Finanční krize

16. prosinec 2008 | 06.56 |

Kamarád se také začal zabývat vytvářením svých www stránek a hned pro začátek zde má zajímavou anketu, týkající se světové finančí krize ekonomiky. Donutil mne tak zamyslet se nad tím, zda se mě osobně krize nějak dotkla. Ano, dotkla, ale vlastně příjemně. Co je pro "jednoho" špatné, může být pro druhého výhodou. Jde totiž o to, že jediné, co jsem zaregistroval na své peněžence v souvislosti s tzv. finančí krizí je fakt, že za benzin zaplatím téměř o 10,- na litr míň, než v létě.

Dnes ráno mi dorazil e-mial od AAAauto.cz, říkal jsem si, nějaká reklama... omyl, bylo to přání k Vánocům a do Nového roku a co víc, po jeho rozkliknutí, jsem se dostal ke článku, který zde přejímám.

"České hospodářství je totiž velmi závislé na exportu na vyspělé trhy západu, který již v meziročním srovnání zaznamenal pokles, tedy recesi. Lidé se chovají většinou racionálně a měli by vzít vždy rozum do hrsti a zhodnotit svou osobní situaci a perspektivu a nenechat se zmást katastrofickými předpověďmi médií. Méně by pak měli všichni dbát na katastrofické předpovědi ve všech typech sdělovacích prostředků, které se doslova předhánějí v šíření špatných zpráv. Dokonce se někdy tvrdí, že špatné zprávy mohou negativní situaci přivodit, protože manažeři i jednotlivci reagují v často virtuální realitě emocionálně. Právě zachování spotřebitelského optimismu je v dnešních národních ekonomikách podstatnou podmínkou pozitivního rozvoje celého hospodářství. Většina z občanů České republiky se nikdy neměla tak dobře, jako dosud. Není proto důvodu se domnívat, proč by měla tuzemská ekonomika kolabovat. Sice určitě neporoste minulými tempy mezi 6-7 %, ale proti končícímu roku 2008 by měla nadále růst.

Z normálního cyklického vývoje světového hospodářství, kdy v důsledku krize z nadvýroby nastane očistný proces, v němž přežijí silnější subjekty, lze vidět pro normální spotřebitele zásadní výhody: cena benzínu a nafty je o nějakých 10 Kč na litr levnější než v létě, cena nových a ojetých automobilů nebyla nikdy tak dostupná jako dosud, klesají ceny některých surovin a materiálů, poklesne i cena nabízených bytů, očekává se další pokles cena elektroniky a každodenního zboží. Odborníci dokonce mluví o deflaci, tedy o celkovém poklesu cen. Takže i když budou podniky v růstu platů svých zaměstnanců v roce 2009 opatrnější, deflace či minimální inflace z příjmů a úspor ukrojí méně než dosud.

Zpomalení ekonomiky by mělo podniky i domácnosti poskytnout paradoxně více času na zvážení další možností rozvoje. Investice do vzdělání, zajištění bydlení a také mobility pracovní i soukromé v rámcově lepších cenách je určitě správnou úvahou. "

S článkem se ztotožňuji, ačkoli jde samozřejmě částečně o propagaci, podstatně více než s ostatními médii, které neumí nic jiného než strašit s tím, jak bude hůř. Podniky propouštěly masově již před krizí, automobilky, které se rojily jako houby po dešti a státy je v tom ještě podporovaly, dříve či později musely trh přesytit... no, počtěte sami, zamyslete se a pak mne rozsápejte za to, že v prvé řadě se starám o dopady na vlastní peněženku. A závěrem se ptám: "když naše ekonomika je na 80% úrovni výkonosti nejvyspělejších států EU, proč nemáme také jejich 80% platy?"... když bysme měli více peněz, víc by se utrácelo, ať už je bublina kolem krize nafouklá jakkoli!

A teď trošku s úsměvem "Jak reagují firmy na krizi? Mění svá loga" :-D

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Finanční krize davidhavel 16. 12. 2008 - 09:33
RE: Finanční krize string 16. 12. 2008 - 10:51
RE: Finanční krize vojtahavel 16. 12. 2008 - 14:28
RE: Finanční krize jarmik 16. 12. 2008 - 15:54
RE: Finanční krize parizek 17. 12. 2008 - 15:35