Na motorce do Ameriky

21. srpen 2009 | 10.18 |

 Ještě jsem se nedokázal probrat ani fotkami z dovolené, natož sepsat paměti sem na blog a už se vyráželo na více než rok plánovaný výlet do Ameriky.

100_7197 Amerika
Tedy přesněji řečeno na Ameriku do obce Mořina ve středních Čechách. Amerika je již léta opuštěný lom, jehož hloubka a zejména jedna skála může třeba i díky barvě v některých jedincích evokovat představu Grand kaňonu a proto pravděpodobně dostal tento název.

Původně jsme měli vyrazit jen my s Jančou a Pařízek, avšak nakonec se skupina rozrostla o další dva motorkáře a jednoho spolujezdce. V půl dvanácté se sjíždíme na domluveném místě v Lovosicích, kam za mnou už z Děčína směřoval kamarád Michal, který si cestu protrpěl. Trpěl tím, že je zvyklý na zcela jiný druh jízdy než já jezdím (turista vs. střelec) a že nás !dokonce předjelo jedno auto!, což se mu za dva roky co Bandita jezdí prý ještě nestalo :).

Z Lovosic vyjížídíme tedy čtyři motorky z nichž je nejsilnější Ondrova ??? (Pařízek mne určitě později doplní), poté 600vka Bandit, já s Jančou na ER5tce a Pařízek na GS-u. Michal, coby nejčastější návštěvník Ameriky nás vede a to značnou část cesty v rozporu s navigací, která mi nesouhlasně kecá do uší. Přes mírné zmatkování v Berouně dojíždíme kolem půl druhé do cíle a v šíleném pařáku se v motohadrech protahujeme podél celého lomu až do jeho týla.

google.cz/images?hl=cs&source=hp&q=Velká+Amerika&btnG=Hledat+obrázky&gbv=2&aq=f&oq=">Amerika je lom hezký, né že ne, ale Grand kaňon? Voda je křišťálově čistá (asi i proto jde o oblíbené místo potápěčů) s nádherně modrou barvou,  avšak pro spoustu lidí značně nedostupná. Nejenže legálně se do prostoru lomu nesmí (údajně kvůli stále hrozícím sesuvům) a majitel se snaží sestup všemožně znepříjemnit, ale ona tam nevede ani schůdná cesta. Přesto, pokud vám nevadí příkrý sestup ať už po skalách či červené hlíně a ostnaté dráty nad hlavou, slézt se to navzdroy snahám majitele dá a činí tak spousty lidí. 


100_7204 Sestup

Z naší skupiny se dostanou dolů a následně koupají v příjemně ledové vodě všichni až na mne a Janču. Hlídáme tak alespoň osatním nahoře výstroj, zkoumáme mapu štol Ameriky a podřimuje ve stínu keřů. My si na Ameriku teprve počkáme.... viz futuristické foto.
100_7233 Štoly

Než se rozhodneme Ameriku opustit, hledáme já a Janča s Pařízkem marně kešku na vyhlídce u parkoviště. Poté se na můj návrh vyráží do Srbska (to jsou přesuny, že? :-D) do hospůdky, v které mají mít turistickou známku Ameriky. Vedení se chopím já, resp. navigace... 

O Americe, včetně opravdového důvodu jejího pojmenování, vyšel hezký článek na idnes.cz

Na první vlevo, na druhé vlevo, na třetí vlevo a krom toho, že z původně vypočítaných 9,5 km je najednou 19 jsme zpátky na výchozí pozici :-D. Připadám si jako debil, ale kluci jsou v pohodě a chápou, že závada nebude mezi motorkou a řidítky, ale v technice. Ikdyž... jelikož jsem byl líný nasazovat si brýle, přehlídl jsem jednu objížďku, na které mimo jiné bylo Srbsko :-D. 

Přes Karlštejn se tak dostáváme do hledané restaurace v Srbsku, kde známku narozdíl od Karlštejnského Íčka mají a je opravdu vyvedená :). Rozhodujeme se dát si něco k snědku, avšak chuť jídla ani množství nás nenadchlo o nic víc, než obsluha samotná. Děs běs, po celou dobu měl číšník problém dopočítat se kolik Kofol má přinést,  a tak vždy byl někdo na suchu (mimo to šlo zřejmě o Kofotinu, jelikož ji točili do půllitrů a každý byl jiného pivovaru) a na závěr si pro jistotu jednu Kofolu k účtu připočetl.
100_7244 Srbsko
Opět podle navigace vyjížídíme ze Srbska a opět špatně - tou uzavřenou silnicí fakt podle kluků a vracejících se aut i motocyklů, neprojedu - brýle jsem sice tentokrát měl, ale přesto jsem to chtěl zkusit. Zmenšením mapy na navigaci se Ondra, chvátající zpět do Slaného, snaží marně zjistit, zda máme společnou cestu a tak se s námi loučí. 

My zbylí vyrážíme cestou necestou nakonec také k Berounu a poté směřujeme k rozhledně "Děd". Kilometr od cíle navigací velí vlevo a vedle nás je nehezká lesní cesta... Pařízek zkouší s GS prorazit, ale nedaří se. Já nacházím o pár set metrů dál lepší odbočku, která nás dovede "až k cíli..."

100_7247 Třetí cíl
Stojíme uprostřed lesa na jakémsi parkovišti a nikde nic krom jednoho přenašeče... vyrážím lesní cestou na pěší průzkum a po pár stovkách metrech se vracím s nepořízenou. Janča vyrazila k onomu přenašeči a zjistila, že ani pod ním se rozhledna neschovává.

Pařízek zadává souřadnice do své turistické mapy a ejhle, rozhledna je dokonce zanesena v mapě a je necelý kilometr daleko "mým" směrem.

100_7250 Skupinka
Uděláme památeční fotku a protože asfalkta, byť štěrkovitá, končí, Michal odmítá pokračovat a se svým spolujezdcem Milanem otáčí Bandita a frčí do Děčína, kam měli mít příjezd již před 1,5 hodinou.

Pařízek určuje cestu, my ho s Jančou na ERce následujeme. Přes rygoly, kameny a kořeny stromů projíždíme lesem až k vytyčenému cíli.Tohle bude také zasloužená TZ-tka :). Modrá podruhé za dobu co ji mám hicuje a spouští vrtulku chladiče. 
100_7251 DědObhlídneme evidentně moc nenavštěvovanou rozhlednu z venčí, bez Janči vystoupáme nahoru, abysme si potvrdili informaci z internetu, že výhled je jen jedním směrem a to nijak zajímavý a sestupujeme zpět. Doplňujeme tekutiny, pokecáme a já zadávám navigaci příkaz "naviguj domů".

Za Berounem doplňuji benzin, letos nejdražší, za 30,20 litr a necháme se navigovat domů. Je fajn, že polovina cesty byla jinudy, než když nás vedl Michal, avšak zádrhelům jsme se také nevyhnuli. Prvně nás chtěla navigace táhnout po silnici, která se teprve staví :-D a pak si nedokázala spočítat výjezdy z kruhového objezdu.

S Pařízkem se loučíme před Terezínem a my pokračujeme do Lovosic, kde rušíme původně plánovanou zastávku na kávu a frčíme již po západu slunce domů. Na silnici rapidně přibývá kamionů a navzdory předpisové padesátce jich předjíždím v jednu chvíli celou kolonu včetně osobáků rychlostí přes 120 km/h. Doufejme, že to bylo v místě, kde není a nebyl radar.

Stavujeme se na pumpě v Dobkovicích kde pokecáme s Koulíkem, dáme si k večeři bagety, vyměníme si s klukama smsky o zdárném dojezdu a razíme spinkat...

Najeto 230 fajnových km s bezva partou :). 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Na motorce do Ameriky adio45 21. 08. 2009 - 18:41
RE(2x): Na motorce do Ameriky davidhavel 24. 08. 2009 - 14:56
RE: Na motorce do Ameriky parizek 27. 08. 2009 - 14:42
RE(2x): Na motorce do Ameriky davidhavel 27. 08. 2009 - 14:52