1/4 roku doma... první výběrové řízení

13. březen 2012 | 08.59 |

 6. března to bylo přesně čtvrt roku co jsem skončil v doposud posledním zaměstnání, pokud nepočítám 14 denní brigádu u bezpečnostní služby, která mi před odečtením nákladů na dopravu vynesla celých 32Kč na hodinu.

Loňský rok byl pro mě profesně dost tragický. Tento vypadá ještě tragičtějí. Podporu z tzv. úřadu práce již nedostávám, pro sociálku jsem neskutečně bohatý neb žiji s přítelkyní. Daňové přiznání jsem odevzdal, ale jsou v něm chyby, za které já nemohu a nevím jak se to dořeší. Snad se to "přehlédne". Navíc mám doložit papíry, které mi vloni vrátili, že je nepotřebují. Lítání kvůli 12 stovkám....

Týdně napíši do několika desítek firem, jejichž nabídky pracovního uplatnění najdu na netu. Laťku nemám stanovenou nijak vysoko, přesto jsem zatím nedopadl ještě na pomyslné dno, kvůli kterému bych se snažil prosadit úplně všude = za každou cenu. Vše, resp. téměř vše v životě je otázkou ceny... Možností, priorit a ceny. Opravdo odmítám dělat dvanáctihodinové noční směny s vlastní zbraní, nastavovat v lepším případě hubu za nějakých 30,- na hodinu. To radši "prožeru" své desetileté úspory. Co bude potom, to radši nedomýšlím. Bude mi třicet... chtěl jsem žít úplně jinak, né být za příživníka. Přesto se nechci nechat vykořisťovat.. Snad mi i někdo porozumí. Smutné je, že pro tento přístup jsem se onehdy hádal se svým otcem. Alibisticky se mohu vymlouvat na to, že "já mám ty desetileté úspory" a hlavně ženskou, která se mnou ještě pořád má trpělivost. Poprvé v životě pociťuji co znamená "v dobrém i ve zlém".

Ale o tom jsem původně vůbec psát nechtěl ;)

Minulý týden jsem byl porpvé po onom čtvrt roce pozván na výběrové řízení. Zapisovatel u soudu. S penězi se tedy také nepředají, představoval jsem si, že mají o dobrou polovinu více, ale práce by to byla. Přídavné jméno mě nenapadá... Hlavně, kdyby byla!

Požadováno bylo středoškolské vzdělání a znalost hmatového psaní na klávesnici s rychlostí přes 250 čistých úhozů za minutu

Poslal jsem e-mail  a během dvou, tří minut mi volala personalistka, s kterou jsme domluvili datum zkoušky ze psaní.

Bude se jednat o desetiminutový opis textu a následný diktát.

Začal jsem tedy doma zuřivě trénovat. K Jančině radosti mi posloužila k opisování dietní kuchařka vypůjčená z knihovny. Když už jsem měl všeho toho "sójového mléka" dost,  vydal jsem se "Pod jezevčí skálu".

Největším problémem pro mě byl návrat od klávesnice na notebooku ke klasické. Přeci jen zcela jiný zdvih kláves udělá svoje. Výhodou klasiky ale je oddělená numerická klávesnice. Psát číslice z horní řady kláves jsem se totiž nikdy nenaučil. Co mě ale doslova vyděsilo byl fakt, že neumím napsat některé znaky, které jsem dříve zvládal, ale nepíšete je tak často. Třeba jako: § ú % =

Trénoval jsem, trénoval.. zuřivě, až mě šlachy bolely. Rychlost opisování textu se po čase zvýšila z nějakých 300 na 350 hrubých úhozů za minutu, ale ta přesnost... Za deset minut opisu není problém udělat v textu i 50 chyb :(. Logická úvaha "zpomalím = budu přesnější" Bohužel nefunguje a naopak jsem znejistěl ještě více, čímž se počet chyb ještě více zvýraznil neb ubylo opsaného textu... Tudy cesta nepovede, chce to trénink...

Nejlepší je trénovat se zkušeným trenérem... vzpomněl jsem si na program ZAV, který jsem používali ve škole před kvalifikací do olympiád techniky administrativy a sosnul si z netu "jeho nástupce plus nějaké ty texty k opisování".

Výsledky testů potvrdily jen to, co jsem věděl...

Graf rychlosti

Čtyři sta úhozů za minutu není problém, v průměru je to nějakých 320, což je slušné...

Výsledek testu

Deset minut opisu, 48 chyb... to je hodně. Dlužno dodat, že chyby nelze opravovat. Procento chybovosti nad 1 bylo vždy za pět, respektive u rádoby profesionálních písařů, kteří z nás měli po absolvování OA být, byla stupnice hodnocení ve čtvrtém ročníku nastavena tak, že 0,4 byla čtyřka, 0,3 trojka atd... S celkovou rychlostí psaní jsem spokojen. Kdo neví, nechť se nyní dozví, že počet chyb se násobí deseti a odečítá se od hrubých úhozů. Výsledek je ona "rychlost" o kterou se jedná. 

Rychlost dobra, chyb hodne

Víme, víme... ale co s tím? :-D Trénovat, trénovat, trénovat...

A jak jste na tom s rychlostí psaní vy?


Jak probíhalo výběrové řízení?

Ráno se budím se žaludeční neurózou, jak jinak. Jsem človíček nerváček a "stresmen". Vím to o sobě od přijímaček na gympl v 5. třídě ZŠ. Od té doby také vím, že dostávám lepší hodnocení než odpovídající a že není až takový problém získat "odpovídající papíry na cokoli", ale problém nastává při praktickém využití. Nic se na tom nemění ani s odstupem let, tedy ne k lepšímu. K snídani si uvařím hrnek černého čaje a protože se budím poměrně brzy (i přes tak dlouhé "prázdniny"), mám dost času pendlovat mezi wc a klávesnicí. Pokračuji v opisu kuchařky...

Vzpomínám, že personalistka ze soudu se mě ptala, zda zvládám hmatové psaní, nedá mi to a mrknu na wikipedii. Co když je hmatová technika něco jiného, než psaní všemi deseti? Oj oj... je (odkaz) ! Ve zkratce: měl bych zvládat opisovat text bez toho, aniž bych se na něj soustředil a dokázat smysluplně reagovat na vnější podněty z okolí. Navíc opsaný text nemám vůbec sledovat a případné chyby mám zvládat opravit automaticky! Tak tohle tedy opravdu nezvládám...

Vzpomenu si na včerejší rozhovor s kamarádem Petrem, kdy jsme se bavili o tom, že zapisující u soudu před sebou žádnou obrazovku ani nemají a jen zběsile buší do jakýchsi malých strojků... a je to tady. To bude zase fraška...

Hurá, vyrážím se zesměšnit.

V čem se chodí na výběrko k soudu? Sako odmítám, nejdu na svatbu ani na pohřeb. Divadlo to sice asi bude, ale ne pro mě. Volím černé kalhoty, bílou košily s proužky a přes ní černý svetr. Navrch moji celoroční bundu, které nevím proč Janča říká "jarní".

Za dvacet minut hledám místo na zaparkování u soudu a když procházím detekčním rámem, závidím klukům od justičky, kteří mají evidentně veselé ráno. U pultíku si jich stojí pět, šest a čímsi se dobře baví. Ach ty fyzické testy.... k justičce jsem chtěl vždycky :(.

Deteknčím rámem se prochází bez kovových věcí (jakto, že nepískala přeska v pásku kalhot?), odložil jsem si i originál maturitního vysvědčení a zdárně prošel. Vše kovové si nabral zpět a vysvědčení zapomněl... Nikdo si toho nevšiml, já až když jsem vybíhal schody ;)

Na chodbě sedí jedna dívčina, o pár let mladší než já. Zřejmě jde také na výběrko. Letmo se pozdravíme a vyhledám kancelář personalistky. Paní v letech je mi sotva po prsa a když si mě pečlivě sjede od hlavy k patě, zaměří se na vysvědčení. Trojka z češtiny se jí nelíbí. Poprvé za 11 let co mám tento canc papíru doma v deskách, si ho někdo prohlíží... "Budete podroben i diktátu a nesmíte tam udělat žádnou hrubou chybu...." . Nezmůžu se na jinou reakci než že to zkusíme a uvidíme.

Odcházím do jiné kanceláře na zkoušku a slečna z chodby si jde pro výsledky...

Posadí mě ke klasickému PC s obrazovkou! a dají mi text k opisu na rozehřátí. Píši asi pět minut, půl "áčtyřky", chyby dělám na každém řádku, jsem nervózní jak prvnička. Paní, která mě má v tuto chvíli na starosti mi sděluje, že si chyby smím! opravovat, ale nesmím mít zapnuté jejich podtrhávání. Ulevilo se mi... na chvilku.

Na stole se objevují stopky a jiný text, jdeme na to.  První pokus se nedaří. Musím dodržovat úpravu textu, tj. rozdělovat řádky přesně podle předlohy (děsně to zdržuje, často na to zapomínám a pak se musím vracet, navíc na začátku dalšího řádku tak dělám automaticky další chybu), ale word stávkuje a dělá si jakési podivné řádkování. Zkoušku zastavujeme a děláme prozatím neplánovanou zkoušku ze znalosti Wordu. 

Hledejte něco v nejnovějších Officech, když doma používáte již léta pouze OpenOffice. Dostat se do menu byl naštěstí více méně jediný zásek, který jsem solidně okecal. Přesto jsem poté používal, tam kde to šlo, radši klávesové zkratky. 

Nastavili jsme řádkování, styl písma a já začal znovu opisovat. Celkem to šlo... měl jsem radost, že během deseti minut jsem se dostal s opisem na druhou stranu "áčtyřky", za což jsem byl i pochválen.

Dokument jsem pak musel uložit, vytisknout, přeposlat mejlem a provést pár úprav formátování textu. 

Následoval diktát. Ano, diktát... ten diktát, na který jsem vám sem dával nedávno odkaz :-D Musel jsem se smát a jelikož se rozesmála i moje sympatická zkoušející, následně jsem jí vysvětlil proč.

Po tomto diktátu následoval diktát druhý ála zapisovatel u soudu. "Pište!":

R O Z S U D E K  

j m é n e m   r e p u b l i k y

Následovalo pár odstavců o výživném. Zde jsem nasekal pár chyb, ať už ve velkých písmenech "Okresního soudu v Třebíči" bych velké "O" sám od sebe nenapsal nebo ve psaní titulů (Judr. se správně píše JUDr.), což mi jako chybu nepočítali.

Dopsal jsem a s úsměvem se se mnou rozloučili s tím, že mi chyby opraví a poté mě vyzve personalistka ke sdělení výsledků.

Zhruba po deseti minutách jsem byl povolán. "Píšete rychle, ale práce je dost nečistá". Kouknul jsem na podtrhané chyby v opisovaném textu a když jsem je uviděl, pomyslel jsem si, že lepší opis jsem snad v životě neměl ! "V diktátu jste se dopustil dvou hrubých chyb". To jsem komentovat nedokázal, jelikož jsem si uvědomoval před půl hodinou vyslovená slova "nesmíte udělat hrubou chybu". "Praxi v administrativě žádnou nemáte..."

Tak už mi řekněte, že jsem neprošel a je to... Tohle trápení před "smrtí" nesnáším... ".. ale to je vlastně výhoda, nemáte žádné návyky, které bychom vás museli odnaučovat". Poprvé v životě slyším, že to, že nemám praxi je výhoda! Celý život s tímto bojuji a ejhle, i takhle to jde :). Další malé plus je to, že jsem nezaměstnaný a tak bych mohl nastoupit kdykoli.

Dosud vyzkoušeli asi dvacet lidí a příští (tento) týden budou zkoušky ještě pokračovat. Průběžný výsledek tedy je po zvážení všech plusů a mínusů takový, že jsem kdesi uprostřed. Šedivý průměr. Jak jinak. V mém případě je to vlastně úspěch, což mi potvrzuje i Janča gratulací.  Otázkou je, jestli tento úspěch bude dostačující. 

Moc tomu nevěřím, ozvat se mají do pátku 16tého. 


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: 1/4 roku doma... první výběrové řízení newold®blbne.cz 12. 03. 2012 - 19:05
RE(2x): 1/4 roku doma... první výběrové řízení davidhavel 13. 03. 2012 - 07:58
RE(3x): 1/4 roku doma... první výběrové řízení newold®blbne.cz 14. 03. 2012 - 12:30
RE(4x): 1/4 roku doma... první výběrové řízení davidhavel 14. 03. 2012 - 12:48
RE: 1/4 roku doma... první výběrové řízení sargo 12. 03. 2012 - 20:30
RE(2x): 1/4 roku doma... první výběrové řízení davidhavel 13. 03. 2012 - 08:00
RE: 1/4 roku doma... první výběrové řízení anuska 12. 03. 2012 - 21:27
RE(2x): 1/4 roku doma... první výběrové řízení davidhavel 13. 03. 2012 - 08:01
RE: 1/4 roku doma... první výběrové řízení apok@lypsÍk 12. 03. 2012 - 21:55
RE(2x): 1/4 roku doma... první výběrové řízení davidhavel 13. 03. 2012 - 08:02
RE: 1/4 roku doma... první výběrové řízení valach-ostrawski 12. 03. 2012 - 22:18
RE(2x): 1/4 roku doma... první výběrové řízení davidhavel 13. 03. 2012 - 08:05
RE: 1/4 roku doma... první výběrové řízení hospodynka 13. 03. 2012 - 09:32
RE: 1/4 roku doma... první výběrové řízení tenisák 14. 03. 2012 - 04:04
RE: 1/4 roku doma... první výběrové řízení davidhavel 14. 03. 2012 - 07:19
RE: 1/4 roku doma... první výběrové řízení davidhavel 14. 03. 2012 - 12:17
RE(2x): 1/4 roku doma... první výběrové řízení newold®blbne.cz 14. 03. 2012 - 12:28
RE(3x): 1/4 roku doma... první výběrové řízení davidhavel 14. 03. 2012 - 12:46