Děčínský zámek

23. červenec 2009 | 08.28 |

 Tentokrát jsme na výlet nejeli vůbec daleko - posloužil nám díky pozvánce na neveřejnou prohlídku (a navíc zdarma!) zámek našeho města Děčína.

Na zámku jsem byl poprvé hned v 90tém roce, když ho zdevastovaný opustila poslední z armád - ta Ruská. Že to tam jako na zámku opravdu nevypadalo netřeba zdůrazňovat, jen namátkou mohu připomenout odpady ze suchých záchodů svedené přímo do zdí zámku a tělocvična místo luxusní knihovny. Naštěstí tato doba je dávno pryč a město Děčín investuje (leckdy dost nerozvážně až nevhodně - viz aktuální výměna zánovní střešní krytiny kvůli historicky nevyhovující barvě) nemalé finančí obnosy do obnovy této dominanty města, kde se pořádají pravidelné i nepravidelné kulturní akce - tj. např. Děčínské slavnosti

Již nějaký ten pátek je na Děčínském zámku průvodcovská trasa, kde se zcela jistě dozvíte, že dnešní zámek stojí doslova a do písmene na původním hradu připomínaného od konce 10. století. Celý tento týden byly odkryty jeho pozůstatky po kterých návštěvnici běžně chodí - jsou totiž zasypány na nádvořích zámku. Málokdo také tuší, že na nádvoří u vzrostlého smrku před hlavním vchodem je zasypaná zámecká studna, která byla za války proražena nacisty skrz skálu k řetězové lávce u Mariánské louky.  

Zasvěceně nejen o historii zámku se můžete dočíst na přívětivém webu zámku samotného, stejně jako zjistit akutální program nebo podniknout strohou avšak nejen zámeckou virtuální prohlídku. 

Ačkoli se nejen památkáři snaží ze zámku vybudovat turisticky lákavé místo, bude to zcela jistě ještě několik desetiletí trvat, než bude nabídnuta expozice na takové úrovni, na jakou jsme v Čechách zvyklí. Nemohu se zbavit připodobnění k hradozámku Houska, který toho v interiérech nabízí sice ještě podstatně méně, avšak stylový a bájný výklad ještě stylovějšího kastelána, stejně tak jako kulturní akce v místě samotném, dohánějí co mohou.  

Zatím je rozsáhlý zámek (přes 300 obrovských místností!) v Děčíně zajímavé místo kouzelné spíše pro místní občany, avšak jednou... jednou bude více než expozicí... nechejme se překvapit.

PS pro zasvěcené: numismatikům zdar či jak se zdravíte :) 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Děčínský zámek milan* 23. 07. 2009 - 10:14
RE(2x): Děčínský zámek davidhavel 23. 07. 2009 - 11:23