Hrad Houska aneb brána pekel

27. duben 2009 | 17.54 |

 Kdo někdy navštivil Máchovo jezero, nemohl přehlédnout dominantu kraje tyčící se nad vodní hladinou - hrad Bezděz. Nedaleko této hradní zříceniny označované jako "hrad hradů" se nachází podstatně méně známý hrado-zámek - Housku.


Ze Sloupu, kde jsme navštivili stejnojmenný hrad, jsme směřovali skrz Mimoň do Doks a dál směrem na Mladou Boleslav. Poutač u silnice vás navede směrem k obci Okna, Vojetín a skrz pár dalších vesniček projíždíte po čím dál horší silnici až k parkovišti pod hradem, chcete-li zámkem. Parkoviště je kus posekané louky a na první pohled zanedbaný vzhled hlídače je pouze mimikry jinak velice ochotného pána.

Od parkoviště k hradu je to nedaleko, něco přes půl kilometru. Hrad Houska se původně tyčil na skalním hřebenu a díky příkopům tak byl nedobytný, avšak ty musely po 30leté válce vzít za své. Výšlap k hradu je tedy nenáročný. Pokud dojdete k Housce v čase neblízkém celé hodině (provádí se vždy v celou), můžete se krom občerstvení projít na nedalekou vyvýšeninu, odkud je skrz stromy vidět na horu Říp.

Hrad, později přestavěný na zámek, díky čemuž se ani historikové nedokáží shnodnout, jaké označení pro Housku používat, je na první pohled nevzhledná kostka a tak se na vylepšení tohoto prvního dojmu snaží  pracovat alespoň nepravidelnými vystoupeními hudebních soborů před jeho branami. 

Houska - kastelánNepříznivý první dojem se však mění poměrně záhy a to ve chvíli, kdy vás přijde uvítat kastelán s dlouhými šedivými vlasy, v dobovém kostýmu a to slovy "samí podivně oblečení lidé dnes zavítali k nám na Housku, a jaké to mají ještě podivnější boty?!" Srdce nejednoho turisty zklamaného vzhledem hradu pookřeje a okamžitě zapomíná na to, že by se před branou nejradši otočil, Každý je zvědavý, co přijde dál.

Dostáváte se na nádvoří a možná stejně jako já budete překvapeni, že Houska je dutá, tedy jak jsem psal výše, jedná se o "kostku" a to pouze obvodovou. Po seznámení se s historií tohoto místa se skupinou zvědavců přecházíte do zámecké kaple, která byla do nedávna ukryta zraku všech zvědavců. Díky tomu je ve většině publikací o Housce špatně uváděno, že Houska je hrad bez kaple. 

Kaple samotná je historicky nejazjímavější z celého objektu, jelikož na nástěných freskách je zachycena prapodivná bytost s lukem napínajícím tětivu levou rukou... to samo o sobě je unikát na celém světě... nikdo nedokáže s jistotou říci, kdy a proč bylo toto stvoření na stěnu vymalováno, natož určit koho představuje. Avšak nabízí se teorie, že je zde střežena brána do pekel...

Hradozámek samotný co se interiéru a zařízení týká, toho moc nenabízí, ač na každém koutu je viditelná snaha staro-nových majitelů o celkovou rekonstrukci zámku. Milé je především tvrzení, že každá koruna ze vstupného jde právě na onu rekonstrukci, která se navzdory někdejšímu zhovadilému rozhodnutí pohlavářů komunistické strany o zchátrání zámku, daří. Krom pár kusů nábytku můžete vidět nové reprezentativní místnosti sloužící aktuálně zejména k plesům a dobový lovecký salónek, kterým stejně jako celou touto částí zámku prochází skála. V neposlední řadě opět uvidíte velice zajímavé nástěnné malby s motivy okolí hradu a Housky samotné. 

Nesmím zapomenout zdůraznit, že celou dobu prohlídky můžete fotit vše, co vaše oko zaujme a to bez příplatku! 

40ti minutová prohlídka s nepřekonatelným p. kastelánem, díky kterému atraktivita tohoto místa značně stoupá, uteče jak pověstná voda v řece. 

Na závěř přichází zejména pro děti perla celé prohlídky - návštěva pekla!

...až Housku navštívíte, dost pravděpodobně pochopíte, proč píši tento článek... a když nepochopíte, dozvíte se alespoň jak je to s tou branou do pekel..

Hodnocení 1
Houska

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.57 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Hrad Houska aneb brána pekel coro 27. 04. 2009 - 18:28
RE(2x): Hrad Houska aneb brána pekel davidhavel 27. 04. 2009 - 18:46
RE: Hrad Houska aneb brána pekel jarmik 27. 04. 2009 - 20:12
RE(2x): Hrad Houska aneb brána pekel davidhavel 27. 04. 2009 - 20:31
RE: Hrad Houska aneb brána pekel milan* 27. 04. 2009 - 21:32
RE(2x): Hrad Houska aneb brána pekel davidhavel 27. 04. 2009 - 21:44
RE: Hrad Houska aneb brána pekel nick flyer 09. 06. 2009 - 14:59
RE(2x): Hrad Houska aneb brána pekel davidhavel 10. 06. 2009 - 06:00
RE: Hrad Houska aneb brána pekel davidhavel 14. 07. 2009 - 14:49
RE: Hrad Houska aneb brána pekel kuna 04. 03. 2010 - 22:15
RE(2x): Hrad Houska aneb brána pekel davidhavel 05. 03. 2010 - 07:18