Zapomenutý zámek? Stránov u Mladé Boleslavi

17. prosinec 2010 | 17.50 |

 V půli září Janča naplánovala výlet na zámek Stránov. Jde o památku, o které jsem doposud nikdy neslyšel a přitom od nás není až tak daleko - u Mladé Boleslavi.

Cestu do Boleslavi znám z paměti, neb tudy jezdíme co pamatuji "domů" na Moravu a tak se celkem nudím. Tedy do doby, než odbočíme z hlavní silnice na jakési "Jizerní Vtelno" - (to je název co?!) a uvidím most! Tedy viadukt, ale né kdo ví jaký! Mosty a viadukty mě vždy uchvacovaly a tento je opravdu impozantní.

06 - most - Strašnov - Krnsko

Dušan Josef: Encyklopedie mostů píše: most z roku 1924 – jeden z nejmohutnějších v ČR, nachází se na trati Ptaha – Turnov asi 6 km jihozápadně od Mladé Boleslavi. Pod mostem jsou dvě silniční komunikace a Skalský potok, který se nedaleko vlévá do Jizery. Délka mostu činí 152 metrů, výška oblouku je 15 metrů, avšak maximální výška mostovky nad nejnižším bodem přemostění je až 27 metrů. Tento most byl postaven za 6 měsíců, přičemž doprava byla přerušena jen na 2-3 týdny.

Nevěda, že domů pojedeme jinudy, rozhoduji se pro vlastní fotodokumentaci na zpáteční cestě a zbývající kousek cesty k zámku si přemýšlím, jestli to není ten most, co mám doma ve složce "chtěl bych vidět". Doma zjišťuji, že je to on a díky tomu mám alespoň tuto fotografii z knihy ;)

Ke Stránovu samotnému vede podivná přístupová cesta skrz jakýsi hospodářský dvůr až na parkoviště pro návštěvníky. Je znát, že hlavní turistická sezóna je v nenávratnu, na parkovišti stojíme sami.

Brána zámku je do široka otevřená a tak vstupujeme. Ocitáme se na uzavřeném "čtvercovém" nádvoří, kterému dominuje vlevo kašna a z obou stran otevřené arkády vpravo. Takto, zevnitř a přesto pořád zvenčí já zámek nejhezčí. Napadá mě částečná podobnost s hradem Houska a Hrubý Rohozec.

Stránov z nádvoří

Vstupujeme do vnitřních prostor a v akci "tatranky" pořizujeme poloviční vstupné. Než se nám bude moci věnovat pan kastelán, můžeme sami vystoupit na onu dominantu - strážnou, šestibokou věž, což činíme.

Při výstupu si prohlídneme i jakýsi "krbový sál" a místnost pro hosty, kteří chtějí na zámku stylově přespat, což je možné buď za poplatek a nebo za výpomoc ;). Z věže samotné je perfektní výhled zejména na již zmiňovaný viadukt, pro který nic jiného krom Janči ani nevnímám ;). Při sestupu z věže se projdeme i po arkádách a poté si je prohlédneme i z odvrácené strany.

Ač nám pan kastelán později tvrdí, že k zámku se neváže žádná pověst, ani zde nemají strašidla a podobné nadpřirozené bytosti, kdosi za námi zabouchne vstupní dveře vedoucí z podchodu právě na věž.... těžké dveře, v nulovém průvanu... zajímavé... rychle mezi lidi - tedy za panem kastelánem.

Pan kastelán je velice zajímavý člověk, který tímto místem opravdu žije a jeho osobité pojetí výkladu historie zámku stojí opravdu za to. O co méně toho je vidět v interiérech, o to lépe se s tímto člověk povídá ;) 

s kastelánem na balkóně

Prohlídka začíná v nejstarší části zámku - v zámecké kapli a poté postupně procházíte prostorami, do kterých se majitel zámku spolu s kastelánem snaží sehnat alespoň něco z původního zařízení, které bylo téměř bezezbytku rozkradeno po znárodnění a nebo rozvezeno po okolních hradech a zámcích. V pár místnostech se to zdařilo již perfektně, ačkoli jde většinou o nepůvodní zařízení a repliky. 

Některé části zámku vypadají opravdu žalostně, neb zde byl zřízen v nedávné minulosti dětský domov a to samozřejmě ryze socialisticky - tudíž necitelně k historii. 

Zajímavým zjevením je tak například místnost plná motocyklů zn. Jawa, která vystřídá nehezké společné polorozbořené sprchy z uniformních dlaždic...

Tento zámko-hrad navíc úspěšně několikrát do roka ožívá při pořádání nejrůznějších akcí a tak jeho návštěvu rozhodně doporučuji nejen proto, že zde mimo jiné uvidíte unikátní výstavu historických panenek a kočárků ;)


Odkazy: stránky zámku ; naše galerie ; Youtube

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší