Výšlap na Chmelník

30. duben 2008 | 16.33 |
Je až s podivem, jak lidé touží poznávat dálky a neznají většinou pořádně okolí svého bydliště... My jsme se tuto sobotu (26. 4. 2008) rozhodli s tím něco málo udělat... Takže nejen pokud jste z okolí Děčína a potřebujete utahat sebe nebo své ratolesti, vyražte spolu s námi na nedlouhý, ale přesto poměrně náročný turistický výšlap.

Vyrazili jsme s Jančou v doprovodu mojí maminky, bratra Vojty, sestry Lucky a jejího snoubence Oldy na pěší výlet, jehož cílem byl zalesněný čedičový vrch (údajně sopečného původu) s nadmořskou výškou 508 m , který se nachází 4km na jihozápad od středu Děčína. Přestože se tento kopec jmenuje dle veškeré literatury a map, do kterých jsem nahlížel, "Chmelník", málokdo z "místních" mu řekne jinak než "Chmelák". Proč toto jméno, jsem se nikde nedočetl, každopádně putování za plodinou potřebnou k výrobě piva, by zde, v dnešní době, bylo zcela zbytečné...

V půl jedné čekáme s Jančou na vlakovém nádražív obci Vilsnice, která sousedí s mým bydlištěm - Malšovicemi, kam dorážejí ostatní jmenovaní, . Odsud se vydáváme vpravo směr Chrochvice a po sto metrech zahýbáme kolem bývalé požární zvonice prudce vzhůru. Netrvá dlouho a naskýtá se nám výhled právě na Malšovice, sousedící Choratice, řeku Labe a za ní Boletice a na "protilehlé" kopce - Chlum a televizní vysílač Buková hora.

Tesco leták

Míjíme poslední stavení a přecházíme do malebného březového lesíka, kde se v jeho větvích nachází i takový svkvost jakým je akční nabídka děčínského hypermarketu. Následuje les smíšený, kde se rozprostírají pásy borůvčí, na kterém se již vyjímají první, samozřejmě ještě zelené, borůvky. Po dalších přibližně 5OO metrech se dostáváme k nejnáročnější části výstupu, kde cesta pokořující tento kopec opravdu nabírá na úhlu stoupání a zejména po dešti se člověk vzhůru téměř hrabe, resp. smýká jako hlemýžď (po mýtině). O zážitcích spojených se sestupem netřeba ani podrobněji vypravovat, stačí podotknout, že sestup je náročnější než výstup, jak na udržení rovnováhy, tak celkově na svalstvo, které vám dnešní výlet rozhodně protáhne.


V tomto ročním období se celý les tvořený zejména listnatými stromy začíná krásně zelenat, tráva je svěží avšak ještě nevysoká, začínají zde kvést rostliny, kterých je sice pomálu, ale všímavému oku turisty přesto neujdou, a i díky jejich malému množství jsou o to krásnější. Zpěv ptáků vás doprovází na každém kroku.

Cesta na Chmelník je dobře prošlapaná, přesto zde málokdy potkáte nějakého turistu. Zřejmě je to i díky tomu, že na vrchol vede více cest (druhá značená z Chrochvic). Nicméně sem tam se nějaké nástraze, většinou v podobě padlého stromu, nevyhnete.


Chmelník


Od poslední turistické značky je to k cíli již jen 200 m. Odvede vás zasloužené, leč krátké, klesání, následované posledním kopečkem na kterém je kousek vedle cesty ona výšková "kvóta".

Výškovou zančku nepřehlédnete už proto, že hned vedle ní má křížek jeden nešťastník, který se zde před dvěma lety rozhodl skončit se svým životem...
Co by kamenem dohodil je velké ohniště a posezení, které zde vybudovali turisté či trempové a odkud je krásný, i když kvůli stromům poněkud omezený výhled na Děčín a jeho okolí. Kniha poutníků, kteří zbloudili až na tato místa již zmizela.

Odpočinek je zde velice příjemný a zasloužený. Dalekohled se vám zajisté hodí a nerušeně kochat se výhledem můžete do sytosti...

Tak zase za rok a třeba tou druhou, možná zajímavější, cestou...


Pozn. autora: tento článek je věnován zejména mojí Janičce a mamince, protože vznikl na Jančin popud a výlet zpunktovala mamča :)
Následně všem účastníkům prvního ročníku "Expedice Idixep aneb Chmelník 2008".


Na stromě

Související články: brašule píše ; moskyt.net ; golden.tym

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Výšlap na Chmelník vojtahavel 30. 04. 2008 - 16:42
RE: Výšlap na Chmelník samotar®vzpomina.cz 30. 04. 2008 - 22:41
RE(2x): Výšlap na Chmelník davidhavel 04. 05. 2008 - 08:20
RE: Výšlap na Chmelník mirka 04. 05. 2008 - 07:47
RE(2x): Výšlap na Chmelník davidhavel 04. 05. 2008 - 08:50