Máj

3. listopad 2008 | 11.52 |

V sobotu jsem se vydal s Jančou a jejím rodiči do kina na Máj. Premiéra to byla dvojitá, jelikož se tímto filmem u nás otvíralo, naše jidiné, nově přebudované, kino Sněžník.

Nejprve ke kinu samotnému:

- vstupní dveře, klasické dvojkřídlé, byly vyměněny za vkusný "turniket" , stejně tak jako prostor u pokladen byl přebudován tak, že nyní se nutně nemusíte prodírat frontou, pokud již máte lístek z předprodeje

- za dveřmi oddělujícími vstupní halu od původního vestibulu máte po levé straně vkusně, i když díky velké prostornosti studeně vyhlížející kavárnu, kde si mimo jiné můžete do kina zakopit i popcorn - ano, tato vymoženost dorazila již i do našeho D.C. :)

- pokud nevyužijete služeb kavárny a přicházíte tak akorát, pokračujete po novu do kinosálu odspodu - bývalým východem, který od nynějška slouží i jako vchod. Procházíte tak chodbou, která je vyzdobena zajímavými fotografiemi nejen od mého někdejšího spolužáka ze střední školy (na jedné stěně jsou i akty slečny od nás z vesnice).

- kinosál zůstal na první pohled zcela nezměněn, ač opona by si změnu jistě zasloužila. Změny si všimnete až v rámic sledování vámi vybraného snímku a to ve chvíli, kdy se ozve prostorový zvuk :)

Hodnotím za 1-

A teď již k Máji

Ozvy na tento snímek jsem prakticky neslyšel, to málo, co ano, tak neznělo zrovna pochvalně (nic moc, resp. "tohle si Mácha nezasloužil") a tak jsem na film, který mne dvakrát nezajímal šel s tím, že dělám doprovod Janče. Nakonec jsem byl ale filmem příjemně překvapen a zároveň vyveden z omylu, že Máj znám celý a že je to báseň lásky.

Snímek rozhodně nebude patřit mezi tuctovky, které se líbí davům, jelikož nejde o klasickou komerční záležitost, ale bude to jeden z těch, nad kterými se bude dost diskutovat a bude mít své věrné zastánce, stejně tak jako zaryté odpůrce. Zfilmované Kytici, které není stylem zpracování Máj nepodobný, je dle mých měřítek o třídu výš, ale možná je to jen díky rozsahu zpracovaného materiálu. Nezvykle tedy hodnotím snímek již v tuto chvíli a to známkou 3, jelikož se mi film vlastně líbil, ale znovu bych ho vidět nechtěl :-?

Herci byli vybrání velice šťastně a tak jejich postavy vypadají velice realisticky. Zejména kat a vypravěč v jedné osobě, p. Jan Tříska byl prostě dokonale věrohodný.

Máj plný kýčovitě krásných záběrů na krajinu severních čech začíná paradoxně v zimním prostředí, kdy právě kat, Jan Tříska, vzpomíná pod šibenicí na nešťastný příběh odehrávající se v máji...

Postavou, kolem které se vše točí je krásná, mladá, leč němá dívka Jarmila, která pracuje u své matky v hostinci. Matka by ji ráda provdala za hodného, starého, ale stále silného a vilného mlynáře. Vůbec jí tak nevadí, že se Jarmila spolu s ním často oddává sexuálním radovánkám.

Mlynářův syn se dal na zbojničinu a stal se z něj "strašný lesů pán" a neštítí se ani vykrádat kostel přímo při mši, na které si všimne Jarmily. Jarmila si nedělá násilí s věrností a netrvá dlouho a oddává se sexu jak s mlynářem, tak o pár chvil později s jeho synem Hynkem. Hynek se zdá být do Jarmily zamilovaný více, jak ona do něj, protože ve chvíli, kdy na Jarmilu čeká po útěku před dráby, ona se znovu oddává sexu s Hynkovým otcem.

Kat se snaží napravit Hynka a doporučuje mu vrátit se pro svoji milou a začít s ní nový život, "vše vsadit na lásku". Hynek tak načape otce s Jarmilou "v nejlepším", neváhá a otci podřezává krk. Jarmila pláče a Hynek šílí. Celou noc jezdí kolem šibenice, kde se mu zjevují jeho popravení předchůdci. Nakonec dojede do kostelu, kde kolabuje. Je zatknut, zavřen do žaláře a následně odsouzen k lámání kolem, k popravě a vpletení v kolo.

Kat koná svoji práci, Jarmila přibíhá a vše sleduje, načež skáče ze skály... "byl pozdní večer, první Máj..."

P.S:: jediné, co se mi opravdu nelíbilo, byl právě poslední záběr, kdy Jarmila zůstává "viset ve vzduchoprázdnu" ve chvíli, kdy se rozhodla skočit ze skály. Kdyby byly posledním záběrem kruhy na hladině, udělal by režisér rozhodně lépe... a zároveň si mi nepovedlo zjistit, zda Hynek byl starý mlynář, či někdo jiný... asi si budu muset přečíst originál, nebo mi to poví někdo z vás?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 4 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Máj jana* 03. 11. 2008 - 12:05
RE: Máj vojtahavel 03. 11. 2008 - 17:30
RE(2x): Máj davidhavel 04. 11. 2008 - 15:10
RE: Máj miner 03. 11. 2008 - 21:15
RE: Máj parizek 04. 11. 2008 - 16:28
RE(2x): Máj davidhavel 04. 11. 2008 - 16:32
RE(3x): Máj adio45 05. 11. 2008 - 21:02
RE: Máj parizek 04. 11. 2008 - 16:34
RE(2x): Máj davidhavel 04. 11. 2008 - 17:04
RE: Máj jana* 05. 11. 2008 - 18:56
RE: Máj milan* 06. 11. 2008 - 00:00
RE(2x): Máj jana* 06. 11. 2008 - 11:40
RE(2x): Máj davidhavel 06. 11. 2008 - 14:29