Recenze Sony Ericsson T280i vs.K300i - aktualizace

11. prosinec 2008 | 09.05 |

Před časem mi dosloužil "joystick" na jinak výborném telefonu Sony Ericsson K300i, který jsem dostal jako již používaný loni k Vánocům. Oprava by vyšla na více než 500,- což jsem odmítl do "starého" telefonu, který jinak ale žádnou vadou netrpí, investovat. Byl jsem pevně rozhodnutý si za tisícovku pořídit nějaký ten telefon, který prodává Vodafone přes Tesco, případně si počkat na nějakou výhodnou vánoční nabídku.

Jenže... člověk míní, život mění.. dostal se mi do ruky právě předvánoční leták z Tesca, v kterém nabízeli mladšího brášku mého Ericssonu - T280i. Od telefonu toho moc nepotřebuji, chci říci, na dnešní poměry, zvykolosti a vymoženosti toho moc nepotřebuji. Přeci jen bych ale nerad sestoupil k horšímu, než dosavadnímu kousku. Na ty nové, nepotřebné, funkce si člověk tak rychle zvykne :)

Nový T280i mě stál Kč 1999,- a jako malé dítě jsem ho natěšeně vyndaval hned z krabičky, zastrčil simku, zasunul baterii, nabíječku dal do zásuvky a hle... překvapení č. 1) konektor na dobíjení, společný s tím na hands-free sadu, je nezvykle na vrchní straně telefonu
2) telefon má kdo ví proč vystouplou čočku fotoaparátu a tak se při položení na stůl podivně naklání a čočka se brzy poškrábe - věci, kterých si nelze všimnout, když si telefon nekupujete sami, ale pošlete pro něj přítelkyni. Ale i tak bych si ho stejně koupil.

Jeho líbivý vzhled a ovládání, na které jsem zvyklý od předchůdce, jsou pro mne důležitější než tyto podivné detaily.

Né, že bych se před koupí nepodíval na internet, co se o telefonu píše, ale byl jsem tak posedlý vyhledáváním jeho funkcí a tech. parametrů, že jsem si nenašel žádnou uživatelskou recenzi, což jsem se nyní rozhodl bleskurychle napravit. Našel jsem hned dvě a ta první s názvem "SE T280i: jak koupit zajíce v pytli" mi nahnala nemálo obav. Telefon v ní nevyšel zrovna lichotivě, ostatně přečíst si ji můžete sami. Druhá recenze "Drobeček za pár drobných" byla psána pro změnu zcela opačným stylem, ale zajímavé bylo hlavně to, že se recenze v některých částech zcela rozcházely. Zatím co já si četl, telefon se nabíjel a tak po přečtení recenzí jsem se dal do vlastního zkoumání mého nového MT (mobilního telefonu).

Proti K 300i je T280i... né, radši jinak, přehledněji, jelikož rozdílů je (bohužel?) víc neže dost.

K 300i T 280i + bod
tloušťka MT tlustší tenčí 280
výška nižší vyšší 300
uchopení lepší horší 300
displej menší, horší mnohem lepší - aktivní 280
způsob ovládání džojstik 4směrné tlačítko 280
telefonní seznam rozšířený jednoduchý 300


První věc, která mě u 280tky opravdu mrzí je ta, že k jednomu jménu v seznamu můžete sice přidat až tři telefonní čísla, (pokud máte číslo uloženo v telefonu a ne na sim), ale žádný další údaj již nevložíte. Stejně tak nemůžete tvořit skupiny volajících, tudíž ani přidávat odlišná vyzvánění jednotlivcům. Když už jsme u těch zvuků - nemůžu přijít na chuť tónu, který se ozve po odeslání zprávy. Vypnout nejde a zní jako výstraha při chybě... A pokud se vrátím zpět do kontaktů, tak v nich se dá vyhledávat pouze podle prvního písmene... návrat do pravěku, uff.

T9 bez diakritiky vs. s diakritikou

Na prnví pohled se to zdá jako šikovná a líbivá fuknce, která bez námahy brání prznění jazyka, ale... když by se vám díky používání čárek a háčků nad písmenky neodečítaly zbývající znaky ze sms, k něčemu by to bylo. Takhle je to akorát k vzteku, tudíž druhá věc, s kterou mě 280tka zklamala. Při zapnuté funkci napíšete "Je přeci značný rozdíl napsat delší nebo kratší sms s háčky či bez nich" přičemž můžete v klidu napsat: "Je preci znacny rozdil napsat delsi nebo kratsi sms s hacky ci bez nich psat mnohem delsi zpravu.Vsak on to uzivatel zaplati neni li pravda?musi no:(("Tím se zároveň vracím k výše odkazovaným recenzím, v kterých se uvádí, že telefon nepočítá zbývající znaky ze sms - počítá, ty poslední ano. Dokonce i upozorní, a to jak graficky tak akusticky, že začínáte psát další zprávu.

Fotoaparát 640*480 1,3 Mpix 280
Bluetooth ne ano 280
IrDa ano ne 300
FM rádio ne ano, s RDS 280FM rádio mne příjemně překvapilo jak kvalitou a množstvím přijímaných radiostanic, tak funkcí RDS :) Bohužel je škoda, že při jeho poslechu a příchozím hovoru vám "nezvoní v uších", ale vypne se FM příjem a zvoní samotný telefon.

Baterie 700 Li-Pol 780 Li-Pol 300*
Paměť 12 MB nerozšiřitelná 10 MB nerozšiřitelná 300

Další parametry jsou buď pro mne méně důležité, schodné, či velice podobné. Sečteno podtrženo, koupě nelituji, ačkoli když bych nechtěl zrovna SE, mohl jsem mít za stejné peníze možná lepší telefon. Hlavně dva uvedené odstavce toho, co mě na telefonu mrzí, mi opravdu při jeho používání berou úsměv ze rtů a kazí radost z nové věci.

Ve výčtu uvedených parametrů vítězí poněkud alibisticky v poměru 7:6 nový nad starším, což se ale díky uvedeným nedostatkům minimálně kompenzuje a výsledkem je při nejlepším pat. Hold né vždy jsou všechny změny k lepšímu a dost možná mi neměl uniknout záporný rozdíl v číslech typů telefonů... Mít tak tu možnost a hlavní ovládací tlačítko, displej, fotoaparát, "modrozub" a Fm rádio moci implantovat na K300i, udělal bych to přesně obráceně :). Vícepoložkový telefonní seznam s příslušnými fukncemi bych implantoval do softwarově horšího T280i..

PS: popíchněte mne a ukažte, který jiný telefon a proč byste si do 2 tis pořídili vy...


Další zjíštění:

1) při více jak 70ti zprávách v telefonu (odeslané+přijaté) telefon má občas problémy s odesíláním sms a odešle je až na podruhé

2) ačkoli je v oficiálních prospektech uváděno, že telefon umí pořizovat videosekvence se zvukem, touto funkcí nedisponuje !!

* 3) to, že píšete extra dlouhé sms při použítí czT9 s diakritikou má kromě vyššího účtu za telefon ten vedlejší efekt, že se telefon podstatně rychleji vybíjí, jelikož odesílání pěti sms místo dvou je přeci jen rozdíl, zvláště pak, pokud napíšete "normálních" sms za den více než 100, tak jako já... mimo to, větší a barevnější displej si vyžádá značně více energie, než u staršího brášky, takže baterie, ač silnější, je při porovnání těchto telefonů pro T280i mínusem (dalším)...


Po měsíci používání telefonu si bohužel T280i vysloužil zařazení do rubriky NEDOPORUČUJI.

- v telefonním sluchátku nepříjemně píská, než začne vytáčet volané číslo a někdy mu to opravdu trvá...

- sluchátka od hadnsfree jsou nevhodně tvarovaná a při chůzi z uší neustále vypadávají

- sms jsou odesílány na podruhé velice často a starší telefony nepobírají diakritiku

- při mém způsobu držení telefonu (jak mo mám držet jinak?) dochází ke značnému úbytku, až ke ztrátě signálu

- telefon se občas zasekne a nejde s ním nic dělat, dokud se nevyndá (i několikrát!) baterka i karta sim, poté občas pro změnu nejde tel. vůbec zapnout

- občas se zasekne vibrace telefonu (vibruje bez přestání) a telefon se musí vypnout a znovu zapnout

Závěrem: pokud pričteme další, výše uvedené nedostatky telefonu a odečteme alibistické a sporné plusy tohoto přístroje, nemohu mu uštědřit lepší hodnocení, než 4, bohužel... opět jsem si koupil předražený krám :(

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší