Zelení baroni - Miroslav Šimarek

27. listopad 2009 | 09.00 |

Právě jsem "jedním vrzem" přečetl knihu Miroslava šimareka "Jak jsem vojákoval za Čepičky aneb zelení baroni"


Zajímavé je, že se mi dostala do rukou náhodou pár dní poté, co zemřel p. Švandrlík ála vojín Kefalín z nepřekonatelných Černých baronů.

Jsem jedním z těch, kteří ještě zažili základní vojenskou službu. O tom, jaké to je narukovat jsem psal již zde.

Vojnu jsem rád neměl a doposavaď na ní mám živé vzpomínky a přestože historky vyprávím odjakživa rád a nyní již i pěkně z vesela, žaludek se mi svírá a prožívám znovu ty samé pocity, které jsem měl jak při rukování, tak po většinu doby trávené v kasárnách.

Přestože můj vztah k armádě je takový jaký je, filmy o vojáčkování v Českých podmínkách mám rád, knihy ještě radši. Ať už je to z jakékoli doby, najdu tam vždy část svého příběhu.

Nejinak tomu bylo i v této knize a přestože název navozuje očekávání Švandrlíkova Kefalína, je kniha koncipována zcela jinak, ačkolizachycuje téměř stejné časové období, resp. dobu těsně "před Kefalínovskou".

Pan Šimarek ve 40 krátkých povídkách zachycuje svoje vzpomínky na své působení zejména v Kroměřížských kasárnách a popisuje vtipně často absurdní situace očima záklaďáka.

Knihu o 106 stranách doplnil vtipnými kresbami Josef Fraško a trefným textem Edvard Šimarek.

Hodnotím za 2-


PS: při čtení knihy mi vytanula na mysli první sloka písně mé "Mostní roty"

"Mostní rota žene se,
copak asi přenese,
asi naši techniku,
to má přeci v malíku" 

... nevíte někdo jak to bylo dál?aktualizace 10. 11. 2009: v Televizních novinách jsem zaslechl zprávu, že na zahraniční misy v Afghánistánu byl spatřen voják z povolání Hynek Matonoha se svým kolegou jak nosí na svých přilbách symboly SS... píši to sem proto, že Hynek Matonoha, v hodnosti štrtm (štábní rotmistr) byl můj přímý nadřízený v době, kdy jsem sloužil coby voják základní služby právě na Mostní rodě v Litoměřicích... nyní byl postaven mimo službu, zbaven hodnosti (pořád štrtm?) a zřejmě bude propuštěn... patří mu to, frajírky já nikdy neměl rád a extrémistická hnutí ještě méně.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Zelení baroni - Miroslav Šimarek Švandrlík 18. 03. 2010 - 16:34
RE(2x): Zelení baroni - Miroslav Šimarek davidhavel 23. 03. 2010 - 19:21
RE(3x): Zelení baroni - Miroslav Šimarek davidhavel 24. 03. 2010 - 13:29
RE: Zelení baroni - Miroslav Šimarek bumba 27. 10. 2010 - 15:32