Toulky Českolipskem

29. březen 2010 | 12.04 |

Letošní (resp. loňská) zima byla neobvykle dlouhá a i u nás v nížinách ležel sníh 3 měsíce prakticky v kuse. Doma se to již ale vydržet nedalo a tak navzdory počasí jsme s Jančou vyrazili na výlet, tentokrát do okolí České Lípy.

Naším první cílem byla nedávno znovu zřícená zřícenina hradu Jestřebí (založen r. 1295), kolem kterého často jezdíme, ale nikdy se nám nějak zastávka spojená s výšlapem nehodila.


101_5108 Zřícená zřícenina Jes

Parkujeme ve vsi kousek od hradu a procházíme kolem zvoničky se hřbitovem. O pár minut později zklamaně zjišťujeme, že hrad není celoročně přístupný. Rozhodujeme se tedy alespoň ho obejít, což se nám daří. Janča při pohledu na příkré schody s průhledy, které by bylo nutné vystoupat v případě otevřeného hradu, abysme se dostali na vyhlídku, prohlašuje, že by to stejně nebylo nic pro ni. Děsíme se tedy pouze pouhledem na "čerstvě" odtrhlé kusy pískovce a domky pod hradem a kocháme se výhledem na příjezdovou cestu od České Lípy a kopce v pozadí.

101_5109

101_5129


Mohlo by vás zajímat: Skalní hrad Sloup


Z Jestřebí pokračujeme dále do Holan, vesničky známé zejména tím, že jsou zde chovné rybníky. Z hlavní silnice sjíždíme na polozpevněnou polňačku a parkujeme kdesi u samoty. Naším dalším cílem je bývalá skalní tvrz ze 14. st. pojmenovaná Jiljov. Značená cesta nás vede po okraji pole, kde se boříme čerstvě napadlým sněhem až po kotníky, do rozmáčené hlíny. Přicházíme ke kraji lesa, kde překračujeme potůček a hle, docházíme k zajímavému stavení, o kterém jsme nikdy neslyšeli.

101_5154

Tvrz opět obejdeme a poté vystoupáme po vlhkých schodech zapadaných listím a sněhem do prvního poschodí. Mně to nedá a musím si vylézt až nahoru, odkud je nepříliš zajímavý výhled na Holany, resp. místní kostel. Sestup dolů byl o poznání složitější, než nahoru a tak si dokonce záměrně špiním i zadek :-D.

101_5160 po schodoch - po zadk

Od Jiljova pokračujeme dále do Holan, kde na místním obecním úřadu kupujeme za nadšení starostovi asistentky naší letošní první turistickou známku.

Do třetice všeho dobrého se rozhodujeme cestou zpět zastavit v Zahrádkách a navštívit stejnojmenný zámek, který vypadá z venku naprosto v pořádku, nicméně už u zámecké brány zjišťujete, že v lednu roku 2003 zámek vyhořel a tudíž je veřejnosti nepřístupný.

101_5174

Zřejmě ani v době před pořárem zde nebyla žádná expozice, jelikož cedulka u zámeckých dveří sděluje, že se jednalo o studijní středisko Univerzity Karlovy v Praze. Věrni stylu dnešních výletů opět zámek obcházíme, pořizujeme pár fotek a poté kupujeme TZ na místním obecním úřadě, kde se dozvídáme, že zámek vyhořel kvůli závadě v elektroinstalaci.

Cestou domů začíná opět solidně sněžit... zima se navzdory půlce března nevzdává...

Chci vidět více fotografií z výletu


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Toulky Českolipskem milan* 29. 03. 2010 - 18:19
RE(2x): Toulky Českolipskem davidhavel 31. 03. 2010 - 18:41