2,5 roku starý noťas aneb super výhodný úvěr

20. březen 2009 | 17.16 |

Právě dnes jsem uhradil 30tou splátku za svůj notebook. Jsem tak přesně v polovině splácení pětiletého spotřebitelského úvěru, který jsem si za účelem koupě této "hračky" bral. Potřeboval jsem necelých Kč 25tis a v okruhu mých známých nebyl nikdo, kdo by mi je mohl na dva roky půjčit.

Úvěrovým společnostem jsem nechtěl podávat prst, abych nepřišel díky úrokům o celou ruku a tak jsem si vzal "výhodný" spotřebytelský úvěr od své banky. Jelikož to bylo v době, kdy byl můj příjem dost nestabilní, zvolil jsem možnost co nejnižších splátek a pojistil jsem si úvěr snad proti všemu. Výsledkem je fakt, že krom nesmyslného jednorázového poplatku za poskytnutí úvěru platím měsíčně přes 600 korun a z toho ani né polovina jde na splátky úvěru. Větší část z těchto peněz si ČSOB účtuje za úroky, pojištění úvěru a vedení úvěrového účtu.

Celkově mne tak vyjde 25tis na necelých tisíc 39... Býval byl bych měl úvěr dávno splacený, jelikož jsem časem přišel k penězům, které by bývaly šly obětovat, jenže bych tak či tak musel zaplatit zbývající část do oněch devětatřicetitisíc. Krutá realita. Nebyl tedy důvod peníze nepoužít jinak... S odstupem času silně pochybuji o tom, že takto nastavený spotřebytelský úvěr je výhodnější, než úvěr od oněch společností, který se dá většinou kdykoli splatit.

Nyní k notebooku samotnému... od jeho prvního spuštění brzy uplyne taktéž 2,5 roku a já mohu jen doufat, že to je maximálně polovina z jeho životnosti. Snažím se k němu chovat slušně, přenáším ho v batohu, kde nemá místo "poletovat", koupil jsem si na něj i neoprenové pouzdro, avšak k nějakým šrámům přeci jen již přišel.

Mašinku jsem obohotil o pár škrábanců na svém víku, opotily a ošoupaly se mírně plochy, kde si opírám ruce, nejpoužívanější klávesy se staly lesklými a plastový case celkově mírně povolil a začal povrzávat. Nejnovějším pazvukem je cosi, co se přesýpá uvnitř stroječku při jeho překlápění. Nic, co by bylo vadou na provozu počítače, který je narozdíl od desktopu opravdu osobní.

Jediné co mi tak na noťasu opravdu odešlo je vypalovačka, ale jilkož mám možnost data vypalovat jinde, nedělám si s tím těžkou hlavu, ikdyž to mrzí. Alespoň že jako čtečka funguje (tedy většinou) spolehlivě. Úlet jsem měl s TV kartou, která prakticky od začátku fungovala tak z 40%, tzn. pouze přehrává TV signál. 

Co mi dělá vrásky při pohledu do budoucnosti nejvíc jsou ale zvuky HDD, když je noťas v klidu, tzn. běží jen systém a maximálně šetřic. Disk prapodivně cvaká nebo spíš v něm lupe a údajně je to zvuk čtečích hlav, které se zastavují a znovu rozjíždějí. Dle kontorlního softwaru je disk v pořádku a snad mu to tedy ještě dloho vydrží. Z jeho kapacity 120 GB mám zabráno více než 110 GB a o některá data bych opravdu nerad přišel a z jistých důvodů je nemám vypálena ani zazálohována.

Zhruba po roce používání notebooku jsem přidal k původní 512 MB RAM další 2GB a bylo to ku prospěchu věci. Když opominu nutnost nechat si přeinstalovat systém, který jsem si schodil asi měsíc po koupi neodbornou odinstalací softwaru od Aceru, který stejně (ani po přeinstalaci) nefunguje, žádné další investice se nekonaly.

Při koupi jsme se obával mimo jiné stálosti barev LCD displeje, použitelnosti klávesnice po herních pařbách a jak displej, tak klávesnice jsou v naprostém pořádku.

Jsem tedy vlastně spokojeným majitelem "starého" Aceru Aspire 5101 AWLMi, který za něj hold zaplatí asi nejvíc ze všech jeho uživatelů a v době, kdy ho splatím bude jeho hodnota symbolická. V současnosti se pohybuje kolem 7,5 tis.... (a mě zbývá splatit 18.500,--) Tak tenhle "byznys" jsem udělal (snad) poprvé a naposledy!

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší