Výstava artefaktů z Titanicu

15. srpen 2008 | 16.48 |

Jelikož je pro mne Titanic fenoménem, který mne zajímal, zajímá a zajímat nepřestane, nemohl jsem si nechat ujít výstavu předmětů z něj vyzvdvihnutých.

Putovní výstava se koná nyní v paláci Lucerna v Praze a tak jsme se tam s Jančou a mým bráchou Vojtou minulý víkend vydali vlakem.

Večer před naší výpravou se Janča věnovala na internetu mapám a tak jsme z Masarykova nádraží přes Václavské náměstí k Lucerně došli bez bloudění. Samotná doprava vlakem pro nás byla více než příjemnou záležitostí, jelikož díky akci ČD "Junior" jsme jeli všichni za dětské ceny, ale vlak byl i tak poloprázdný :)

Když jsme si prošli Lucernu, kde nás dostal hlavně "Václavův kůň naruby" a vytrína věnovaná Bathory, "zabloudili jsme" k místu, kde se prodávají vstupenky na výstavu artefaktů z Titancu. Zklamaný jsem byl přirážkou za to, že jsme dorazili o víkendu, takže moje vstupné (nejsem student, ani dítě) stálo Kč 330,-... nu co, v porovnání s očekávaným zážitkem částka hodná obětování.

Přesunuli jsme se zpět ke vchodu do Lucerny, kde je zároveň i vchod na výstavu o Titanicu.

Titanic

Sejdete do tmavých prostor, kde jste uvítáni pořadateli a vyzváni k odložení batohů a podobných věcí v šatně, stejně tak k vypnutí mobilních telefonů a akceptování zákazu pořizování jakéhokoli vizuálního záznamu. Následně máte možnost naposledy si pohrát se svým virtuálním osduem při losování replik palubních lístků.

... rázem jsem zestrál o celých 40 let a stal jsem se cestujícím první třídou, Francisem Davisem Milletem. Jak se dovzídám z polubního lístku č. 13509 společnosti Wihte Star Line, jsem úspěšným dekorativním umělcem a nedávno jsem byl jmenován ředitelem Americké umělecké akademie v Římě. Píše se 10. dubna 1912 a já se naloďuji na Titanic v Southamptonu.

Toliko z mého virtuálního života na následující dvě hodiny, které nám trvalo si výstavu projít a nyní zpět do reality. V šatně si za další přípaltek vypůjčujeme přenosné sluchátko, které vám jinými slovy převypráví to, co máte možnost dočíst se na stěnách kolem vystavovaných předmětů. Zajímavostí ale je možnost, nechat si příběh převyprávět verzí nahranou pro děti.Výstava začíná portréty významných pasažerů Titanicu v setmělé chodbě, kde vás oblklopuje ponurá hudba a málokdo se ubrání mrazení v zádech. První místnost je věnována zdokumentování rozhodnutí o stavbě Titanicu a je škoda, že se tomuto tématu dokumenty příliš něvěnují. Alespoň ne ty, které jsem měl možnost vidět. Je opravdu zajímavé vidět, kolik lidí se sklání nad rýsovacími prkny a že i loď, která budí i téměř sto let po jejím sestavení úžas svojí velkolepostí, vznikala od pár čar na papíře.

Dále máte možnost porovnávat nad autentickými relikviemi rozdílnost vybavení kajut první, druhé i třetí třídy, zejména však nádobí z jídelen. Uvědomíme-li si, že jde o věci, které drželi v ruce skuteční lidé, kteří většinou umřeli na palubě této lodi a že jsou vyzvdiženy ze čtyř kilomtrové hloubky oceánu, stává se z "klasické" muzeiní sbírky zcela něco jiného, nepopsatelného. A tak je to s celou výstavou... Dost záleží na vaší představivosti, jak moc se dokážete vžít do "Titánské atmosféry Titanicu" a do osudů jeho posažerů. Čím více, tím lépe pro váš zážitek z výstavy.

Až neuvěřitelné se zdá, jaké drobnosti byly ze dna vytaženy a jaké věci se zachovaly - např. tehdejší americké dolary, které dříve tiskly soukromé banky a tak jich bylo mnoho druhů a tipů, parfémy, které doposud krásně voní, víno v nerozbitých lahvích z konce 19. století a další a další.

Komfort pro cestující z 1. třídy byl opravdu dokonalý, ale i tito cestující si za některé služby museli připlácet. Cestující druhé třídy (ukázka kajuty chybí) si připadali jako v první třídě jiných zaocéánských plavidel tehdejší doby a při prvním dni plavby si nebyli prý zcela jistí, zda nejsou tam, kde býti nemají. Třetí třída se dnenšnímu člověku zdá poněkud "sparťanská", jelikož zde byly postele né nepodobné vojenským palandám a ke všemu kajuty neměly ani stropy, jelikož tudy vedl přístup k parním potrubím Titanicu. O hluku, který zde pasažéri museli snášet (a vy ho poslocháte také) ani nemluvit. Přesto byla i třetí třída jakýmsi nadstandardem, protože jiné lodě nabízeli pouze noclehy na zemi, na slámě.

Přes místnost věnovanou "černé partě" - topičům na Titanicu - se dostáváme až ke kapitánskému můstku...

Vidíte skutečné "kormidlo", kterým komunikoval můstek se strojovnou, u kterého stál kapitán Smith i ve chvíli, kdy byla příď lodi zcela zatopena a bylo více než jasné, že je tato plavba opravdu jeho poslední a nejen jeho...

Další místost nastiňuje pocit temné, ledové, klidné noci na široširém oceánu a je zde vystaven zvon Titanicu, na který hlídka zběsile tloukla ve chvíli, kdy uviděla obrovský ledovec... bohužel to bylo příliš pozdě...

Titanic začíná jít ke dnu... z počátku tomu spousta lidí nevěří, ale lodi zbývají pouhé dvě hodiny na hladině...

V další místnosti jsme již zpět v současnosti, u makety předku miniponorky, která vyzvdvihuje tyto a další artefakty Titanicu. Je zde vystavován i kousek trupu lodi, na který si můžete skrz otvor ve vytrýně sáhnout (pokud nemáte krátké prsty jako Janča), což bylo pro mne osobně spolu s oním "kormidlem" největším zážitkem z výstavy =>

SÁHNUL JSEM SI NA TITANIC !

Výstava končí dlouho chodbou, na které jsou desky se seznamy jmen pasažerů lodi, roztříděná dle jednotlivých ubytovacích tříd a vy máte možnost zjistit, zda jste přežili či nikoli.

Nepřežil jsem...a spolu se mnou dalších 1700 lidí...

Moje hodnocení ovlivněné i cenou vsutpného je za 3. Jak už jsem psal výše, hodně záleží na vaší představivosti, jinak jde o trošku netradiční muzeum "jedné lodi"... Přesto jsem velice rád, že jsem tuto výstavu navštívil.

Já Titanic

Související odkazy: Titanic dle Wikipedie ; Nejlepší web o Titanicu co znám ; Co možná nevíte nejen o velkofilmu

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Výstava artefaktů z Titanicu cestovatelka* 15. 08. 2008 - 17:30
RE(2x): Výstava artefaktů z Titanicu davidhavel 15. 08. 2008 - 17:36
RE(3x): Výstava artefaktů z Titanicu cestovatelka* 15. 08. 2008 - 17:42
RE: Výstava artefaktů z Titanicu tarzanice 15. 08. 2008 - 17:36
RE(2x): Výstava artefaktů z Titanicu davidhavel 15. 08. 2008 - 17:40
RE: Výstava artefaktů z Titanicu samotar®vzpomina.cz 16. 08. 2008 - 10:59
RE(2x): Výstava artefaktů z Titanicu davidhavel 16. 08. 2008 - 12:45
RE: Výstava artefaktů z Titanicu blaženka 18. 08. 2008 - 21:34
RE(2x): Výstava artefaktů z Titanicu davidhavel 20. 08. 2008 - 12:42
RE: Výstava artefaktů z Titanicu vojtahavel 25. 08. 2008 - 21:38
RE(2x): Výstava artefaktů z Titanicu davidhavel 26. 08. 2008 - 14:10