Pohansko, Lednice, Minaret, Janův hrad atd

2. červenec 2010 | 10.11 |

 23. 6. 2010

Dnešním hlavním cílem byl zámek Lednice, ke kterému jsme se pomalu prokousávali přes Pohansko. Tempo bylo vyloženě ležérní a zastávek až moc. Reptám jen mírně, ale najet 20 km za 3 hodiny je docela mazec :-D. Projíždíme Břeclaví, kde mají velice zajímavý moderní kostel u kterého zase stavíme :). Jedna ze zastávek byla také u Apolonova chrámu, který jsme si Bohužel mohli prohlédnout jen přes plot.

V Lednici se obědvá, snad všichni, tedy až na nás, v restauraci, zatímco my na chodníku hezky klasicky rohlíky a paštiku. Janča teda na závěr ještě vyrazila na krásně krémovou zmrzlinu, já hold zmrzlinový moc nejsem. 

Lednice mě nenadchla a nebylo to tím, že je z poloviny obložená lešením. Připomíná mi Hlubokou a ta se mi také nelíbí. Bohužel ani prohlídka (II. okruh) nestála za moc, respektive jedna ze dvou místností, které by se mi fakt líbily, se prochází svižným tempem, kvůli statice dřevěné podesty :(. Nejzajímavěji tak na mě zapůsobily rozlehlé zahrady protkané vodním kanálem a pohled na Minaret. Skleník může být také nádherný, ale už na něj nebyl čas.

Dělíme se na dvě party, jedna jede k Minaretu na kočáře taženém koňmi a druhá na kolech. Dříve než Janča s kočárem dorazí, já si stihnu vystoupat 302 schodů vzhůru, pokochat se výhledem na zámecký areál a zase sestoupit dolů. Začínám cítit stehna (nikoli grilovaná kuřecí, ale "bolest" v těch vlastních) a z hlavy mám při sestupu kolotoč :).

V místním stánku nakoupíme většinu TZ-etek míst, která tuto dovolenou navštívíme a ani nám nevadí, že většinou jde o staré výročky, jelikož vlastní známky jednotlivá místa nemají. Jen mě mrzí, že jsme si nekoupili výročku lužních lesů, kterými celou cestu zpět do Lanžhotu projíždíme :(.

Bahnitými lesními cestami plnými komárů (však tu  před 3 týdny byly záplavy a jedná se právě o ty lužní lesy) se vydáváme k Janovu hradu, což je uměle vytvořená zřícenina. Zde si uděláme pár fotek a pokračujeme zpět na již známé Pohansko. Začíná mě bolet prdel od sedačky, máme za sebou 40 km (jenže hodin nepočítaně) a tak jsem po dalších 8 km rád, že jsme zpět na ubytovně. Myslím, že zítra mi přijdou vhod i ty časté zastávky :).

Dáme si sprchu, večeři, pinčes, pivko a kolem 23 h spokojeně usínáme ;)


Pro ty, co chtějí vědět více aneb moudra z "kapesního průvodce Velké výletní knihy České republiky" vydané nakladatelstvím Marco-Polo:

Pohansko: empírový lovecký zámeček Lichtenštejnů postavený na valu bývalého velkomoravského hradiště. Stálá expozice věnovaná výsledkům zdejších archeologických výzkumů (Slovanský památník) představuje dobový životní styl a předměty dokládající značnou materiaální vyspělost kultury Velké Moravy. Od Pohanska vede naučná stezka s 5 informačními panely na dvou kilometrech.

Břeclav: železniční uzel a vstupní brána do Lednicko-vatlického areálu. Město založeno knížetem Břetislavem, podle nějž vznikl i název tehdejší osady. V městě naleznete zámek, starý židovský hřbitov i synagogu. Výjimečný je moderní kostel sv. Václava.

Lužní lesy: niva Dyje byla až do konce 70. let minulého století záplovovým územím s přirozeným záplavovým režimem, výstavbou Nových mlýnů došlo k vysoušení půdy a mizení lužních lesů. Uníkátem je souvislé pásmo dubových a jasanových lesů v oblasti soutoku Moravy a Dyje. Zajímavým jevem v nivě jsou vyvýšeniny, tzv. hrúdy, které představují vršky písečných dun.


Pro ty, co chtějí vidět více

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší