Útěk z tábora smrti

17. září 2013 | 16.39 |

 Erich Kulka, který  byl sám za nacistické okupace vězněn v koncentračních táborech a to i v nechvalně proslulé-m Osvětim - Birkenau,  vypráví na "260" stranách příběh židovského vězně Vítězslava Lederera, jemuž se s překvapivou pomocí důstojníka SS Viktora Pesteka podařilo utéct z "cílové stanice" Osvětim - Birkenau.Kniha v jedné ze svých prvních kapitol popisuje stísněnou atmosféru v gheta Terezín, které přes svoji hrůznost bylo považováno, alespoň do určité doby, za prominentí tábor, ve kterém se dalo pře-žít.  V terezínském táboře zastihneme Vítězslava Lederera ve chvíli, kdy je vybrán ke kopání hromadného hrobu pro lidické, za což si později vyslouží do svých dokladů poznámku RU znamenající "návrat nežádoucí". V prosinci 1943 se již nepovede Ledererovi vyhnout se transportu a spolu s dalšími 2502 židovskými vězni je dobytčími vagóny přemístěn do Auschwitzu. Zde se prakticky okamžitě setkává s dobrácky vyhlížejícím Mengelem a skutečně překvapivě slušným Pestekem.

Transportovaní vězni z Terezína neprocházejí překvapivě selekcí, ale jsou zařazeni na šestiměsíční "karanténu", v rámci rodinného tábora. "Terezín byl ve srovnání s tímhle hotový přepych, vyměnili jste Sudetská kasárna za koňské stáje" nechal se slyšet jeden z bývalých a opět současných spoluvězňů, kterých se zde našli spousty, ale jen na okamžik. Dřívější transporty se nesměly míchat s těmi novými.  Lederer dostává číslo 170521.

Terezínští měli ve stínu plynových komor a krematorií zvláštní výsady, neostříhaly jim vlasy, mohli chodit ve svých botách a svém prádle. Mohli, ba dokonce museli, psát svým příbuzným a známým. Dostávali balíčky potravin, rodiny se mohly stýkat. Vězni nemuseli chodit na těžké práce mimo tábor a vedli vlastní táborovou samosprávu, dokonce směli provozovat židovskou školu.  To vše umožnilo zdárné vytvoření konspirační skupiny, ve které samozřejmě Lederer nechyběl. Trvalo poměrně dlouho, než se vězni dovtípili, co za jejich výsostným postavením je, někteří tomu nevěřili ani ve chvíli, kdy je odváželi "na koupel", aby jim místo vody nasypali Cyklon B.

Nacisté zde vymysleli další ze svých ďábelských plánů, tentokrát jak obelstít mezinárodní organizace dožadující se kontrol nakládání s židovským obyvatelstvem.

K těmto "ukázkám" sloužil hlavně již zmiňovaný Terezín. Protože ale Osvětim byla často zmiňována jako nejhorší ze všech, tak se právě zde terezínským dostávalo výše popisovaného zacházení. Mezinárodním organizacím však bohužel postačila jediná návštěva - ta v Terezíně...

Čtvrt roku po Ledererově příjezdu, tj. 6 měsíců po slíbené karanténě zářijového transportu terezínských, bylo těmto oznámeno, že budou přesídleni za účelem založení dalšího pracovního tábora - Heydebrecku. Prosincoví záviděli zářijovým, že odjíždějí od nedalekých kremačních pecí, zářijoví záviděli prosincovým, že alespoň mohou tušit, co bude v následujících dnech, kdežto oni musí kdo ví kam. Promíchání vězňů bylo zakázáno, pečlivě kontrolováno a díky tetovaným číslům nemožné.

Konspirační skupina měla jisté informace, že Heydebreck je pouze krycí označení pro hromadnou likvidaci, běžně označovanou "zvláštní ošetření" a tak byla na pozoru. Vězni si složitě sehnali benzin, střelný prach a podobné věci a byli rozhodnuti koncentrační tábor podpálit ve chvíli, kdy zjistí, že jejich druzi byli opět oklamáni a budou zlikvidováni. Nikdo z nich neměl co ztratit...

Nacisté si všimli nervozity židovských vězňů a tak vymysleli natolik složitý způsob jejich přesunu po táboře samotném a v jeho okolí, že bylo prakticky nemožné zjistit, že cesta do Heydebrecku končí opět, právě a jen v místních pecích... k žádnému povstání tak tedy nedošlo.

Pestek,  SS Rotenführer se zamiluje do jedné z židovských vězeňkyň a když se blíží konec karanténí lhůty jejího transportu, záměrně se spřátelí s Ledererem, kterého doprovází ke gestapu na výslech. Při cestě zpět do tábora opatrně Ledererovi, kterého čeká při dalším výslechu gestapa téměř jistá smrt, nabídne pomoc s útěkem. Lederer je z počátku velmi opatrný a nedůvěřivý a Pesteka má za provokatéra. Když ale zjistí, že Pestek v tomto plánu počítá se svým vlastním zapojením a navíc, že hodlá z tábora dostat i svojí milou - židovku, přičemž se sám kompromituje a bude potřebovat Ledererovu pomoc, dají se do společného plánování.

Lederer si s významou Pestekovou pomocí nechá vyrobit uniformu SS a coby kontrolor tábora obelstí střáže SS a doprovází Pesteka na nástup dovolené. Společně tak opouštějí tábor smrti a cestují do Čech.

V Plzni Lederer kontaktuje své spolehlivé příbuzné a známé "z odboje" a zatímco Pestek obírá po hospodách své "splubojovníky" v rámci bujarého veselí, on zařizuje úkryty, doklady a sbírá potřebné informace.  Ve chvíli, kdy Pestekovi končí dovolená, začíná i Ledererovi v Čechách hořet půda pod nohama, musí zpět do Osvětimi, tak zněla dohoda. Teď nebo nikdy.

Při příjezdu do města se Pestek rozhoduje vyzvednout si "své" uloupené cennosti u někdejší milenky, ale tato ho zřejmě udává. Dochází k přestřelce, při které Lederer utíká zpět do Čech. Není jasné, co přesně se s Pestekem dělo, ale  opravdu se pokusil osvobodit svoji milou z tábora. Byl zadržen, následně surově vyslýchán, mučen a odsouzen k trestu smti.

Lederer se dává ke slovenským partizánům, brzy je však postřelen a musí se z odboje dočasně stáhnout. Příběh končí ve chvíli, kdy "londýnský rozhlas hovoří o Osvětimi a vyzývá nacisty, aby zastavili deportace a vyhlazování" ... Lederer tak po dlouhé době klidně usíná... 

Ledererův příběh je zpraocván podle skutečné události. Některé události prožil sám autor, jiné mu vyprávěli ti, kteří přežili a hráli při Ledererově útěku význačnější roli. Vítězslav Lederer umírá roku 1972 v Praze, ve věku 68 let. Zklamaný a vyčerpaný marným bojem za rehabilitaci svoji a svých přátel. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Útěk z tábora smrti peti95®pismenkuje.cz 17. 09. 2013 - 18:37
RE(2x): Útěk z tábora smrti davidhavel 25. 09. 2013 - 09:28
RE: Útěk z tábora smrti mall 04. 05. 2015 - 13:53