Bojoval jsem u Berlína

18. duben 2015 | 14.55 |

Josef Frais - Helmuth Nowak - Bojoval jsem u Berlína

Dějiny píší vítězové. Vždy jsem četl knihy o utrpení těch, kteří byli do války zavlečeni, kteří se ve válce ocitli v pozici těch, co se brání, co se snaží jen přežít, co si nic nezačali, co se snaží před válkou skrýt, utéci, prostě zůstat naživu.. málo kdy mne nenapadlo dívat se na válku z pocize Němce. Němce, který válku začal, který za všechno zlo může...slepě jsem se nezajímal a národ jako takový odsuzoval coby skažený a nenapravitelný. Velmi povrchní pohled, uznávám. Ve světle současných světových událostí (Krym, Ukrajina, Islámský stát) je dobré oči více pootevřít a začít chápat věci více v kontextech, jelikož jak se zdá, lidstvo je tupé a odsouzené své chyby opakovat. 70 let po válce řečené světové, dokonce druhé, je nemálo těch, kteří rozpoutávají válku novou.. jenže na obou stranách stáli, stojí a stát budou lidé... lidé, kteří coby jednotlivci až tak bojovat dost možná vůbec nechtějí, ale jsou vláčeni událostmi, které jen stěží mohli ovlivnit. Hrozné...

"... hněv na šílené vůdce, kteří nás do této nemožné situace přivedli - ten ovšem nesmíme nikdy projevit nahlas. Po léta tlumený a neustále narůstající vztek jsme si pak vybíjeli alespoň na nepříteli ; to byl jeden z důvodů, proč jsme se v této válce stali zdaleka nejlepšími vojáky ze všech. Jenže všech sláva - polní tráva. Svět nás nakonec bude vždykcy posuzovat podle toho, že jsme prohráli, a nenajde se člověk, který by připomenul, jak obrovskou přesilu k tomu museli naši nepřátelé shromáždit. Bude připomínat zvěrstva, ktrých se dopustili tlupa gaunerů, jimž naše nejvyšší místa přislíbila beztrestnost, a vztáhne jejich odporné činy na všechny bez rozdílu: "Co chcete, takový jsou prsotě Němci!". Tuto válku jsme rozpoutali a nemůžeme po světu žádat, aby na to někdy zapomněl. Dnes tolik neúprosní státnici by si však měli vzpomenout, že bylo v jejich moci Vůdce a jeho smečku zastavit, dokud byl ještě čas, a nepotetřebovali by k tomu víc než tři pluky pravidelného vojska. Namísto toho se s ním bratříčkovali a objímali před kamerami, vybízeli ho, aby si z evropského koláče ukrojil, nač bude mít chuť, jen pokud to provede pokojnou cestou. Válka, politika, my sami - ze všeho nám bylo na zvracení. Vysvobodit nás mohla jen porážka nebo smrt." Kpt. Nowak.

 Kniha je mnohem lepší, než by se dle odkazované předmluvy mohlo zdát, rozhodně doporučuji a virtuálně zařazuji mezi svoji nejlepší četbu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře