Jménem krále

17. srpen 2009 | 08.13 |

 Po delší době jsme s Jančou vyrazili do kina a to tentokrát na český historický film "Jménem Krále". 

Příběh se odehrává ve 13. století na severu Království Českého za vlády Přemysla Otakara II. Jelikož král je zaměstnaný řešením mezinárodní situace, posílá za sebe na zásnuby potomků pána z Dubé a pána z Vartemberka svého zástupce Oldřicha z Chlumu (vynikající Karel Roden). Cestou na zásnuby najde skupina zbrojnošů včele s Oldřichem mrtvého kupce, převážejícího podivná žlutá jablka. Je náhoda, že ta samá jablka se objeví na slavnostní tabuli na Vartemberku? Dříve, než se vysvětlí tato vražda, přibývá další mrtvola a to přímo purkrabího. Z této vraždy je falešně nařčen loutnista, který se nedlouho před vraždou s purkrabím pohádá kvůli dívce. Díky "pečlivosti a duchapřítomnosti" stráže loutnista uniká v plášti, který ukradl jednomu ze zbrojnošů královské skupiny. Oldřichovi se svěřuje budoucí nevěsta Ludmila, že Beneše z Dubé nechce. I Oldřich, stejně jako Ludmilin otec - pán z Vartemberku - si všímá, že na Benešově chování je něco divného. O pár hodin později nachází Vartemberk Beneše se svoji mladou ženou v její ložnici a ráno je nalezen pod okny hradu mrtev. Oldřich z Chlumu se pouští do vyšetřování vraždy navzdory tomu, že je mu jasné, že bude muset dát v sázku i svůj život...

Film je obsazený téměř samými známými českými herci, což není v poslední době u českých filmů až tak obvyklé,  a možná proto jsem si ze začátku nějak nemohl na tuto sestavu zvyknout, ale naštěstí hrají své role více než přesvědčivě. Zápletka a její rozuzlení je sice od začátku více - méně jasné, avšak přesto se podařilo do poslední chvíle udržet v divácích napětí, zda bude či nebude happy-end. Velikým přínosem tohoto snímku je kromě dobře vybrané hudby i ironický hůmor, který je Karlovi Rodenovi snad šitý přímo na míru. 

Škoda je snad jen krátké stopáže snímku, jelikož 77 minut není opravdu mnoho. Na druhou stranu si myslím, že alespoň nemůže být tento zdařilý snímek trhán kritikou za množství zbytečné omáčky nesouvisející s příběhem. 

Já s Jančou rozhodně hodnotíme za 1 a vřele doporučujeme všem, co neočekávají velkofilm ve stylu Bathory, ale rádi se podívají na pěknou středověkou detektivku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jménem krále kobliha 17. 08. 2009 - 08:42
RE(2x): Jménem krále davidhavel 17. 08. 2009 - 08:56
RE: Jménem krále milan* 17. 08. 2009 - 10:06
RE(2x): Jménem krále davidhavel 17. 08. 2009 - 11:09
RE: Jménem krále walome 21. 08. 2009 - 10:57
RE(2x): Jménem krále davidhavel 21. 08. 2009 - 11:19