Past na žraloka = animovaná past na diváka

5. březen 2010 | 09.36 |

Naše kina a domovy v roce 2001 navštívil zelený zlobr Shrek a o rok později jsme zamrzli v "Době ledové". Tyto dva příběhy odstartovaly éru "nových animáků". Jejich přívržencem jsem se tak stal i já, ačkoli do té doby jsem animovaný film (až na večerníčky) opravdu vůbec nemusel. O rok později, tj. v roce 2003 připlavala do kin animovaná rybka se jménem Nemo a doplnila tak "svatou trojici" animovaných příběhů patřící na kultovní Olymp. Úchvatné příběhy, spolu s precizním zpracováním a perfektním dabingem ať již v originále či v českém překladu neměly chybu, natož konkurenci. Zdá se, že se tak spustilo do té doby nevídané animované šílenství a nemálo z následujích snímků se snaží přiživit na úspěchu svých předchůdců.

Některé animáky přicházejí s vlastním příběhem ( 2005 - Madagascar, 2006 - Auta,  2008 - Pověsti staré Prahy) a na takové se podívám vždy rád. Jak dobře dokáží nebo nedokáží pobavit je jiná záležistost. Laťka je nastavena přeci jen velice vysoko. Jiné příběhy kopírují až příliš okatě a jediné co je na nich zajímavé je sledovat, jak se autoři vypořádají s převlečením snímku do jiného hávu.

Po Nemovi přišel "Příběh žraloka", který sice kopíruje prostředí mořského útesu, ale přeci jen si drží svoji vcelku originální dějovou linii. Po "Příběhu žraloka" letos sklapla v mých rukou "Past na žraloka" a máme tu převlékárnu z největších.

Bylo by prapodivné, kdyby se žralok chytal do pasti jinde než v moři, a stejně tak překvapivé by asi bylo kdyby hlavním hrdinou příběhu nebyl malý mořský "rybák", který hned na počátku příběhu přijde o rodiče a tak se vydává napříč nebezpečným oceánem na bezpečný útes. Zdá se, že jsme doma...


Také očekáváte na útesu sasanku a v ní Nema? Nikoli přátelé, naštěstí se nedočkáme, avšak náš hrdina (Panki) se po vzoru svého předchůdce Oscara z Příběhu žraloka okamžitě zamilovává do krásné Kordelie. Je na snadě, že právě kvůli ní bude bojovat se žralokem a že jeho boj by byl bez nově získaných přátel marný...

"Past na žraloka" je tak hlavně pastí na nás, přívržence Nema a animovaného podmořského světa vůbec a protože nás určitě není málo, jedná se v tomto směru o past opravdu zdařilou. Ačkoli je nad slunce jasné, že o podobnost čistě náhodnou se starším "Nemem a Příběhem žraloka" nejde, snaží se být pohádka originální a přestože vlastně není, není vůbec špatná a tak autoři zřejmě dosáhnou takového úsěpěchu, který jen mohli očekávat.

Hodnotím za 3 a prosím, dalšího Nemo-Oscaro-Pankiho z barevného útesu už ne! :-D

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Past na žraloka = animovaná past na diváka newold®blbne.cz 05. 03. 2010 - 10:44
RE(2x): Past na žraloka = animovaná past na diváka davidhavel 05. 03. 2010 - 16:18
RE: Past na žraloka = animovaná past na diváka lady-pig 12. 04. 2010 - 23:36