Psychotesty pro řidiče nákladních automobilů

4. květen 2010 | 14.17 |

Psychologické vyšetření se skládá ze čtyř částí

1) IQ test
2) test soustředěnosti
3) test reakční doby
4) osobnostní test

V IQ testu je zhruba 30 otázek, na které máte tři minuty... není nutné stihnout odpovědět na všechny, avšak už to vypovídá o inteligenci testovaného jedince... můj výsledek mě nepřekvapil, jen jsem si potvrdil již dřívější výsledky - nic k chlubení. Budiž mi chabou útěchou, že je mi známo tvrzení, že číslo zjištěné při IQ testu nevypovídá o ničem jiném, než o schopnosti řešit IQ testy...

Test sostředěnosti probíhá tak, že dostanete A4 popsanou číslicemi od 1 do 9 a vy musíte po dobu sedmi minut vyhledávat kombinace dvou čísel za sobě jdoucích, která mají součet deset... Pokud jsem správně pochopil z vyhodnocování, je nutné najít takovýchto kombinací za uvedenou dobu nejméně za 100 bodů, což bude pravděpodobně odpovídat 50ti dvojicím. Ani zde jsem nezazářil a nepřekvapil se.. že mám problémy se delší dobu opravdu soustředit na jednu konkrétní věc o sobě vím. Každopádně prošel jsem...

Test raakční doby mi připomněl značení směru jízdy tramvaje na křižovatkách. Zakreslujete vzájemnou polohu plného černého kolečka vůči bílému kolečku. Takovýchto "situací" máte tuším kolem třiceti a jde o to vyplnit jich co nejvíc a samozřejmě správně. Určený čas byl tuším jedna minuta. Reakční doba mi vyšla průměrná, přesnost bez chyby.

Nejzajímavější částí psychologického vyšetření byl osobnostní test sestavený ze 300 otázek. Časové omezení dáno nebylo a odpovídalo se pouze zda s uvedeným tvrzením ("otázkou") souhlasíte či nikoli. Některé otázky byly opravdu zajímavé, u jiných se dalo odtušit, jak by člověk měl odpovídat a některé otázky (sexuální) mi přišly překvapivé. Otázky na které si vzpomenu, byť jejich přesnou formulaci lecky nedám dohromady jsou například následující:

Vyvede vás z míry někdy i maličkost?
Jsou děti povinné se postarat o své staré rodiče?
Nevěra je spíše příznakem rozpadajícího se vztahu nebo znak nudy?
Vzrušuje vás a sledujete často blesky při bouřce?
Vzrušuje vás dotýkat se některých předmětů?
Vzrušují vás přirozené tělesné pachy?
Jste rádi středem pozornosti?
Chtěli byste se se seznámit s člověkem, který je označován za úchylného?
Hrajete někdy hazardní hry?
Nechali byste se v autě někdy předjet?
Oblékli byste si někdy extravagantní oblečení?
Osobní svoboda je důležitější než nepsaná i psaná pravidla?
Souhlasíte se rčením "kdo chce s vlky žít, musí s vlky výt?"
Byli byste v životě úspěšnější, když by vám dali příležitost nebo vám alespoň nepřekáželi?
Pomýšleli jste někdy na sebevraždu?
Jste v zaměstnání často nedoceněni?
Zastanete se slabšího, ikdyž to pro vás znamená komplikace?

Výsledky tohoto testu byť prováděného na papíře shrne počítač, který mi o mé osobě opět nesdělil nic nového. "Jsem člověk, který má rád své jisté a nechodí s hlavou v oblacích, ba naopak se často podceňuji a proto nedosahuji takových cílů, na které bych s největší pravděpodobností měl. Jsem trémista a nerad riskuji. Radši se spokojím s málem, než jít do rizika s byť reálnou možností si polepšit".

No jo, takový jsem já a kdyby na to stačilo česté prohlášení, mohlo se ušetřit několik set korun za psychloga :)

Každopádně nakonec jsem dostal potvrzení, že jsem duševně způsobilý stát se řidičem nákladní a kamionové dopravy. Uff... nervózní jsem sice byl méně než jsem čekal, ale stejně jsem se po vyšetření cítil "vyždímaný" a doufám, že něco podobného (ani to samé) nebudu muset již nikdy znovu podstupit. Hlavu mi samozřejmě nikdo netrahl, paní magistra byla naopak velice příjemná a atmosféru zlehčovala, ale stejně... pocit, že se mi někdo šťourá v hlavě, a že o sobě zjistím něco, co si nechci ani připustit, není nic příjemného....následovalo vyšetření u obvodního lékaře, což mi přišlo jako největší fraška. Změření krevního tlaku, poslech dýchání a jelikož jsem v péči očního lékaře, bylo po všem. Nedočkal jsem se ani dříve obvyklého vyšetření barvocitu.

Zpátky na neurologii aneb vyšetření doktorkou

EEG dopadlo dobře, jen prý je znát, že jsem při natáčení usínal :-D. Doktorka mi nařídila se svléknout do trenýrek (problém, když je nenosíte:-D), kroutila mi všelijak hlavou, nechala mě projít se na boso po podlaze, proklepla mi kolena, nechala mě se uklánět a zaklánět, sahat si na nos se zavřenýma očima a bylo. Prý jsem normální :)

Tímto jsem úspěšně splnil veškerá povinná lékařská vyšetření a můžu nastoupit k výcviku pro získání řidičského oprávnění skupiny C, resp. CE

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.25 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší