Age of Empires I

23. březen 2008 | 08.27 |
Jsem zničen, rozdupán, zašlapán do země... moje hráčské sebevědomí dostalo takový zásah, z kterého se jen tak nevzapamatuje... že nejsem kdoví jaký hráč, to o sobě vím, doby, kdy jsem hrál "aktivně" několik hodin denně (a stejně jsem ve srovnání se svými spolužáky dvakrát neobstál) jsou dávno pryč, nyní je hraní her pro mě opravdu okrajová záležitost (někdy s hodně širokými okraji) jak příjemně zabíjet čas... nicméně... v rámci mého vracení se ke starým hrám jsme si s Janou objednali ve výprodeji jednoho zásilkového obchodu perfektní, kulotvní strategii AGE OF EMPIRES, kterou jsem tak po letech oprášil a prach ze mě udělali moji nepřátelé...
Age of Empires

Hru která nahradila legendárního dosovského Warcrafta II a stala se sama ještě větší legendou mezi hráči strategických her, alespoň do té doby, dokud nevyšel Warcraft III.

Myslím si, že je zcela zbytečné tutu hru obšírně popisovat, protože kdo nědky začínal hrát strategie, těžko by sehnal lepší "školu" než je Age of Empires a ten kdo je nehrál a nehraje, tak by právě touto hrou měl začít, protože navzdory svému datu vydání (1995) je stále vynikající. Jen ta grafika je v dnešní době samozřejmě trošku mimo mísu...i když klobouk dolů před těmi, kteří již v roce 95 počítali s rozlišením 1024x768. Nejen díky tomu je hra stále na velice vysoké úrovni.

Ale přeci jen v krátkosti: hra vám umožní projít časem s více než 10 ti národy přes 10 000 let vývoje lidské civilizace z doby kamené, přes dobu železnou a bronzovou až k "věku císařů" a stavění divů světa. Že to nebude procházka růžovou zahradou, to mi můžete věřit. Každý národ má svoje vlastní budovy, mechanické i nemechanické jednotky a svůj vlastní um boje, který je stěžejní nejen pro tuto strategii. Projdete obdobími od sběračů bobulí a bojů pomocí kyjů přes ryblov, boj s lukem až do dob pěstování plodin na farmách a těžkých ozbrojených jízd na koních a slonech. Můžete hrát jednotlivé mise celkem v pěti stupních obtížnosti a opravdu doporučuji po lehounké a z počátku až nudné výcvikové misy za Egypťany začít možností "velmi jednoduché", protože to ani tak zcela jednoduché nebude... mimo jednotlivé mise máte možnost hrát po síti, ať už LAN nebo internetové, a zajímavou možností je tvorba vlastních map a editor, kde si můžete ihned prohlédnout, co vše ve hře uvidíte a také editor válečných tažení (nezkoušel jsem).


Moje hodnocení za 2

Minimální systémové požadavky:

procesor 120 Mhz, 16 MB Ram, 1 MB VGA, zvuková karta compatibilní s Direct X, 230 MB volného místa na disku, 4xCD-rom, Windows 98,(95 nikoli?), ME, XP. s Windows 2000 hra prý nefunguje.

Závěrečné doporučení vydavatele hry, že je určena osobám starším 11 let netřeba komentovat...

Tak pojďte spolu se svým národem povstát z popela a probojovat se až do "Věku císařů".

PS: kdybyste někdo věděl o opravdu kvalitní češtině do této hry, dejte mi prosím vědět... myslím tím češtinu, kde jsou přeloženy kompletní "briefingy" tzn. instrukce ke scénáři.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Age of Empires I vojtahavel 23. 03. 2008 - 09:25