Park Boheminium, rozhledna Hamelika

1. září 2009 | 09.52 |

 Sobota 22. srpna 2009, mírně pod mrakem, pršet nemá, naopak během dne se to má "od nás" vylepšovat. Před polednem tedy sedláme Modrou a vyrážíme na Jančou vysněný výlet do Mariánských lázní, resp. na výstavu zmenšenin pamětihodností České republiky do parku Boheminium.


První desítky kilometrů, až do Karlových Varů jsou nám již důvěrně známé z prosincového výletu a poté se dáváme opět v šanc naší navigaci, která jak už pravidelní čtenáři vědí, má své oblíbené trasy :). Nesmyslně nás tahá z hlavního tahu ležícího na velice solidní silnici přes vesničky jen proto, aby ušetřila pár kilometrů nebo minut, nicméně jak již bylo řečeno - díky ní se podíváme do míst, která bych jinak těžko navštivil. Tímto způsobem se dostaneme třeba na vodní dílo Stanovice, kde si dáváme pauzu.
01 Stanovice

Tankujeme v obci Bečov nad Teplou a pozastavujeme se nad chováním jiného motorkáře, který je protivný na obsluhu čerpačky jen proto, že ona neví, jaký olej má v motoru...   Bečov je zajímavé místo, při průjezdu ve směru Karlovy Vary - Bečov - Mariánské Lázně vás čeká nemálo nemalých zatáček s fajnovým povrchem, uvidíte hrad i zámek, nedaleko je známý Loket... prostě sem se musíme někdy vrátit :).

02 Mariánky

Mariánské Lázně navštvíme "mírně z rychlíku" a tak trochu omylem, jelikož to není náš prvořadý cíl a hledáme onen park Boheminium.

Přesto, třčitvrtěhodinka zde strávená byla více než příjemná. Lázeňská zóna města mi přišla hezčí jak ta Karlovarská, né tak komerční a hlavně né tak pro-ruská, ikdyž typický Ruský kostel zde stojí také. Krom krásných budov jsme obdivovali parky s fontánami a zejména tu zpívající, ačkoli jsme k ní po sluchu došli zrovna ve chvíli, kdy přestala "zpívat". Kolonádou projdeme k "íčku", kde nám vysvětlí, že námi hledaný park se nachází pod hotelem Krakonoš a že se tam dá vyjet lanovkou.


Lanovka by byla sice fajn, ale nechat stát motorku kdesi v centru Mariánek, Bůh ví jak dlouho, se mi nechce a Janču bych na lanovku stejně asi nedostal. Navigace boduje a v bezpočtu Mariánských hotelů nachází i onen Krakonoš, ke kterému nás poněkud krkolomně vede a tak body zase záhy ztrácí a my se orientujeme radši podle značek. Krom zmiňované lanovky se můžete nechat vyvézt k parku turistickým vláčkem, který s radostí předjíždím-e :).

Kompromisem mezi ukazateli a navigací bylo dosaženo cíle, jsme před parkem, k němuž vedou informační značky zhruba posledních dvě stě metrů... Janči rozstvícená očka by stála za několik takovýchto cest! 

V kole štěstí vyhráváme puzzle a místní turistickou známku a po zaplacení vstupného Kč 70,-/dospělou osobu se vrháme mezi pamětihodnosti naší repubilky.
02 Boheminium

04 Černá věžPark Boheminium nabízí více než 30 detailně propracovaných zmenšenin (1:25) více či méně známých hradů, zámků, církevních  a technických památek, které jsou zasazeny leckdy i do věrně upraveného terénu. Díky tomu, že se nejedná o výstavu v budově, nepůsobí modely tak sterilně jak tomu je v muzeích. Každý model je navíc doplněn tabulkou s informacemi o tom kterém místě a vzdáleností od Mariánských lázní. Na jednom místě tak můžete "navštívit" mimo jiné Červenou Lhotu, Lednický minaret, Staré bělidlo, Český Krumlov, Karlštejn, Českobudějovickou Černou věž, letiště v Mariánských Lázních, Litomyšl, kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru nad Sázavou, "přejít" kamenný most v Písku, pohrát si s historickou železnicí a hasičskou lodí, omrknout hrad Kokořín i "svézt" se lanovkou na Ještěd
03 Žďár

Stále se rozrůstající park (cca 3 modely ročně) se tak stává ideálním místem nejen pro relaxaci a obdiv nad uměním jeho tvůrců, ale i pro plánování dalších výletů. Nudit se zde nebudou dospělí ani děti.

Závěrem můžete navštívit jedinou budovu v parku - označenou jako "expozice lodních modelů", kde se můžete nejen občerstvit, ale i vrátit v čase u maleb (pohledů) dřívějšícho vzhledu hradů a zámků.
06 Házmburk

Kdo si bude chtít výlet ještě prodloužit, tomu můžeme doporučit 1km vzdálenou rozhlednu Hamelika, jejíž model je hned před vstupní branou do parku. Cestou se můžete zastavit u obory plné lesní zvěře a nebo dále putovat po značených cestách "za prameny". 
07 Hamelika

Rozhledna Hamelika nabízí po vyšlápnutí rovné stovky betonových schodů panoramatický pohled na Mariánské lázně a pokud dorazíte před celou hodinou, tak i poslech "zpívající fontány".
08 Hamelika

Pozn. autora: jelikož nikde nebyl zákaz vjezdu, dá se lesní cestou (tou vrchní!) dojet na motorce až k rozhledně. Autem bych to ale nezkoušel. Při zpáteční cestě pozor, abyste se nezahrabali ve štěrku, tak jako já :).

Cesta domů ubíhá v rychlejší tempu, příkazy navigace ignoruji a tak zajíždíme mnohem lepší dojezdový čas, tj. dle plánu se stíháme vrátit před soumrakem. Bohužel návštěvu příbuzných v Ostrově jsme zase nestihli, jelikož po setmění bez brýlí toho mnoho nevidím a brýle jsou rozšlápnuté... tak snad příště, až pojedeme do toho Bečova :)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Park Boheminium, rozhledna Hamelika newold®blbne.cz 01. 09. 2009 - 10:15
RE(2x): Park Boheminium, rozhledna Hamelika davidhavel 01. 09. 2009 - 10:33