Pozor na doklady při prodeji

21. červenec 2008 | 09.55 |
› 

Jak jste se mohli dočíst zde, prodal jsem nedávno svoji Škodovku, ale jak se říká "spěchej pomalu", tak nejen při koupi, ale i při prodeji čehokoli by tomu nemělo být jinak.

Přestože se rozhodně nejednalo o unáhlený prodej, ba naopak, auto jsem prodával v časové tísni, jelikož kupec přijel ve čtvrt na dvě, já si vařil zrovna oběd a ve dvě jsem měl být již ve svém hlavním zaměstnání (v jednu jsem přišel domů z brigády)...

Jelikož se auto prodávalo na ND a s jeho stavem byl kupující seznámen již po telefonu, prohlídka auta byla záležitostí několika málo minut, Pomeranč se naložil na plaťák a šla se podepsat mnou připravená "kupní" smlouva. Tu jsem si sestavil sám a tak jsem neopoměl zmínit takové věci, jakože kupující dostane vešekeré doklady patřící k automobilu, až na velký TP, který si ponechám, abych mohl auto na kupujícího odhlásit.

Jenže... jak jsem chvátal, dal jsem do ruky kupující (byla to žena, na kterou se smlouva psala) doklady úplně všechny, právě včetně onoho velkého TP. Že je to špatně mi došlo hned po jejich odjezdu, a tak jsem jim okamžitě o tom psal sms, jelikož touto formou jsme se bez problémů doposud dorozumívaly a odezvy byly vždy okamžité. Najednou ticho...

Volám na ono číslo a je mi přislíbeno, že mi velký TP zašlou neprodleně poštou zpět... Jelikož o přepis auta na jejich jméno nejevili zájem, spíše naopak, nevěřil jsem tomu a tak jsem se obrátil na dopravní inspektorát, aby mi poradili co dál... Nevěřil jsem právem, bude to již týden, a onen obratem zpět zaslaný velký TP nějak nedorazil... Telefon mi již nikdo nebere. Bohužel ani odpověď z dopravního inspektorátu moc světla do vyřešní této nemilé skutečnosti nevnesla... mezi řádky jsem si přečetl, že jsem to posral na plné čáře :(

Pozn. autora: následující řádky jsou přepisem e-mailové korespondence mezi mnou a dorpavním inspektorátem v Děčíně vedené za účelem vyřešení situace odhlášení vozidla na kupujícího v situaci, kdy k vozidlu nemáte žádné doklady, pouze kupní (prodejní) smlouvu...

Dobrý den,

chtěl bych se informovat, jak mám postupovat, když jsem prodal auto, které jsem řádně vlastnil, mám sepsanou kupní smlouvu o tom, že je vozidlo prodáváno na náhradní díly, jsou v ní uvedeny veškeré inicály kupující, ale omylem jsem při prodeji předal spolu s autem i veškeré doklady k vozidlu (veškeré doklady o pojištění, malý i velký TP, emisní knížku).

Kupující se mnou od prodeje nekomunikuje a tak není reálné, že by mi doklady zaslala zpět, abych mohl auto na ní odhlásit. Naopak vzhledem k faktu, že auto hodlá použít na ND je maximálně pravděpodbné, že vozidlo bude rozebráno, fyzicky přestane existovat a já zůstávám nadále jeho majitelem. Pojistku na moje jméno mi pojišťovna vypoví na základě kupní (prodejní) smlouvy, ale jak dořešit tuto situaci na vašem úřadě?

Zároveň bych se chtěl informovat, zda je možné zjistit, jestli veškerá doposud mojí osobou vlastněná motorová vozidla, byla řádně přepsána, jelikož k některým převodům majitelů jsem kdysi dával pouze zmocnění, tudíž jsem se ho nezúčastnil.

Předem děkuji za Vaší odpověď a věřím, že najdeme schůdné řešení této nemilé situace.

S pozdravem,

David Havel, v. r.

odpověď

Dobrý den, pane Havle,

vzhledem k tomu, že právní normy upravující problematiku registrace vozidel, neznají pojem: "prodáno na náhradní díly", existuje pouze jediný postup převodu vozidla na jiného provozovatele.
Zákon č. 56/2001 Sb., O podmínkách provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, Vám jako vlastníkovi a současně provozovateli vozidla ukládá v §11 odst. 1 povinnost požádat příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností o provedení zápisu změn údajů zapisovaných v registru silničních vozidel. V §12 odst. 1 se hovoří o povinnosti uvedenou žádost podat ve lhůtě do 10 pracovních dnů. Ve 2. odstavci tohoto paragrafu jsou uvedeny náležitosti, které je nutno k žádosti přiložit. Ve Vašem případě by to byly:
- technický průkaz vozidla
- osvědčení o registraci vozidla (tzv. malý techničák)
- ostatní doklady osvědčující změnu zapisovaných údajů (v tomto případě by to byla, Vámi zmiňovaná, kupní smlouva).

Prováděcí vyhláška tohoto zákona č. 243/2 001 Sb. stanoví způsob, jakým provedené se změny do, v zákoně uvedených dokladů, zapíší.
Z výše uvedeného vyplývá, že k provedení změny v registru vozidel je třeba technického průkazu. Ten Vy však již nemáte.

V momentě, kdy byste k prodanému vozidlu nedal kupujícímu i technický průkaz, po čase si vzpomněl, že byste vozidlo chtěl převést na jiného provozovatele, dle kupní smlouvy, dal by se problém vyřešit i přesto, že jste nedodržel zákonem stanovenou lhůtu pro nahlášení změny. Dostavil byste se na příslušný registr vozidel a požádal o provedení tzv. odhlášení.

V případě, že byste, vzhledem k faktu, že se jednalo o vozidlo, které jste delší dobu neprovozoval, nemohl nalézt technický průkaz a osvědčení o registraci vozidla, požádal současně i o vystavení duplikátů těchto dokladů, náš úřad by Vaší žádosti musel vyhovět.
Problémem je, že tvrdíte, že jste doklady od vozidla dal do rukou kupujícího, aniž byste zajistil provedení uvedené změny.

Na dotaz o registraci Vašich vozidel, Vám tímto způsobem z důvodu ochrany dat, nemůžeme odpovědět. Máte-li zájem o informace o Vašich bývalých vozidlech, dostavte se osobně s občanským průkazem na registr vozidel. Zde se osobně obraťte na pana Vtelenského (přepážka č. 11) a to ve čtvrtek nebo v pátek (mimo úřední dny), v době od 08.00 do 13.30 hodin. V případě nepřítomnosti tohoto pracovníka Vám na dotaz rád odpoví kterýkoliv z pracovníků registru vozidel .

S přáním příjemného zbytku dne

JUDr. Oldřich Tomášek
vedoucí odboru správních činností
a živnostenského úřadu

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Pozor na doklady při prodeji vojtahavel 21. 07. 2008 - 10:32
RE(2x): Pozor na doklady při prodeji davidhavel 21. 07. 2008 - 11:01
RE(3x): Pozor na doklady při prodeji parizek 21. 07. 2008 - 11:18
RE(4x): Pozor na doklady při prodeji davidhavel 21. 07. 2008 - 11:20
RE: Pozor na doklady při prodeji parizek 21. 07. 2008 - 11:22
RE: Pozor na doklady při prodeji string 21. 07. 2008 - 12:54
RE(2x): Pozor na doklady při prodeji davidhavel 21. 07. 2008 - 13:04
RE: Pozor na doklady při prodeji kk 30. 12. 2009 - 11:41