Ať žijí rytíři

3. leden 2010 | 08.43 |

Když jsme byli s Jančou v kině na "Jménem krále", viděli jsme (prý) upoutávku na film zdánlivě podobného ražení s názvem "Ať žijí rytíři".Jelikož se nám "Jménem krále" líbil-o, vyrazili jsme před Vánoci opět do kina a ponořili se znovu do doby rytířské cti, odvahy, ale stejně tak i do doby plné zákeřných podrazů.

Předem varuji všechny přívržence historických velkofilmů i bezdětné dospělé, že tento snímek je zcela rodinný, tj. pro děti dobrodužný.

Zůstáváme v Zemých Českých, v nedatované době, kdy historickému území Čech vládne nejmenovaná královna. Šlechtici v oné době jsou i páni Martin z Vamberka a Albrecht z Krvenos. Zatímco pán Martin žije na své tvrzi šťasně v houfu svých chytrých, odvážných a šikovných dětí, pán Albrecht je zatrpklý samotář vládnoucí silou svého titulu, jehož jedinou žívotní radostí je velikost majetku.

Jak je známo, kdo má hodně, chce mít víc a tak pán Albrecht obviní pána Martina u královny z čarodějnictví a loupežnictví, což mu má přinést správcovstí majetku svého souseda. K Martinovi však vyráží královský posel, který ho o této skutečnosti hodlá informovat, aby se mohl před královnou hájit. Posel je ale přepaden na své cestě loupežníky sloužícími Albrechtovi. Na řadu tak přicházejí Martinovi děti, které náhodně spatří toto bezpráví a rozhodnou se posla vysvobodit.

Martin vyráží na cestu ke královně a cestou projížíd Albrechtovím územím. Ač nerad přijímá Martin pozvání do tvrze Albrechta, kde je s celou svoji družinou omámen vínem a vsazen do hladomorny. Albrecht se vydává do tvrze svého souseda pozvat jeho děti na rytířský turnaj a ty pozvání přijímají. Cestou na turnaj jsou ale děti napadeny zbrojnoši pána Albrechta a ačkoli je jejich doprovodná družina pobita, jim se daří utéci a vrátit se domů na již obsazenou tvrz.

Následuje nejzábavnější část filmu, kdy se děti důvtipně rozhodnou bojovat proti přesile jejím vystrašením. Postupně zdeptají nejen celou družinu zbrojnošů, ale i samotného pána Albrechta, který se tak s většinou svého vojska ráno vrací na svoji tvrz. Zde se mezitím dostává pán Martin z hladomorny, avšak útěk z tvrze je díky návratu pána Albrechta nečekaně překažen.

Děti Martinovi se lstivě zbavují zbytku vojska v jejich tvrzi a připravují se na boj s Albrechtem. Ten se opravdu záhy vrací a rozhoduje se tvrz dobít stůj co stůj. Díky šikovným vynálezům dětí to však nemá vůbec jednoduché a navíc jim na pomoc přispěchá i jejich uprchlý otec s družinou.

Vojsko Albrechtovo je postupně decimováno, avšak nevzdává se a využívá veškeré dostupné techniky včetně katapultů. Tvrz rytíře Martina je tak dobita, avšak ve chvíli, kdy mají být její obyvatelé potupně postříleni, přijíždí královna a zachraňuje situaci...

Jak už jsem psal, jedná se o rodinný film a tak je jeho děj více než předvídatelný. Osobně bych takovýto film do kin nepouštěl, ale v televizi bych ho v neděli po poledni místo obligádní studiové pohádky viděl více než rád.

Jelikož jsem se místy více než dobře pobavil, hodnotím za 3 a doporučuji rodičům, kteří chtějí na 100 minut zabavit své předpubertální děti.  (recenze)


.. zrovna jsem v televizi shlédl upoutávku, že tento filmeček byl rozstříhán do seriálu a tak máte možnost ho shlédnout v brzku také.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře