Bathory

26. červenec 2008 | 07.27 |

aneb jen málo lidí nezná krvavý příběh Čachtické paní... a tak pokud jste ochotni přistopit na myšlenku, že vše může být úplně jinak, než se píše v knize, rozhodně zajděte do kina, nudit se nejen díky vynikajícímu hereckému obsazení a výkonům nebudete..

Bathory

Zatímco kniha líčí hraběnku Bathoryovou jako krvelačnou stvůru, která nelítostně trestná kde koho, zabíjí pro vlastní potěšení a užitek, jelikož se koupe v krvi panen, aby si uchovala svůj mladiství vzhled, velkolepý film Juraje Jakubiska, s rozpčtem 300 mil Kč, který snad všichni kritici téměř smetli pod stůl, nabízí zcela jinou alternativu událostí, jejichž pravdivý základ se již nikdy nedozvíme...

Divák čekající příběh plný nenávisti všemocné, zvrhlé, hraběnky je uchvácen dějem a sledem událostí, v kterých vidí hraběnku Bathory coby sotva dospívající dívku, která se již vdává a je nucena zakládat rodinu. Vidíme ženu, která starostlivě pečuje o své poddané a léčí pomocí bylin nemoci, s kterými si neví nikdo rady, zatímco její manžel bojuje proti Turkům ve válce trvající více než deset let. Ze všech nejvíc tak strádá právě hraběnka, protože touží po lásce a dotecích svého milovaného manžela a tak není divu, že ji po čase hledá u spřátelné duše, válečné kořisti jejího muže, malíře Caravagia.

Hraběnčino počínání a zájem o poznání lidského těla co do jeho funkce, je okolím nepřijat a začíná se vyprávět, že je upírem. Nejoblíbenější služka, které při jejím provinění se, naopak místo všemi očekávanému výprasku ještě pomohla, ji zrazuje a při útěku z hradu vypadává z okna.

Erzebeth Bathory je půvabná žena, která narozdíl od jiných lidí zdánlivě nestárne a jen ona a později její důvěrný přítel Caravago vědí, že je to její nemocnou krví a její smrt je neodvratitelná, jako všech ostatních.

Zatímco se mezi jednotlivými válkami vrací domů Erzebethin manžel Ferenc, díky jehož sobeckosti a nezvladatelnému zvířecímu pudu Erzebeht již dříve potratila tolik očekávaného syna (po dvou dcerách), nešťastně se žárlivý Ferenc zbavuje Caravaga tím, že mu dá vypít otrávené víno, které vypije jeho žena, hraběnka Bathory.

Tu přichází léčit kořenářka a vědma Darvulie.

Darvurlie dobře ví, jak Erzebeth trpí svojí nemocí a co ji čeká. Úspěšně léčí hraběnku a slibuje jí deset let klidu... který by byl mohl být reálný, pokud by pro svoji krásu, neodolatelnost a zrovnatak pro své bohatsví, převyšující bohatství krále neměla hraběnka Bathory čím dál více nepřátel. Darvulie hraběnce pomáhá i když ví, že se vše obrátí proti ní a že sama zemře krutou srmtí, které bude předcházet mučení.

Hraběnčiným hlavním protivníkem se stává po smrti jejího muže jeho nejlepší přítel, nenasytný, postupně až posedlý hrabě Thurzo (vynikající Karel Roden), který bohužel postupně získává velký vliv i u krále samotného a stává se tak palatinem Uherským. S pomocí své ženy se snaží hraběnku přiotrávit a připravit ji tak o rozum, čímž snáze zmanipuluje skutečnost ve svůj prospěch => postará se o důkazy, že hraběnka Erzebeth Bathory vraždí své služky a koupe se v jejich krvi.

Bohužel pro Thurza, který je do Erzebeth zamilovaný, ona odolává a i přes své halucinace má díky svému dobrému srdci kolem sebe oddané poddané, kteří jí za asistence mnichů (zábavných postav snímku), snažících se odhalit pro církev skutečné osudy hraběnčiných služek, vždy dokážou pomoci a ochránit.

Thurzo vítězí ve chvíli, kdy nabídne hraběnčiným zeťům, kteří ke svým manželkám nezískali žádný majetek, podíl na hraběnčině pohádkovém bohatsví. S jejich pomocí je na Vánoce hraběnka zrazena a následně křivě obviněna ze zvěrstvech páchaných na lidech, ačkoli hmatatelné důkazy nejsou žádné. Ve zmanipulovaném a zbrklém procesu, proti kterému se postavil i sám král, (bohužel až po jeho skončení) jsou popraveni a upáleni všichni skuteční pomocníci hraběnky, zatímco zrádci jsou osvobozeni. Hraběnka přichází o majetek a je odsouzena k izolaci od světa na svém hradě, kde později umírá...

Závěrem: ... ač je filmu spousta scén, ve kterých se bojuje, vraždí, upaluje a zabíjí, není nechutný.. věřím, že doba byla tehdy bohužel taková a i když se na to nekouká snadno, je to realistické... na film jsem jít nechtěl, jelikož jsem byl přesvědčen, že po knize, kterou jsem přečetl, se mi jako vždy zfilmovaní líbit nebude, nicméně opravdu stál za to a přesto, že jsem první hodinu stopáže z více než dvou, které velice rychle utečou, pořád v hraběnce Bathory měl tendence vidět tu krvelačnou stvůru, od které se nedá čekat vůbec nic dobrého, nakonec jsem za ni téměř zamáčkl slzu...

Není to příběh plný nesmysleného zabíjení a mučení, je to příběh o nenaplněném, nešťastném životě jedné šlechtičny toužící po lásce, která se jí dostává jen na prchavé okamžiky, stejně tak jako pochopení. Je to příběh hraběnky, osamělé ženy, která byla mocnější a bohatší než většina můžů v tehdejší Evropě, příběh nejkrásnější ženy Uher a člověka, který bojoval do poslední chvíle...

Moje hodnocení 1

PS: zábavné scény s mnichy bych ale do filmu nezařadil, je to tak trošku mimo mísu, dle mého názoru, ale třeba podle Janči to film příjemně odlehčí... Já bych je dal do bonusů na DVD a tam by měly zcela jistě pouze pozitivní ohlasy :)

Bathory

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.56 (9x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Bathory samotar®vzpomina.cz 26. 07. 2008 - 17:43
RE(2x): Bathory davidhavel 28. 07. 2008 - 14:23
RE: Bathory vojtahavel 26. 07. 2008 - 18:20
RE: Bathory adio45 27. 07. 2008 - 23:02
RE: Bathory blaženka 28. 07. 2008 - 09:01
RE(2x): Bathory davidhavel 28. 07. 2008 - 14:36
RE: Bathory boudicca 29. 07. 2008 - 21:54
RE(2x): Bathory davidhavel 30. 07. 2008 - 14:03
RE(3x): Bathory boudicca 30. 07. 2008 - 15:45
RE: Bathory cero 01. 08. 2008 - 10:40
RE(2x): Bathory davidhavel 01. 08. 2008 - 14:29