Vísecká rychta Kravaře

12. červen 2009 | 10.11 |

 O víkendu zpravidla nevydržíme s Jančou trávit vešekrý čas doma a protože díky absenci brigády máme citelný úbytek peněz, podnikáme narozdíl od dřívějška výlety v nejbližším okolí naší domoviny. Tentokrát padla volba na Jančou vybrané Kravaře.


Musím přiznat, že do Kravař se mi dvakrát nechtělo, jelikož ve skanzenu lidové architektury jsme byli poměrně nedávno - o Velikonocích v Zubrnicích a tak jsem nečekal nic zajímavějšího... Jak už to tak ale bývá, kam se člověku nechce, tam se mu nakonec líbí, ale abych nepředbíhal...

Do Kravař trefujeme bez potíží, ačkoli si záměrně cestu komplikuji, abychom se také trochu svezli. Motorku necháváme na místním trojúhelníkovém náměstí a vydáváme se pěšmo najít náš cíl. Projdeme kolem značně nekulturního kdysi "kulturního domu" a kolem pár hospůdek až k menšího statku s koňmi - tj. na konec obce, ale nic, co by připomínalo starobylou rychtu nenacházíme. Vracíme se k motorce a vyrážíme na druhou stranu obce, což je pochopitelně správná volba :) JJ, Janča to zase říkala :)

Rychta
Sotva zastavíme spouští se mi silně alergická reakce, oko slzí, nos svědí, kýchám a docházející papírové kapesníky již nemám kam schovávat....

ZemedelstviZa vraty si prohlédneme zemědělské stroje běžně používané ještě před sto lety a vstupujeme do rychty z roku 1797 samotné... ujímá se nás starší paní, která nám příjemně podává výklad o histroii tohoto místa a využití jednotlivých místností a předmětů. Procházíme tak světnicí, vejminkem, černou kuchyní, kvelbem (spíží), nahlédneme na "sedmý schod" a obdivujeme obří mandl stejně tak jako ručně vrtaná koryta v dřevěných kladách místního vodovodu.
Mandl
Druhé patro si již návštěvníci procházejí sami a je se na co koukat. V místnostech jako z pohádky uvidíte malebné skříně a truhlice, uměle vytvořený českolipský kroj, zdobené dívčí čepce, vyřezávané sochy svatých, projdete si kompletní tkalcovskou (zpracování lnu) i řezbářskou (opracování dřeva) dílnu a kdo bude potřebovat, ukončí prohlídku v moderní místnosti kam i císařpán chodil sám :)

Zkrátka a dobře, líbilo se mi zde, expozice mi přišla pestřešjší a obsáhlejší než v Zubrnicích, takže pokud neplánujete zároveň i návštěvu železničního muzea a radši byste se po prohlídce lidového bydlení vykoupali v nedalekém rybníku na Úštěku, vyražte směle do Kravař :).
JančaMamčaHospodar

PS: rychta je to na konci obce, "naproti" benzinové pumpě...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Vísecká rychta Kravaře milan* 12. 06. 2009 - 12:23
RE(2x): Vísecká rychta Kravaře davidhavel 12. 06. 2009 - 12:38
RE: Vísecká rychta Kravaře james003 12. 06. 2009 - 13:53
RE(2x): Vísecká rychta Kravaře davidhavel 15. 06. 2009 - 14:09
RE: Vísecká rychta Kravaře vojtahavel 12. 06. 2009 - 14:55