IQ park Babylon

18. únor 2009 | 17.25 |

Slavili jsme s Jančou druhé výročí našeho vztahu, které máme téměř na Valetýna, a než bysme si kupovali kýčovité přerůžovělé dárečky a podporovali tak americké zvyky a komerci, dali jsme si něco dobrého na zub (já kupoval ledovou čokoládu, Janča pekla masové záviny ve tvaru srdcí) a den na to jsme vyrazili do Libereckého Babylonu. Tentokrát nebyl naším cílem Aquapark, o kterém jsem psal zde (mimochodem nejčtenější článek mého blogu), ale IQ park.


Vyrážíme dopoledne osobním vlakem na takzavanou SO+NE jízdenku, která je sice za hubičku, ale díky nemožnosti využít rychlíky, cesta z Děčína do Liberce trvá přes 2,5h.

Již před Libercem jako obvykle v těchto končinách a v tuto roční dobu obzvlášť, vydatně sněží. Než se vymotáme z nepřehledného a nevzhledného nádraží, trvá nám sice jen chvilku se zorientovat, kterým směrem se vydat, ale i tak díky ledovém větru promrzáme docela rychle.

V Babylonu si uložíme batoh a svršky do šatny (Kč 5,-/ks), v pokladně zaplatíme stokorunu za každého vstup do IQ parku a dle směrovek si to šineme k cíli. S notnou dávkou zvědavosti, ale i s obavami, které máme z nevědomosti, jak jsou prostory velké, kolik nabízejí "atrakcí" a zda nám v "bádání" neboudou "překážet" ostatní návštěvníci, řešící stejné záhady před námi. 

Obavy byly opravdu zbytečné - IQ park je rozlehlý, zastavení je "bezpočet" a čas zde až moc utíká. To, že někdo vyřešil stejnou hříčku před vámi (aniž by ji uvedl znovu do nevyřešeného stavu) nevadí zdaleka tolik, jak jsme se obávali, neboť nám na některé "hlavolamy" nestačí IQ i když vidíme jejich finální řešení. :)

Hlava na stole

pise.cz/img/113190.jpg">Hned za vstupním turnikemtem si na interaktivní "tabuli" můžete změřit, jak vysoko dosáhnete, vyskočíte a jaké je rozpětí vašich paží. Následuje koutek, v kterém umístíte svoji hlavu na stůl plný ovoce tak, že není vidět vaše tělo, a mohou vznikat opravdu zajímavé fotografie. 


Volně přecházíme k poli z dutých trubiček, ve kterém obtisknete svoji postavu a přes pokusy o sestavení zprávy v obrázkové formě se dostáváme ke skládání brány z dřevěných "kvádrů". Máme zde první a neúspěšný pokus o splnění úkolu. Dopis

Následuje rozpoznávání druhů koření pomocí čichu, poznávání vlajek států, optické klamy a zrcadla. 

V dalších prostorách se dozvídáme informace o naší sluneční soustavě, časových pásmech, zkoušíme sestavit, a následně zbořit, vlastní silou přeměněnou na "zemětřesení", domečky z kostek a volně přecházíme do oddělení "vodních hrátek". 

Vystaveny jsou zde různé exponáty vodních čerpadel (pump), vysvětlován princip šíření tlaku v kapalinách, vztlaku a v neposlední řadě máte možnost postavit si vlastní přehradu se vším všudy :). Musím přiznat, že zde jsem se zasekl na nejdelší dobu a vyblbnul jsem se skoro do sytosti :).

Kolem trenažéru postřehu se přes místnost ve které je vše šikmé dostáváme do ztemělého prostoru, v kterém procházíte po lávce a je na vás, abyste posoudili, zda se s vámi naklápí lávka, nebo se točí vše kolem vás?! Je to opravdu silný zážitek, který způsobí chvění v žaludku nejen něžnějšímu pohlaví. Připadal jsem si zde jako astronaut a chvílemi jsem pochyboval o tom, co se vlastně točí. :) 

Nedaleko od tohoto místa je také zrcadlový labyrint. Není velký, ale je povedený :).

SatelitMíjíme zajímavý mechanismus ukotvený na stropě, který připomíná rotaci planet naší sluneční soustavy, procházíme kolem vystavených exponátů z dob (ne)dávno minulých a přicházíme do největší, patrové, místnosti.

Zde si mimo jiné můžete vyzkoušet, jaké to je zklouznout se po "hasičském schodišti", jak pracné je pro invalidu ovládat kolečkové křeslo, jaké rozdílné zvuky vydávají různě dlouhé trubky, a nebo třeba můžete vytvářet bubliny z bublifuků, které jste doma rozhodně něměli.

Vyzkoušíte si jak dokážete být pečliví, pozorní a soustředění i jak je těžké vyzvednou sám sebe. Dokonce i elektřinu můžete vyrábět šlapáním na "rotopedu". 

Dále dostanete možnost prozkoumat člověka zevnitř, prohlédnout si rentgenové snímky, složit desítku hlavolamů a rozhodně se podivíte u soukolí z ozubených kol, kde první se otáčí rychlostí jednou za vteřinu a poslední (z 18?) se otočí za tak dlouho, že ho zalili s klidem do betonu!

Zkusíte si vodivost kovů a zjistíte, že i lidské tělo funguje jako vodič, budete se přetahovat s magnety a dozvíte se, jakou sílu máte při stisku v ruce. Zatelefonujete si přes celou místnost bez použití telefonu a to pouze díky dvěma proti sobě postaveným satelitům. Zkusíte vytvořit mechanismus z ozubených kol a zkusíte vybalancovat sami sebe a nebo třeba protilehlé kovové tyčky, na kterých je posuvné závaží. 
Dostanete možnost rýsovat pomocí stroječků k tomu určených a uvidíte, jak velkou sílu má zvuk z bubnu.

Dostanete příležitost obdivovat a zkoumat lom světla při procházení předměty, zhotovit si vlastní fotografii na stěnu a určitě vás zaujme plasma koule a plasma disk.
Plazma koulePlazma disk
Až bude vaše mozkovna patřičně unavená, vrátíte se pomalu na začátek výstavy a postraní uličkou se vydáte do prostor rádia - studia z 80 let 20. století. Prohlédnete si mixážní pult, zabrnkáte na kytaru či klavír a protože jste v IQ parku, tak hned v další místnosti na vás čekají další hlavolamy, kde se perfektně zabaví i ti naprosto nejmenší.

Uff... vyjmenovat naprosto vše, co v IQ parku v Libereckém Babylonu člověk může vidět, obdivovat, vyzkoušet, nad čím dumat a před čím smeknout by bylo skoro tak těžké, jako zvládnout všechny zkoušky, kterých zde je opravdu mnoho. 

IQ park zcela geniálně a jedinečně naplňuje myšlenku J.A. Komenského "škola hrou" a ač se nedá řici, že bych byl o něco chytřejší, než před výletem do tohoto centra zábavy (spíš se cítím naopak), bavili jsme se s Jančou dokonale. 

Více než 3 hodiny, které jsme zde mohli pobýt zdaleka nestačily na to, abysme vše vyzkoušeli a u každého místa se zdrželi tak dlouho, jak by si člověk přál. 

IQ park Babylon můžeme jedině doporučit! Za maximálně Kč 100,-/os. (rodinné vstupné je výhodnější) se jedná o zcela unikátní zábavu spojenou s poznáním a probouzením touhy po poznání a tak není od věci vyrazit s celou rodinou či školní třídou. Nudit se rozhodně nikdo nebudete, zvláště pokud počasí nepřeje zábavě pod širým nebem a máte trošku soutěživého ducha. 

Schálně, dokážete přechytračit svého kamaráda nebo IQ park přechytračí vás oba?


Přehrada

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.6 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: IQ park Babylon cestovatelka* 18. 02. 2009 - 17:49
RE(2x): IQ park Babylon davidhavel 18. 02. 2009 - 17:56
RE: IQ park Babylon milan* 18. 02. 2009 - 19:18
RE(2x): IQ park Babylon davidhavel 18. 02. 2009 - 19:32
RE: IQ park Babylon samotar®vzpomina.cz 18. 02. 2009 - 22:19
RE(2x): IQ park Babylon davidhavel 19. 02. 2009 - 14:08
RE: IQ park Babylon hospodynka 18. 02. 2009 - 23:02
RE(2x): IQ park Babylon davidhavel 19. 02. 2009 - 14:09
RE: IQ park Babylon vojtahavel 19. 02. 2009 - 08:23