Budeme vrtat kazy, které nevidím...

10. prosinec 2010 | 15.30 |

 Tak už uběhlo zase půl roku a vyrazil jsem na preventivní prohlídku k zubaři. Od loňska navíc obohacenou o návštěvu zubní hygieničky. Sl. Danielu Sedláčkovou doporučuji kde můžu, nejen pro její lidský přístup, ale zejména profesionální péči a rady, které fungují. Zato na svého zubaře si ne a ne zvyknout. Léta letoucí jsme chodili celá rodina k paní zubařce, která je od loňska v důchodu. Místo ní službu vykonává ruský lékař, jehož jméno neumím ani pořádně přečíst a důvěru ve mě nevzbuzuje už tím, že jeho zkomolené češtině rozumí snad jen sestřička a to ještě né vždy.

Je mi 28 let a doposud jsem neměl jediný kaz. Štěstí, na které jsem právem hrdý. Jediný zákrok, který jsem se zuby kdy podstoupil bylo odstraňování zubního kamene a jedenkrát zavedení drenu, když se mi klubaly moudráky. Není tedy divu, že se rok od roku k zubaři víc a víc bojím, jelikož procento pravděpodobnosti, že se kazy objeví se samozřejmě zvyšuje, ačkoli se o zuby starám čím dál pečlivěji - to bude ta moudrost :-D.

Zubní hygienička mě za zuby pochválila, že je vidět, že jsem dal na její rady :).  Zuby mi vyčistila od pigmentu, přeleštila a upaloval jsem k zubaři. Klidný usedám do křesla a poněkud necitlivě si nechávám kontrolovat ústní dutinu. Pan doktor (ač mu nerozumím!) rozhoduje neznámo proč o potřebě rentgenování zubů. Neptám se, je mi jasné, že nový přístroj potřebuje ospravedlnit a zřejmě vydělat na pojišťovně nějakou tu korunu před koncem roku.

Zrentgenuje mi pravou stranu zubů a obraz se mu ihned objevuje na monitoru počítače. Zajímavý pokrok ;) Když se rozhoduje mi rentgenovat levou stranu zubů, jsem už zase nervózní. Co tam vidí? Co se mu nezdá? Rentgen mi byl vždy záhadou, tak trochu morbidní stínové divadlo...

Šup, druhý snímek je na světě... zubař ho dlouze prohlíží, pak mi prohlíží znovu zuby, pak zase snímky, pak zase zuby. Nelíbí se mi to a ptám se (sestry) co se děje. Ta se ptá lékaře a ten sděluje, že tam mám kazy. Za chvíli se směje a říká, že je ale nevidí. V tu chvíli se směji já, ulevuje se mi a říkám mu, ať mě příště tak nestraší.

Zvedám se z křesla, ale on mě usazuje a znovu se mi dívá do úst. Prý se nemůže ve snímku zorientovat, jelikož nemám žádné plomby!? Zde moje důvěra v jeho "moudrost" končí... Kontroluje mi levé horní zuby.. prý čtyřku..

Vrací se znovu k rentgenovému snímku, zvětšuje si ho a krouží v místě, kde bych údajně měl vidět mezi 4kou a 5tkou zubem kazy.Nevidím nic a sestra už mě objednává na půlku ledna na vrtání.. prý jestli budu chtít bílé plomby za 600,-- S díky odmítám a jako ve snách si beru z jejích rukou kartičku s termínem...

Né, že bych si myslel, že nemůžu mít zubní kaz. Naopak, jak jsem psal, počítám s tím, že jednou to "musí" přijít, ale z chování pana zubaře jsem opravdu nenabyl přesvědčení, že ví co dělá. Navíc, jak chce vrtat kazy, které nevidí a neviděla ani zubní hygienička? Co když je to jen jakási "šmouha" na rentgenu? Co když je prostě potřeba podojit pojišťovnu ještě víc? Na úkor mého zdraví? No tak to ne!

Nechce se mi věřit, že by pan zubař dělal nesmyslné úkony jen pro body, ale na druhou stranu, nebyl by první... A nedělají se náhodou mezizubní kazy spíše lidem, kteřína kazivost zubů trpí?

To přeci není můj případ.. nebo tedy dosud nebyl ?!

Domů jedu jako opařený... nějak mě to vzalo...

Rozhazuji sítě po svých známých, zda by mě nemohli objednat na konzultační kontrolu ke svému zubaři. Nechat si rozvrtat "zdravé?!" zuby se mi opravdu nechce, na to je snad času vždy dost ne?

Navíc ano, musím se přiznat, že se bojím bolesti... vím, že to zvládli jiní, tak to zvládnu také, ale proč se tomu nevyhnout, pokud to není bezpodmínečně nutné?!

Mimo to, můj otec, který si dokáže bolavou stoličku sám vytrhnout sikovkami!, byl vloni u tohoto zubaře ošetřen tak citlivě, že šel domů se slzami jak malý kluk... 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Budeme vrtat kazy, které nevidím... jandy 10. 12. 2010 - 17:03
RE: Budeme vrtat kazy, které nevidím... contritus 10. 12. 2010 - 17:06
RE: Budeme vrtat kazy, které nevidím... anuska 10. 12. 2010 - 22:17
RE: Budeme vrtat kazy, které nevidím... tenisak* 11. 12. 2010 - 11:04
RE: Budeme vrtat kazy, které nevidím... filip* 11. 12. 2010 - 21:42
RE(2x): Budeme vrtat kazy, které nevidím... davidhavel 12. 12. 2010 - 15:06
RE(3x): Budeme vrtat kazy, které nevidím... filip* 12. 12. 2010 - 16:19
RE: Budeme vrtat kazy, které nevidím... jandy 12. 12. 2010 - 17:25
RE(2x): Budeme vrtat kazy, které nevidím... davidhavel 13. 12. 2010 - 10:41