Ochrana proti nečistotám a zatékání

8. červenec 2008 | 09.43 |

aneb účel světí prostředky...

Jelikož jsem koupil auto s rokem výroby 1985 je spousta jeho součástí na kraji své životnoti, některé již i dosloužily. Patřil mezi ně i plast, který je viditelný skrz mřížky na nasávání (odvod) vzduchu pod kapotu motoru, resp. po jejím otevření je za stěnou motoru směrem k čelnímu sklu.

Tento plast byl již do té míry rozpraskaný, že svoji funkci téměř neplnil a naopak se díky němu v těchto místech usazovalo množství nečistot z okolí (listí apod), které pak nasával větrák topení a následně je vám při jeho zapnutí vmetal do interiéru vozu. Řešení bylo jednoduché - plast jsem z auta strhl, sundal z něj gumu, na kterou dosedá víko kapoty, tu nasadil zpět a plast vyhodil.

Poté jsme vzal doma kus vyřazené záclony, vystřihl si z ní čtverec o dvojnásobné velikosti mřížky větráku topení s rezervou na zahnutí a ten pomocí dvou gumiček přidělal k mřížce. Propustnost záclony je vynikající, účinnost větráku se nesnížila (né znatelně) a nečistoty do interiéru již namjí šanci proniknout. Mimo to jsem získal další úložný prostor pro věcičky co s sebou vozím (chladicí a brzdovou kapalinu, olej apod.), který do té doby skrýval onen vyhozený plast.

Nicméně každá mince má dvě strany a oním rubem tohoto přínosného řešení bylo nemilé zatékání ke spolujezdci a to při jakkoli slabém dešti. Odtokové cesty vedou totiž kolem mřížky větráku a ta, i když perfektně dosedá na svoji spodní část (přes plstěné těsnění) skrz onu záclonu, zvrchu díky mřížkám v haupně, vodu nechává volně protékat na spolujezdcovu podlahu. Krom spálené spojky, pneumatik, bzrdových destiček a hořící izolace vodičů neznám na autě víc odpudivý zápach než jsou nasáklé koberce...

Řešení přišlo záhy při odvozu tříděného odpadu, kdy jsem misku od vakuovaného masa nevyhodil, ale přiklopil jsem s ní onu mřížku větráku, chráněnou záclonou. Plastová miska díky dobrému těsnění mřížky větráku nemusí dosedat až ke karoserii, ba ani nemůže, aby mohl větrák volně nasávat vzduch...

PS: třídit odpad se opravdu vyplatí :-D

32_1 ochrana proti zatékání

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Ochrana proti nečistotám a zatékání vojtahavel 08. 07. 2008 - 11:02
RE(2x): Ochrana proti nečistotám a zatékání davidhavel 08. 07. 2008 - 11:05
RE: Ochrana proti nečistotám a zatékání adio45 09. 07. 2008 - 10:01
RE(2x): Ochrana proti nečistotám a zatékání davidhavel 09. 07. 2008 - 11:31