Motorkář v nouzi

10. červenec 2010 | 04.39 |
› 

 Nedávno jsem psal článek o významu motorkářské nálepky na autech, nyní bych rád provedl osvětu na téma helma, případně sedadlo motocyklu na kraji silnice

Jak každý kdo jezdí na čemkoli ví, může stát během jízdy cokoli a jedním z trablů jsou poruchy. Čas od času se něco porouchá téměř každému a většina lidí by uvítala alespoň morální podporu, když už ne "kolegovu" aktivní pomoc. 

Jak se dle zákona zachovat v případě poruchy (dle možností nepřekážet, mít rozsvícené varovky a parkovačky, nasadit si výstražnou vestu, umístit trojúhelník) by měl každý znát z autoškoly, v případě cyklistů od rodičů nebo zkušenějších.

Ti bohatší, ti co se nechtějí špinit a nebo ti, co umí pouze jezdit poté zavolají asistenční službu či přátele a čekají. Ti, kteří si z jakéhokoli důvodu chtějí a nebo musí pomoci sami si vykasají rukávy a "jdou na to".

Prvně je nutné diagnostikovat poruchu - aneb zjistit co se rozbilo a zda je reálné závadu odstranit. Pokud ano, bez nářadí to obvykle nejde. Nějaké to nářadí si máme vozit už ze zákona, ale často se stane, že šroubovák nestačí a dvě ruce také ne. Uvítali bychom tedy nejen morální podporu a rozum někoho dalšího, jenže... jak dát najevo, že o pomoc stojíte, když nemáte výstražný trojúhelník ani funkci výstražných světel?

Ne, že bych byl natolik naivní, abych si myslel, že trojúhelník by mi stačil k tomu, aby někdo zastavil a nabídl svoji pomoc.. na to už jezdím dost dlouho a zažil jsem leccos. Nicméně motorkář je proti automobilistovi i v tomto případě upozornění na problém-y znevýhodněn a tak mu nezbývá, než poprosit o pomoc ostatní účastníky provozu tak banálním gestem, jakým je sundání sedačky z motocyklu a zároveň přilby, které se odloží k okraji vozovky, nedaleko motocyklu, řekněme místo výstražného trojúhelníku.

Pokud nejsme my motorkáři pouze pokrytci, kteří se zdraví při míjení se, reagujme na tyto žádosti i prosbu jako první a rozšiřme povědomí o tomto "motorkářském trojúhelníku" mezi sebou. Nářadí, zkušenost, třetí ruka, sada lepení, dobrá rada, to vše může pomoci a přitom vás to nemusí stát nic, krom chvilky času.

Plechovkáři, tedy automobilisté.. nebojte se (u nás) zastavit a nabídnout pomoc,  nejsme všichni obtloustlí přestárlí "rokeři" nebo "zmrzlináři", kterým jsou předpisy pro smích.. a věřte, že i tito z nás ve chvíli, kdy budou muset svoji drahou integrálu odložit na sedlo položené na vozovce hodně vyměknou a budou rádi i za řekněme základní lidskou otázku "můžu nějak pomoc?"


Motivací k sepsání tohoto článku byl fakt, že mi tento týden prasklo na motorce spojkové lanko a za celou hodinu, kdy jsem tento problém řešil, nezastavil přes výše uvedené nikdo... vůbec nikdo!  Naštěstí jsem si zvládl poradit sám...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Motorkář v nouzi string 10. 07. 2010 - 17:45
RE(2x): Motorkář v nouzi davidhavel 11. 07. 2010 - 02:08