Malá vánoční povídka

10. prosinec 2008 | 13.04 |

V pátek jsme s Jančou vyrazili (letos již podruhé!) do divadla na představení, o kterém Janča básnila, snad co ji znám. A opravdu - stojí za to!


Malá vánoční povídka aneb jak jsem se ztratil

Příběh je jednoduchý - jde o vyprávění pětiletého Pavlíka Tesaře, který se přesně na Štědrý den roku 196x ztratí v Praze, nedaleko Václavského náměstí ve chvíli, kdy s tatínkem pořizují vánoční stromeček.

To, že dítě hraje dospělý Pavel Tesař, ano, reálná i smyšlená postava se jmenují stejně, pranic neubírá na zážitku, spíše naopak. Vzhledem k tomu, že ostatní herci, pohybující se na scéně ve stejnou chvíli jako Pavlík, chodí na chůdách, (obratně, jako by to byly jejich nohy), iluze o dítěti je prakticky dokonalá a po čase vás napadne, jak je možné, že jsou ti herci (bez chůd) tak malí?! :)

Nevelká herecká skupina zahrála poměrně velé množství postav, dokonale využila možností našeho, děčínského, divadla a ve chvíli, kdy na sebe pokřikovali z jednotlivých balkónů, se člověk cítil opravdu jako na pavlači starého domu.

Pavel Tesař, výborný herec, a navíc i zpěvák a imitátor Vaška Neckáře zpíval jeho písničky tak dokonale, že se mi nechtělo věřit, že nejde o playback. Písniček z 60. let minulého století (nejen Neckářových) obsahuje hra téměř tolik, že si člověk chvílemi připadá jako na muzikálu a nejen zpěváci, ale i kapela jsou perfektní a užil jsem si je i já, ač muzikály nemusím.

Nezapomenutelné jsou zejména scény s kaprem ("Pane, a jak to přijde, že je někdo polívkovej a jinej ne?"), scéna s ďááááblem, scéna ve které poslední lampář v Praze rozsvěcí plynové lampy a jelikož se jedná o vánoční příběh, vyťukává do jejich nohou koledu "Chtíc aby spal", zatímco lampy se rozsvěcí a scéna s typicky hloupými a o to agresivnějšími policisty - policistou. Samozřejmě nesmím opomenout scénu s koněm Karličkou - Karlem, čímž vlastně obsáhnu prakticky celý příběh :)

Janča byla na představení již potřetí a opět byla nadšená. I mé hodnocení, nezávisle na Janě, je za 1 a tak, pokud budete mít možnost, nenechte si příští rok tuto hru rozhodně ujít, hraje ji pořád ten samý herecký soubor a výhradně na Vánoce.

PS: "Ztrácejte se pouze jen v těch nejnutnějších případech!"

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

Komentáře

RE: Malá vánoční povídka milan* 10. 12. 2008 - 13:58
RE(2x): Malá vánoční povídka davidhavel 11. 12. 2008 - 06:30
RE: Malá vánoční povídka samotar®vzpomina.cz 11. 12. 2008 - 04:50
RE(2x): Malá vánoční povídka davidhavel 11. 12. 2008 - 06:31
RE: Malá vánoční povídka davidhavel 13. 12. 2010 - 14:36