DOSovské programy ve Windows

14. březen 2008 | 21.34 |
Většina z vás má na počítači nainstalovaný operační systém Windows XP nebo novější Visty. Pokud si chcete zahrát "staré" programy a hry, které se spouštějí pod systémem MS-DOS (kolik z vás v něm něco umí?), máte dvě možnosti. Nainstalovat si souběžně druhý operační systém (Win 95,98,SE,ME) a nebo jednodušší alternativu - nainstalovat si prográmek, který se jmenuje DosBox. Možnost spuštět hry v režimu kompatibility neuvádím, protože jde více než o skutečnou možnost jak spouštět starší programy o Billův marketingový tah, jak donutit lidi přejít na XP...

DOSBox - tato malá utilitka umí vyvořit v systému XP takové prostředí, že si hra (program) myslí, že pracujete v Dosu. Po nainstalování DOSBoxu se hry (programy) spouštějí tím způsobem, že se jejich spuštěcí soubor (*.exe, *.bat) přesune pomocí levého tlačítak myši nad zástupce DOSBoxu. Výhodné tak je mít DosBox ikonu na ploše a odtamtud z otevřeného adreseáře s dosovským programem jej tímto způsobem spouštět.

Pozor! Pokud si vytvoříte zástupce dosovského spuštěcího programu, tak se vám program nespustí! Je opravdu nutné v DosBoxu spouštět přímo spouštěcí soubory!

DosBox

Rychlost vámi spouštěného programu můžete upravovat dle obrázku pomocí kláves CTRL+F8 a CTRL-F12, mapu kláves (nastavení) naleznete pod CTRL+F1.

Další možnosti programu:

ALT + ENTER - fullscreen on/off
CTRL + F5 - screenshot ze hry
CTRL + ALT + F5 - video ze hry v ".avi" souboru on/off
CTRL + F6 - nahrávání zvukového ".wav" souboru on/off
CTRL + F7 - zpomalení hry / frameskip
CTRL + F8 - zrýchlení hry / frameskip
CTRL + F9 - konec programu DOSBox
CTRL + F11 - zpomalení hry / cpu cycles
CTRL + F12 - zrýchlení hry / cpu cyclesČESKOU, aktuální, verzi DosBox-u stahujte např. zde

Pozn. autora: po přechodu na tuto výše odkazovanou verzi DosBox-u se programy dají spouštět přímo, tj. "dvojklikem" na spouštěcí soubor.

DOPORUČUJI A HODNOTÍM ZA 1

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: DOSovské programy ve Windows michal zobec 01. 07. 2008 - 18:19
RE(2x): DOSovské programy ve Windows davidhavel 01. 07. 2008 - 19:33