Tajemství mayské studny

16. srpen 2013 | 15.27 |

Máte rádi dobrodružné příběhy? Putování časem? Přijde vám podezřele nadčasová mayská kultura, ale nikdy jse se o ní hlouběji nezajímali? Pokud je odpověď na všechny tři otázky ano, nezbývá než doporučit k přečtení tenoučkou knihu Ericha von Dänikena "Tajemství mayské studny".

Většinu potencionálních čtenářů zralejšího věku, bažícího po senzacích naznačených v úvodu článku, hned nyní zklamu faktem, že příběh samotný je psán velmi, ale opravdu velmi zlehka a při čtení knihy jsem si připadal tak trochu jako bych se vrátil k foglarovkám. Nicméně i to může být důvod, proč po knize sáhnout, stresu a napětí máme v životě všichni požehnaně a toto je opravdu nenáročná literatura, která ovšem přivede leckoho (mne tedy určitě) k zamyšlení.

Příběh se odehrává v mayském městě Chichén Itzá v roce 4431, resp. 1317 po Kristu. Hlavními postavami jsou dva mladíci - Yum Pox a Xixli, kteří mají být obětování bohu Kukulkanovi a to svržením do obětní studny.

Otec Yum Poxe, nejvyšší kněz však chce předejít zbytečné smrti dvou mladíků a tak je zasvětí do tajemství dávných dob, kdy jejich předky navštívil samotný bůh Kukulkan, který jejich předky mnohé naučil a dokonce jim zanechal i nějaké dary.

Díky jednomu takovému daru - trubičkám určeným k vložení do nosu, umužňojícím dýchání pod vodou, se hochům povede svržení do studny a následné proplavání pod mayskou pyramidu dlouhým, úzkým kanálem přežít, avšak ocitají se v naší době - v roce 1994.

Následuje logický šok nejen chlapců, ale i mladého doktora Petera, který ještě před prolomením jazykové bariéry pochopí, že chlapci musí být z jiné doby, ač se této myšlence zdráhá sebevíc. Ve chvíli, kdy Peter zjistí, že trubičky, které získal do hochů, jsou produktem tak dokonalé nanotechnolgie, že je na světě neumí ještě nikdo vyrobit, je ochotný věřit již téměř čemukoli.

Zatímco Yum a Xixli poznávají "zázraky" naší doby, nejen Petr má možnost pochopit díky těmto mayským chlapcům nejednu záhadu a odhalit spoustů nesmyslů, které jsme vzali v souvislosti s May za své, přestože opravdový význam většiny věcí a symbolů neznáme.

Příběh nutně vede k zamyšlení nad tím, zda to co nás kdosi učí tak opravdu musí být, zda to musí být zákonitě pravda a nebo pouze opakuje to, co "učitele" naučil někdo jiný, jehož teze nemusí být podloženy vlastně vůbec ničím.

Je až s podivem, jak jsou některé fresky (v knize vyobrazeny) vykládány a přitom jejich význam popsaný autorem knihy se zdá být mohem, ale mnohem logičtější - samozřejmě za předpokladu, že si připustíme myšlenku, že lze cestovat časem...

Dle doslovu v knize Yum a Xixli dodnes žijí v Chichén Itzá a Yum zde dokonce provází turisty, zatímco Xixli (vyučený kameník) opravuje století staré fresky svého lidu ...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře