Techmania Science Centrum Plzeň

18. březen 2010 | 12.47 |

Tak už je to více než měsíc, co jsem s Jančou oslavili další výročí a jak jinak než opět výletem :). Před rokem jsme navštívili IQ park v Libereckém Babylonu, kde se nám moc líbilo a tak jsme i letos zvolili zábavu podobného ražení.

Techmania Science Centrum se nachází v Plzni, v závodě Škoda Holding, a. s. Dvakrát 200 km cesta samotná nám byla jakousi formou zábavy a já to zároveň bral jako Pepovu zkoušku... Pepa obstál na výbornou ;) a navigace zase perlila... Z Děčína nás nevím proč táhla zpátky do Lovosic a z Lovosic teprve na Most, když daleko logičtější řešení by byly Teplice-Most... No budiž, v Plzni našla cíl podle souřadnic (N 49 44 20, E 13 21 44) na výbornou.

Tech 01


Techmania samotná sídlí v jedné z hal závodu a tudíž interiér nenadchne, nicméně omrknout se zde dají opravdu zajímavé věci a svoji hlavu zaměstnáte až až.

Hala je rozdělena do několika částí, z nichž největším lákadlem zejména pro před-pubertální mládež bude část nazvaná Top Secret (pouze do konce roku 2010!), kde si po registraci a přidělení osobního kódu můžete zahrát na tajného agenta a splnit si svoji misy.

Další části haly jsou prostory pro vědeckou show, expozice Škoda, Eutorium A a B, Mátoháček a zastíněné exponáty Edutoria. Kdo by se cítil znaven, může kdykoli navštívit občerstvení s kavárničkou nedaleko vchodu.

Tak pojďme dál...

 Po zaplacení vstupného volně pokračujete do prostor navozujících atmosféru letiště - k detekčnímu rámu, který spolehlivě odhalí zda u sebe máte kovové předměty. Pokračujte k rentgenové kontrole zavazadel a následuje osobní prohlídka opět zaměřená na kovové předměty. Schovávat můžete co chcete a jak chcete, ale stejně budete odhaleni :)

Tech 03


Postupujete dále ke všetečnému celníkovi, jehož úkolem je odhalit, zda jste opravdu osobou, za kterou se vydáváte. K dispozici máte celkem tři kufry, jejichž obsah můžete zkoumat libovolnou dobu a na základě otázek směřujících k cíli vaší cesty a k obsahu kufrů budete zpovídáni. Ani jednou ze tří pokusů jsme celníka nedoběhli, nicméně jednou jsem se dostal poměrně daleko :)

Tech 04

pise.cz/img/164908.jpg">


Tímto "letiště" opouštíte a protože nejste odvezeni coby odhalení špioni k výslechu, máte možnost prozkoumat, jak fungují zátěžové senzory v podlaze a pomocí příslušného kódu se pokusit správně přejít plochu o rozměru 5x8 čtverců.

Pokud si v tuto chvíli připadáte jako bankovní lupič, není to nic proti tomu, že máte možnost absolvovat prolézačku mezi lasery napojenými na pohybová čidla. Pokud paprsek laseru přerušíte, jste opět odhaleni! Rozsvítí se na vás halogenové světlo a vybouchne doutnák... game over :)

.. jelikož si můžete být jisti, že v Techmanii  nebudete rozhodně sami, budete patrně stejně jako my přeskakovat jednotlivé exponáty a poté se k nim teprve vracet. My se tak z prostoru TopSecret dostali k pokusu na téma magnetická levitace a k turbíně o výkonu 1 MW.

Dlužno dodat, že celá hala je prošpikována kamerami a odposlechy a i na toto je zaměřena jedna "kancelář", kde máte přijít na to, kde je schovaný odposlech a najít místo, odkud se na vás dívá kamera...

Z pozice potencionálních lumpů se z nás stávají detektivové, kteří odhalují tajný inkoust pod UV lampou, mikro písmo pomocí staré dobré lupy, a hledáme skryté texty pomocí různobarevných filtrů.

Lumpové se z nás stávají opět jedna dvě a už zase zkoušíme otevřít trezor a marně si lámeme hlavu nad prolomením kódu Enigma a jemu podobných.

Tech 05


Vracíme se do maskovaného velínu, který z venku vypadá jako masna. Odtud máte přehled o celé hale Techmanie.. nejenže vidíte co kde kdo zrovna zkoumá, ale jak určitě správně tušíte, máte i možnost již zmíněného odposlechu, což vás zaručeně dobře pobaví :-). V historii lze pak nalézt i Vaše počínání u jednotlivých stanoviš... Takže pozor! Nejenže vás pořád někdo vidí, ale oni vás i slyší!

Tak trošku jako v kriminálce Miami jsem si připadal při rozpoznávání pneumatik dle otisku z místa činu a rovněž i při porovnávání kulky ze střelné zbraně s databází. Jako agent CIA si zase budete připadat ve chvíli, kdy budete stát u satelitní mapy a zkoumat, jak se v časovém rozmezí změnila...

Tech 06 Coby správný agent se musíte umět i zamaskovat, k čemuž vám poslouží počítač. Milé je, že výsledek vašeho maskovacího snažení můžete odeslat na libovolný e-mail :)

Tajní agenti se z nás s Jančou nestali, jelikož už po zadání prvního úkolu jsme přišli na to, že nám chybí dostatečná trpělivost na jeho řešení a tudíž jsme přenechali prostor asertivnějšímu mládí, kterému spousta úkolů nedělala narozdíl od nás žádné problémy.

Ve stylu hesla "kdo si hraje nezlobí" jsme přestali páchat a odhalovat trestnou činnosta  šli se pobavit k náročným hlavolamům a geniálně jednoduchým dřevěným hračkám.

Zahráli jsme si na radio moderátory a pobavili se tak při čtení textu s opožděnou zpětnou vazbou. Ti, co nás zrovna odposlouchávali se museli bavit ještě více :-D

Jak už jsem psal, jedna z částí expozice je věnována výrobnímu závodu Škoda Plzeň. Zde se při přechodu stylového mostu můžete dočíst o vývoji této společnosti a o jejím výrobním programu v průběhu času nebo případně posedět pod mostem a nechat si přehrát některý z dokumentů s touto tématikou. Samozřejmě zde nechybí několik modelů lokomotiv a testovací exponát Škody auto.

Na závěr jsme si nechali část zvanou editorium, kde si člověk připomene, co vše zapomněl z učiva fyziky základní a střední školy a už u pokusů s mechanikou, akustikou, optikou, termikou a nebo magnetismem.

Výlet do Techmanie určitě stál za to, a ačkoli jsme se zde nepobavili až tak dobře jako v Libereckém IQ parku, nezbývá než doporučit a přijít s hodnocením 1- kde mínus je za neestetické tovární prostory.

Zkrátka a dobře, kdo se chce pobavit a zároveň potrápit mozkové závity a už svoje nebo rodiny či přátel, s Plzeňskou techmánií chybu neudělá. Uspořádat se zde nechají prý dokonce i narozeniny :).

PS: domů jsem odmítl jet podle navigace a tak jsem najel o dvacet kilometrů méně a byl v cíli o půl hodiny dříve ;)

2xPS: to jsme zvědavý, kam vyraíme za rok :)   

Pokud chcete vidět více

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 1.4 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Techmania Science Centrum Plzeň newoldŽblbne.cz 18. 03. 2010 - 15:16
RE(2x): Techmania Science Centrum Plzeň davidhavel 23. 03. 2010 - 19:17
RE: Techmania Science Centrum Plzeň tomᚠ03. 08. 2010 - 20:47
RE(2x): Techmania Science Centrum Plzeň davidhavel 05. 08. 2010 - 15:33