Nacisté - dějiny varují

2. březen 2014 | 08.23 |

 Kniha Laurence Reese, kterou nelze pro jeji obsáhlost jednoduše popsat (odkaz).

Jelikož jde o naučnou literaturu, nikoli o román, ba ani o "suchou" encyklopedii, nečte se tato kniha zcela snadno ; přesto jde o velmi zajímavé čtení, které člověku dost možná překvapivě odhalí souvislosti vyplívající z první světové války a zdá se, nutně vedoucí k válce druhé.

Kniha se snaží odpovědět na otázky typu: "jak je možné, že se Hitler dostal k moci a tolik lidí "slepě naslouchalo" jeho zlovolným myšlenkám a slovům, jak je možné, že se tolik lidí nechalo zmanipulovat, jak je možné, že se v tolika lidech našlo tolik zla a zášit vůči jiným LIDEM, jak je možné, že s něčím takovým dlouhá léta nikdo nic zásadního nedokázal udělat" a na mnohá další.

Kniha je i zajímavým pohledem do stavu mysli německých vojáků a jejich generálů a přestože se nejedná v žádném případě o jejich obhajobu, zdá se, že v dané situaci nemohli jednat jinak, resp. velmi, velmi často jsem přemýšlel, jak bych se v dané situaci zachoval já, zda bych se nechal prostě a jednoduše semlít okolnostmi, mašinérii a nebo bych si udržel svůj morální kredit, na kterém slušní lidé tak lpí....

Po přečtení této knihy, která byla logickým vyústěním všech knih předešlých, jsem rád, že si sám sobě na danou otázku odpovědět (hlasitě) nemusím. Nezbývá, než se hlasitě ozývat již proti "malému" bezpráví, jelikož hrdinou, který by dokázal čelit tomu velkému zlu, které nutně musí vyústit nejprve z onoho malého, rozhodně nejsem...

Všem, které zajímá druhá světová  válka tuto knihu velmi doporučuji. Nenechte se odradit trochu náročnější četbou, jelikož není od věci, podívat se na cokoli z širšího úhlu. Někdy je lepší text pouze nehltat, ale i popřemýšlet v souvislostech. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře