Na mopedu k Beduínům

21. leden 2010 | 18.33 |

Kniha s výstižným názvem od I. M. Jedličky byla vydána již v roce 1964, avšak to jí nic neubírá na její dobrodružnosti a čtivosti.

Jak již informuje sám název, kniha popisuje cestu nejmenších středoevropských motocyků ze socialistického Československa přes hory (Alpy) a pouště (Libyj) skrz tři světadíly, cestou na Sinaj a k obratníku Raka.

Knihu, která by mohla být Biblí pro každého motorkáře - cestovatele, dobrodruha, jsem četl pro nedostatek času více než rok a je tomu více než půl roku, co jsem ji dočetl. Poznámek tak bude nemnoho, ale každopádně čtení o necelých 250 stranách doporučuji každému, kdo se našel v prvním řádku tohoto odstavce.

Téměř každý motorkář z našich luhů a hájů začíná na motorce zn. Jawa o obsahu 50 ccm, důvěrně přezdívané "pionýr". V tu samou chvíli, kdy se za exotiku považují druhá humna za vsí, začínají klukovské sny o dálkových cestách vonících dobrodružstvím.

V šedesátých letech minulého století se sešli tři kamarádi (redaktor p. Jedlička, literát Jiří Brabenec a Mudr. Potužník) na třech "pionýrech", z nichž nejmenší byl Stadion S22, kolegou Jawa 50 typ 555 a udatným doprovodem skútr Manet 100, kteří se rozhodli vyrazit od Pražské mototechny do míst, kam se ani v dnešní době většina z nás nedostane.

Kniha, kterou doplňuje několik desítek fotografií, čtivě popisuje zajímavosti míst, kterými postupně přátelé projíždějí, jejich záludnosti, těžkosti s kterými se potýkají, ale i mentalitu lidí, s kterými se setkávají.

Začíst se nemusí bát ani člověk, který motorkám nepropadl, jelikož kapitol věnovaných technické stránce věci není mnoho, ba na můj vkus možná naopak až moc málo.

Zkrátka a dobře, pokud jste někdy snili o podobné cestě napříč kontinenty, ať už za řidítky či volanty čehokoli a nebo pokud vás zajímá, jak se do zemí, o kterých stěží víte (podle sebe soudím Tebe) kde je na mapě hledat cestuje, začtěte se, litovat nebudete.

Hodnotím za 1- a knihu přidávám do své velice skromné knihovničky.

Nástřelem několik zajímavých názvu podkapitol:

- když shoří spojka 
- okolo vůdcova orlího hnízda
- k hranici věčného sněhu
- na slunné straně Alp
- den, který má třicet hodin
- věčné město
- na vrchol Vesuvu
- v ktráteru sopky
- na hranici dvou civilizací
- křest Libyjskou pouští
- nocleh na pyramidě
- velbloud, který nedošel
- křižovatka světa
- kde seděl genrál Bonaparte
- ďábel na pionýru
- morseovka synů pouště
- v umrlčích komorách Sinaje
- na svaté cestě do Mekky
- údolím nejstarších Bohů
- pomeranče zadarmo, hlídání za piastry
- blíží se pětadvacátá rovnoběžka
- faraonova pomsta
- plachetnicí k Městu mrtvých
- noc v Tut-anch-amónově hrobce
- dlouhé zkrácení cesty
- Hassan hovoří česky
- tajemný Baalbek
- akce Fall Trap
- škorpióni nejsou na mapě!

PS: už nyní se těším, že si knihu v budoucnu znovu přečtu :) a pro vás, co radši čtete přes monitor,  přidávám (podruhé) jeden odkaz... - mimochodem obsahující i skromnou galerii z této cesty.

 


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Na mopedu k Beduínům vojtahavel 21. 01. 2010 - 21:02
RE(2x): Na mopedu k Beduínům davidhavel 23. 01. 2010 - 17:31
RE: Na mopedu k Beduínům jarmik 22. 01. 2010 - 10:28
RE: Na mopedu k Beduínům newold®blbne.cz 22. 01. 2010 - 12:32
RE(2x): Na mopedu k Beduínům davidhavel 23. 01. 2010 - 17:33