Mácháč, motokáry, Stráž pod Ralskem, Ráj zmrzliny

7. září 2009 | 18.32 |

 Týden do konce prázdnin... né, nezlbáznil jsem se, jen tak tomu bylo 23. srpna, kdy jsme s Jančou vyrazili na motokáry, vykoupat se na Mácháči a pak na unikátní zmrzliny do Stráže pod Ralskem.Obsluha u motokár, na někdejším hlavním parkovišti pro pláž Borný na Máchově jezeře, je téměř otrávená, když jim sděluji, že si chceme půjčit vozítka. Navíc jsem si po zaplacení 100,- za sedm minut za jednu káru dovolil otravovat s poučením o ovládání. Sice se nejedná o nic, na co bysme sami nepřišli, ale když je něco poprvé, zkušená rada se může hodit. K Jančině úlevě se v motokáře neřadí a krom volantu ovládáte jen brzdu a plyn, přičemž jediný pokyn od obsluhy je "nemačkejte je současně".
motokára

Vyrážíme na trať. Zatáčení jde až překvapivě těžce, ale jelikož jsem si prozřetelně nechal motorkářské rukavice, nejde o nic, s čím by se člověk nepopral. Brzdy jsou laxní, výkon motoru vzhledem k velikosti okruhu dostatečný. Obsluha si nás nevšímá a tak se snažím při Jančině předjíždění v zatáčkách i driftovat a "jak jinak" než s plným plynem a brzdou současně :-D. Pobavili jsme se. Sedm minut uteklo rychle, avšak díky jednotvárnosti krátkého okruhu toho bylo až dost.


Popojížídíme od motokár k bráně na pláž Borný, kde je i další parkoviště. Slečně nechávám ke 40,- korunám celodenního parkovného i deset korun jako všimné za to, že si motorku drze odstavuji hned u jejího stolečku a po domluvě si zde necháváme nejen helmy, ale i bundy. Za těch deset korun je na pláži velice rád oželím. Vstupné na pláž Borný je až neuvěřitelně levné, když zaplatíme 20,- za osobu, proti požadované stovce ve Splavech.
na Mácháči

Koupání prvotřídní, voda nečekaně čistá, teplá tak akorát, jen kdyby nebylo klesání tak pozvolné.

.. po třiceti metrech bych přeci jen čekal vodu výš než po pas. Přesto, a nebo možná právě proto, se s Jančou ve vodě perfektně vyblbneme :) 


Když nás začne po dvou hodinách zmáhat hlad, langoše se v občerstvení za pláží domáhám marně, druhá restaurace je pizzerie, tak  tam také nic, tedy popojedem...

Plním Janči přání, a ačkoli nejde o ukojení hladu, o uspokojení chuťových buněk rozhodně. Frčíme do Střáže pod Ralskem a neprozřetelně odbočuji na obec Noviny pod Ralskem. Což o to, do Střáže jsme dojeli tak či tak, ale ta cesta! Pokud bysme jeli tankodromem, horší by to asi nebylo...

Projíždíme celou Stráží, ve které mají pro mne trošku překvapivě snad vše od potravin po hotel a najednou jsme na jejím konci. Zmrzlinu jsme museli přejet. 

Vracíme se zpět... tuhle zatáčku jsme jeli před chvílí.. trošku nečekaně se utahuje, tak radši pomaleji... uff!!! Přední kolo vteřinu hledá kontakt s asfaltem, řidítka se komíhají sem tam a ... jedem dál. Jasné porušení motorkářského desatera, jehož 6. přikázání zní NEPOSYPEŠ! Na druhou stranu, měl jsem to čekat, však jsem se otáčel u nějaké "cementárny" či co... Nu, "dopadlo to výborně, jen jsme trochu v šoku" a po zastavení u zmrzliny, kterou jsme minuli na poslední křižovatce, přes prst dávám pusu přední Maxxis-ce :). 
Ráj zrmzliny

U prodejny zrmzliny,v Jezerní ulici, která je vyhlášená zřejmě široko daleko, je nemalá fronta čítající kolem dvou, tří desítek lidí a nekrátí se. Zatímco jedni již lížou, my si vybíráme z neuvěřitelných 90ti! druhů, z nichž jsou některé typické, jiné měně a některé až exotické! Nu schválně, měli jste třeba již teplou zmrzlinu? štrůdlovou? mrkvovou? nebo kaštanovou? A co takhle svíčkovou nebo pivní? :-D Ne, nedělám si legraci, i takovéto specialitky si zde můžete dát! 

Ač já rozhodně nejsem milovníkem zrmzliny, tady, tady jsem si vybral a hlavně si i pochutnal. Pivní jsem si dát coby řidič nemohl, ale ta štrůdlová a teplá, ty opravdu stály za to! Naproti tomu svíčková chutnala... no jako svíčková co vytáhnete z mrazáku a olíznete ji, zda nechytila nějakou pachuť :-D. Ceny téměř lidové - bez alkoholu 10,- za kopeček, s alkoholem po 20ti. Vynikající kornouty se neplatí, posedět a vychutnávat můžete v zajímavém parku hned naproti "Ráj-i zmrzliny", kde se zabaví i vaše případná dítka.

vodní lyžování
Když jsme domlsali, popojeli jsme kousek zpět a zastavili u vodní plochy Horka ve Stráži. Voda zde byla zelená, takže ke koupání příliš nelákala, navíc zde vál slušný vítr, ale koukat, koukat bylo na co. Mimo to, že vlevo máte hezkou hráz, o kousek dál těžební věž a naproti vám se tyčí Liberecký Ještěd, je tento areál zasvěcen zejména "vodním snowboardistům", kteří jsou zde tahání vlekem po značné části vodní plochy. Tento sport jsme s Jančou nikdy neviděli a tak jsme se zájmem poseděli a bavili se při pohledu na "profesionální" jezdce nevyhýbající se umělým překážkám i při pohledu na začátečníky nekompromisně vláčené a následně klesající ke dnu.

Zkrátka a dobře, pokud se budete pohybovat na Česko-Lipsku, případně vás nebude bavit opékání se na slunci u Máchova jezera, rozhodně zajeďte do Stráže pod Ralskem, stojí to za to :)

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší