Jak jsem kupoval Octávii

26. únor 2015 | 21.01 |

 Psal se květen roku 2012 a byli jsme spolu s Jančou poprvé u moře. V Chorvatsku není o Čechy nouze a tak nebylo divu, že s jedněmi jsme byli ubytování "v naší vilce". No o Čechy, oni to byli Moraváci, tudíž pohodáři, se třemi dětmi. Pár dní jsme se oťukávali a jeden z večerů jsme poseděli, popili a hovořili poměrně o dost soukromých věcech. Dozveděl jsem se tak například, že Mirek kdysi seděl za ublížení na zdraví a že teď kšeftuje s auty za výhodné ceny. A s čím že to jezdíme my když jsme nepřijeli autem? Jo, Fiesta, tak ta stačí, dokud nechcete rodinu, ale vy byste chtěli? No, to by chtělo něco většího.. líbí se Ti moje Octávka? No a mám ji za 80tis, pět let starou. Ne, není to čorka, musíš umět nakupovat, je to se všemi papíry včetně servisky...  

Octavia combi modrá

skodamodely.blog.cz

 Ráno nám přinesl Míra sám od sebe dorážku po skromné "kontinentální snídani"... a já byl zaháčkovaný. V té době jsem ještě ani nevěděl jak moc. Za nějakých pět měsíců zvoní telefon. Mirek - jak žijete? a co rodina, už čekáte? U moře bylo bezva co? Hele, proč volám.. měl bych pro Tebe Octávku, stejnou jako mám já... vzal bych si ji sám pro sebe, ale nemám na rezervační zálohu, teď jsme se vydali z peněz za kamna, docela to hoří. Vyjde na 50tis, fakt krasavice, jasně TDi v combi, máš alespoň deset tisíc na účtu? Tak jestli chceš, pošli je na účet týhle firmy, pro kterou externě dělám, neboj, ručím Ti za to auto. Pozítří si pro něj můžeš přijet do Hradce, jestli do té doby seženeš zbylých 40tis.  Nehodí se? Nevadí, kdy tam máš cestu? V pondělí jedete na dovolenou? NO tak fajn! Pojedete z Hradce novým autem! Jako fakt mne to štve, bral bych to jako druhý auto, ale teď na to fakt nemám. Hele ber to, viděl jsi to moje a znáš mě, nebuď blbej, budete mít dítě a sám si říkal, že chceš něco většího a hlavně bezpečnějšího než tu vaši Fiestu.... Je to rok 2007, jo, modrá jako ta moje, je to od ČEZáků, přecházejí na novější, to víš, tam se to točí, hned jak skončí leasing, jde pryč. Jsem Ti říkal, že v tom umím chodit! Tak co? Bereš? Tak O.K., jsme domluvení! Byl by jsi blázen to nebrat! Nezapomeň poslat tu desítku a fakt se neboj já to svoje auto taky kupoval takhle! Tak zatím čus a v pondělí v Hradci!

A bylo to.

.. deset tisíc zmizelo, dalších 40 tis jsem si půjčil od sestry. V pondělí jsme vyrazili na dovolenou přes Hradec a v zápětí mi volá Mirek. Hele, to  auto je teprve v Praze, tak jestli si chceš pro něj přijet dneska, tak tam. Do Prahy se mi nechtělo, nevadí, dovozeme Ti to auto.. kamže to jedete? Jižní Čechy, pohoda, to je jasný, jo, klidně si tam domluv nějaký servis, který auto prohlídne, ale říkám Ti, je to fajnovka, na tom nic nenejdeš a kdyby přeci jen jsi ho nechtěl, tak Ti rovnu vrátím ty peníze. Tak se měj, pozdravuj Janču a užívejte dovču.


Druhý den mi volá jakýsi pan Černý, Mirkův šéf, že Mirek musel služebně mimo republiku, pro další auta. Neví, jakou spolu s Mirkem máme dohodu, ale auta převáží až když je na ně uhrazena minimálně polovina prodejní ceny. Cena 50tis se mu každopádně nelíbí, prý se budeme bavit minimálně o 80tis. Odmítám a trvám na dodržení předchozí úmluvy. Nervozně se dohadujeme na téma slušné chování, chlapské slovo a obchod, nakonec ustupuje a prý si o provizi skasíruje samotného Mirka, když mi auto prodal bez přirážky. S pocitem, že jsem vyhrál nakonec ještě rád přistupuji na zaslání dalších 15tis korun na totožný účet, čímž hradím požadovanou polovinu prodejní ceny naší Octavie... Janča tvrdí, že jsem zešílel a ... má pravdu.

Následně podstatnou část dovolené trávím hledáním signálu (tam, kde jsme ubytovaní není), kdy už Černý zavolá, že je auto na místě? a proč Mirek neodepisuje ani na SMSky? Popojížděníme po okolí, opětovně domlouváme a rušíme domluvené prohlídky ve Škodovce, čekáme na parkovištích kam už zaručeně auto přivezou... a stále nic. Dovolená protekla mezi prsty a smysluplně jsme jí prožili maximálně 50%.

Na cestě domů se mi povedlo Černému dovolat a seřval jsem ho jak malého kluka. Domáhám se odstoupení od (ústní) smlouvy a vrácení peněz. Prý to není problém, ale že by to byla fakt škoda... sype si popel na hlavu a já ustupuji, dávám (mu? sobě?) poslední? šanci.  Domáhám se předkupní smlouvy v které bude uvedeno, že na auto již bylo 50 % ceny uhrazeno, Prý není problém a auto mi dovezou v pondělí do práce.
V pondělí jdu z práce...na vlak. 

Telefon nikdo nebere, přešli jsme na komunikaci po e-mailech, kam mi přišla i slíbená rezervační smlouva. Sice obsahuje určité nedostatky, ale ty pilujeme se sekretářkou Černého firmy. Auto stále nikde. Od smlouvy odstupuji a domáhám se vrácení peněz. Po pár slibotechnových e-mailech přestává komunikovat jak sekretářka, tak Černý. Už je to jasné i mně....
Fatálně jsem naletěl.  25.000,- v prdeli, pokažená dovolená, nervy na pochodu...

Trvá mi další půlrok si tuto skutečnost přiznat, než se odhodlám podat na společnost INDEMAX trading s.r.o. (jednatel Černý, bankovní účet společnosti) žalobu za bezdůvodné obohacení. Další starosti, další zařizování, další výdaje. Trvá další půlrok, než mi je vše pramocně přiznáno, ale peněz jsem se nedočkal do dnešního dne a evidentně se jich nikdy nedočkám.
Přestože jsem se dožadoval u soudu blokace všech účtů společnosti INDEMAX trading s.r.o., soud zablokoval v můj prospěch pouze účet, na který jsem kdysi peníze poslal. Neoficielně jsem se po rozsudku dozvěděl, že účet je dokonce v mínusu...

Obracím se na Policii, když má pomáhat a chránit. Chci podat na Černého trestní oznámení za podvod, ale policajti se mi vysmějí s tím, že oni jsou instancí nižší než soud a co to po nich teda jako chci, když mám v ruce rozsudek. Trest tak Černého zcela minul. Na Mirka nedosáhnu vůbec... navíc možná moc dobře věděl, proč zmiňoval ten kriminál za ublížení na zdraví..pokud to tedy byla pravda.

Další půlrok jsem zvažoval podání návrhu na exekuci majetku spol. INDEMAX trading s.r.o., ale díky známému jsem se dozvěděl, že by mne to stálo jen zbytečně další peníze. Náklady na exekuci totiž dle našich zákonů hradí oprávněný, tudíž já, pokud nejdou uhradit z exekuovaného majetku. V nejlepším případě bych prý dostal pár stovek, možná tisíc... má to cenu? Za další čas a nervy?
Jsem naivní, důvěřivý vůl a za blbost se platí. Možná můžu být rád, že "jen" 25tis. Dva roky úspor. Kdybych poslechl Janču, mohlo to být 10tis, kdybych poslechl zdravý rozum, nebylo to nic.

Koncem roku jsem svojí pohledávku zkusil nabídnout internetovým překupníkům ; "překvapivě" o ni nikdo neprojevil zájem. Zkusil jsem svůj případ zveřejnit na "hromadnýchžalobách", ale pokud vím, tak také bez úspěchu.
Mám pocit, že úplně vše nahrává takovýmto podvodníkům jako je Mirek a Černý, kterým není trapně vymámit z důvěřivé jalové krávy tele. Navíc v tomto případě spíš z vola..
Pravomocným rozsudkem Jménem republiky si tak můžu vytřít leda zadnici ; smutné, poznat vymahatelnost práva na vlastní kůži, když v justici pracuji.

Mluvil jsem o svém příběhu se známým, právníkem. Sám jsem si udělal závěr, že se snad alespoň poučím, hold za 25tis a dál to nemá cenu řešit. Známý, právník v letech, se jen usmál a řekl "uděláte to znova, v něčem jiném, ale uděláte. Slušní lidé, co nejsou schopni něčeho takového, spoustu věcí nemají šanci domyslet. Jsem právník, a sám jsem naletěl mockrát... uděláte to znovu, uvidíte".

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jak jsem kupoval Octávii vojtahavel 26. 02. 2015 - 22:09
RE(2x): Jak jsem kupoval Octávii davidhavel 27. 02. 2015 - 07:10
RE: Jak jsem kupoval Octávii adil 27. 02. 2015 - 08:59
RE: Jak jsem kupoval Octávii ava 04. 03. 2015 - 22:04
RE(2x): Jak jsem kupoval Octávii davidhavel 05. 03. 2015 - 11:42
RE: Jak jsem kupoval Octávii ruda 10. 03. 2015 - 14:53
RE(2x): Jak jsem kupoval Octávii davidhavel 10. 03. 2015 - 15:44
RE(3x): Jak jsem kupoval Octávii davidhavel 10. 03. 2015 - 15:46
RE(2x): Jak jsem kupoval Octávii davidhavel 10. 03. 2015 - 20:13
RE: Jak jsem kupoval Octávii xy 02. 04. 2015 - 19:39
RE(2x): Jak jsem kupoval Octávii davidhavel 03. 04. 2015 - 11:06
RE: Jak jsem kupoval Octávii xy 04. 04. 2015 - 13:05
RE(2x): Jak jsem kupoval Octávii davidhavel 04. 04. 2015 - 20:11
RE: Jak jsem kupoval Octávii davidhavel 27. 05. 2015 - 18:02