhodně plánujeme vrátit na místní hrad Vranov, jelikož zámek Vranov je mojí srdeční záležitostí.

Projíždíme malebným Podboskovem, nad kterým se staví nová rozhledna, přičemž vidíme ke značné Jančině nelibosti zasněžené vršky Krkonoš.

101_5472 Zasněžené vršky Krkon


Před Vrchlabím na nás (překvapivě :-D) vykoukne Sněžka a město samotné na nás působí velice nevábně, ostatně jako většina měst. Janča se vyjádřila, že vypadá přesně tak, jak čekala, tudíž jako hnusná placka :).

101_5475 Vrchlabí

101_5480 MuDrVyřídili jsme co bylo třeba a vyrazili s přáteli, kteří dorazili po vlastní ose, na oběd do centra města. Historické centrum,

papricka.cz/toulky-krkonosskem/#4">kostel i zámek sloužící jako městský úřad, zasazený v příjemném parku, pohled na město zcela změnil. Ostatně tak jako u většiny měst :) Po obědě se centrem projdeme, zajdeme do "Íčka" a pokračujeme zvolna zpět směr rozhledna Žalý.

101_5573 ŽalýNachazíme se na území KRNAP-u a tak přesto, že zjišťujeme, že Žalý je v dubnu přístupný pouze o víkendech, rozhodujeme se pro procházku lesem, ačkoli cílem je rozhledna, na kterou nebudeme moci vystoupat. Překvapuje mě, kolik sněhu lesní cesty ještě ukrývají, o ledovce nemluvě. Poměrně závidím Janče zimní bundu, nad kterou jsem ve Vrchlabí ohrnoval nos. Při vzestupu fotíme pár nevýrazných panoramat, když už z vrchu těžko něco uvidíme.  Pobavil jsem se u turistických cedulí informujících o změně běžkařských stezek na cyklostezky každoročně od 1. dubna :-D

Žalý byl dobyt, tak jak dobyt být mohl.. připomíná mi ustřihnutý, ochuzený, Děčínský Sněžník. Jelikož rozhledna byla uzavřená, výhled byl opravdu nijaký a tak jsme prakticky hned opět sestupovali. Sestup byl náročnější než výstupa tak jsme si zkusili cestu zkrátit napříč lesem. Ve chvíli, kdy mi došlo, že v KRNAP-u bysme se měli pohybovat pouze po vyznačených cestách, podjíždějí mi nohy a padám k zemi jako šraňky :-D. Janča, která jde za mnou se nepřestává tlemit a já pár vteřin nechápu proč sedím na zemi a tupě zírám na kabelku, kterou jsem Janče nesl, metající kotouly a vysypávající obsah. Jo jo, Krakonoš zasáhl...

101_5579 Náročný sestup101_5596 s Krakonošem


Dojíždíme do Benecka, abysme zjistili, že místní Íčko má samozřejmě zavřeno. Zdá se, že ve chvíli, kdy skončí lyžařská a ještě nezačne cyklo-turistická sezóna v Krkonoších o návštěvníky nestojí. Každopádně nám to až tak nevadí, jelikož je odsud krásný výhled na jeden z vršků Krkonoš.

Opouštíme území sjezdovek se zbytkami sněhu a najednou se Janča dožaduje zastavení, aby se mohla zajít kochat územím Bledulí, kterých je čím dál méně...

Naším dalším cílem je rozhledna Štěpánka nad obcí Příchovice, kde podle typické "vůně" musí být velkochov koní. Potěší nás, že se auto dá nechat až u Turnovské chaty, odkud je to na Štěpánku již jen pár set metrů lesem.

101_5625 U kamenného stoluRozhledna Štěpánka je prostě krásná... nadchla mě třeba stejně jako Tanečnice nebo rozhledna na Jedlové. Vada na kráse je ta, že jsme opět dorazili v době, kdy je uzavřená. Ještě, že existují virtuální prohlídky na webu :). Poseděli jsme tedy u kamenného, kulatého stolu pod rozhlednou jako neúspěšní rytíři a pokračovali zpět k autu a dál do Sladké Díry :-D. Ve chvíli, kdy jsem na navigaci viděl tento název, měl jsem pocit, že jsem se musel přehlédnout :-D

Přes Kořenov a Paseky se dostáváme do přírodního parku Maloskalsko, kam nás přivádí zájem o rozhlednu Kopanina.

Tato rozledna je tak "nehezká" až je krásná :) Připomíná mi prostě tovární komín... Zde se nám podaří vydat se na rozlednu hned dvakrát, jelikož u turistického rozcestníku přehlédneme informaci, že si máme prvně vyzvednout klíč od rozhledny. Na dveřích rozhledny je cedule hlásající výhružně "Vchod na vlastní nebezpečí", nicméně nic nebezpečného se nekoná. Schody jsou v mnohem lepší stavu, než například v již zmiňované rozhledně na Jedlové.

Janča Bohužel výstup u finálních dřevěných schodů (půdního typu) vzdává a vrací se dolů. Přichází tak o krásný pohled na Ještěd a hrad Frýdštejn, na který jsme to již před zavíračkou nemohli stihnout, ačkoli byl necelé dva kilometry daleko.

Tak zase příště :)

Pro ty co neproklikávají odkazy a chtějí vidět více
 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Toulky Krkonošskem milan* 13. 04. 2010 - 19:45
RE(2x): Toulky Krkonošskem davidhavel 13. 04. 2010 - 20:01
RE: Toulky Krkonošskem newold®blbne.cz 13. 04. 2010 - 20:24
RE(2x): Toulky Krkonošskem davidhavel 15. 04. 2010 - 16:53
RE: Toulky Krkonošskem vojtahavel 16. 04. 2010 - 19:52
RE(2x): Toulky Krkonošskem davidhavel 17. 04. 2010 - 14:45