Staro-nové zaměstnání aneb konec čerpadlářův?!

29. leden 2009 | 18.20 |

Pracuji jako obsluha čerpací stanice (ČS) v areálu jedné velké firmy, která vlastní i samotnou ČS a můj zaměstnavatel ji má v pronájmu. Samotná, dotyčná, velká firma u nás často tankuje a v průběhu let mému zaměstnavateli vznikly vůči této firmě nemalé pohledávky. Velká firma se rozhodla areál i s čerpačkou prodat a protože cena byla nemalá, vypadalo to, že dost pravděpodobně tak přijdu o zaměstnání.


Nakonec vše dopadlo úplně jinak a místo toho, aby velká firma prodala svůj majetek, vyplatila svoje věřitele a zůstal jí snad i nějaký ten zisk, musela s cenou dolů a do hry se tak vrátil můj zaměstnavetel. Po uplatnění svých pohledávek na 99% odkupuje celý areál za zlomkovou cenu a z nájemníků se tak stávají vlastníci. Člověk by se býval radoval, kdyby...

Včera nás sám nejvyšší poctil svoji návštěvou s tím, že ve chvíli, kdy se "to tady" stane jeho majetkem, začne být všechno úplně jinak. 

Moje dosavadní práce byla rok a půl velice pohodová, pro někoho až nudná, ale i díky tomu jsem si mohl začít psát tento poměrně úspěšný blog a najít si druhé zaměstnání a zvýšit si tak své příjmy. Doposavaď jsem seděl ve své kanceláři a když přijel náklaďák, zkontroloval jsem, zda má oprávnění k tankování, pustil mu stojan, vydal naftu a případně i jiné zboží. Poté jsem řidiči vydal dodací list, případně vybral peníze, provedl zápis do dokumentace a hotovo. Jednou za týden se prováděl úklid čerpačky, jednou za měsíc se dělala uzávěrka. Samozřejmě občas se dělá i jiná agenda a činnosti, ale toto byla (je) stěžejní práce v mém zaměstnání, tzn. práce čerpadláře. Od pondělí do pátku, bez svátků, 8 hodin denně. Ano, pohodička. Jeden z důvodů, proč jsem do této práce nastoupil a utekl jsem sem z veřejné ČS, na kterou jsem odešel z manažerského křesla. Chodit domů s čistou hlavou je pro mne priorita skoro tak stejně důležitá, jako vydělat peníze a nestrhat se při tom.

Zaměstnavatel se však rozhodl, že z více-méně firemní pumpy vybuduje čerpačku veřejnou, která si nebude pouze s minimálním ziskem vydělávat sama na sebe, ale která bude prosperovat.

Pochopitelné jednání, ale nic naplat... tento záměr zde již před příchodem naší firmy byl a dopadl neslavně. Dlužno dodat, že to bylo ještě v době, kdy nestálo v Děčně se svými cenami PHM Tesco a Hypernova, které zde ceny do značné míry určují, jako všude jinde v republice. Proti možnému úspěchu veřejné ČS hovoří i fakt, že stojíme zcela bokem od hlavní silnice, z které se k nám musí sjíždět nějakých 400 metrů a naše pumpa není od silnice ani vidět, pričem necelé dva kilometry odsud je pumpa hned u silnice. Zařízení zde je téměř dvacetileté a komerčním pumpám, kde se jejich shopy stávají téměř obchodními centry, nebudeme moci konkurovat s naší nevytápěnou kanceláří vybavenou odloženým nábytkem jinak, než cenou. Bohužel cenová politika našeho zaměstnavatele, který má tendence chovat se jako náš majitel (majitel zaměstnanců), ke všemu s nevytříbeným slovníkem, je proti všem zákonům ekonomiky v konkurenčním prostředí.


Krom nafty máme nabízet i Bio-naftu (neznám moc jedinců, kteří si dobrovolně tankují řepkový olej do auta ve větší míře, než je v normálí naftě) a staro-nově i Natural 95. Natural, který se zde léta neprodává, protože o něj byl prakticky nulový zájem a stojany, z kterých se vydává jsou značně nespolehlivé.

Nu dobrá, "nic" proti. Věc mého zaměstnavatele co s čerpačkou provede a co chce nabízet. Je mi vcelku jedno, kolik zákazníků obsloužím, práce mě baví, s řidiči rád pokecám, jen jde o to, aby k tomu byly také podmínky a né aby stojany více nefungovaly než fungovaly a abych neběhal mezi čtyřmi stojany se spouštěcím magnetem, registrem vedeným pomocí propisky a papíru formátu A4 a trezůrkem s limitem Kč 1000,- a výše popisovanou kanceláří. 

Problémy v novinkách jsem začal pociťovat ve chvíli, kdy jsem se dozvěděl, že zde bude zrušena bezpečnostní služba střežící areál, a že MY! si máme sehnat někoho s živnostenským listem, kdo by zde hlídal. My? Vždyť já a moje kolegyně jsme čerpadláři, né nějací ředitelé... Další zásek jsem měl ve chvíli, kdy jsem se dozvěděl, že já, jako mladý perspektivní (kádr?!) bych měl být ZODPOVĚDNOU OSOBOU za celý areál! Cože?
Zaměstnavatel mluví tak rychle, že se nedá k ničemu ani vyjádřit a jen třeštíme oči. Z čerpadláře, který dělá co jsem popsal výše, má být ze dne na den někdo, kdo bude zodpovědný za provoz areálu, který obsahuje nevyužité budovy, kuchyň s jídelnou, dílenskou halu, obří kotelnu, samotnou čerpací stanici a další objekty, o kterých vím zhola prd, k čemu slouží?! Nemám příležitost o tom ani popřemýšlet, na můj nechápavý výraz je mi řečeno, že samozřejmě by mi bylo přidáno - ano, práce zajisté. Jak je to u nás s výpalatou za nadstandardní hodiny jsem viděl na poslední pásce.
Zcela jsem odrovnán ve chvíli, kdy při nástupu do auta je mi sděleno, že u (vzdálené) hlavní silnice nemáme poutače s cenou nafty (ano, již rok a půl, co tu pracuji na to upozorňuji) a tak ať to zařídím, že po víkendu chce, aby tam byli... Řekl právě vtip? Né, neřekl, nidko se nesměje... ví s kým mluví? Já nejsem jeho ředitel s nějakými možnostmi a pravomocemi, já jsem to nejmenší kolečko v soukolí, já jsem jen obyčejný čepradlář! 

Nejradši bych tímto výkřikem článek ukončil, ale to prostě nejde! Musím ze sebe dostat ten vztek, který ve mě vře díky tomu, že cítím, jak se mnou chce "někdo" manipulovat, aniž by se mne zeptal na názor! Když bych chtěl tak zodpovědnou práci, která je mi zde "nabízena", tak bych asi léta nedělal čerpadláře, no ne? Ani vedoucí ČS nejsem, je to moje kolegyně (finanční zvýhodnění = samozřejmě nula). Nestojím o zodpovědnost za majetek v ceně desítek milionů, nechci být zodpovědný za další zaměstnance, nechci dělat někomu nadřízeného a řešit personální problémy! Nechci být fackovacím panákem, který se roztrhá, aby plnil nereálné představy svého nadřízeného, který je vymýšlí z pohodlí své kožené židle a vzdálenosti stovek kilometrů bez ohledů na obtížnost jejich realizace. A copak jsem nějaký svářeč, který si přes víkend svaří sám konstrukci "totemu" - poutače s cenami PHM - a jsem takový samorost, že si totem suvereně zakopu někde na vhodném místě u hlavní silnice?! Copak neví, že na to musí být nejedno povolení?

Tak tohle ne... jsem čerpadlář. Jsem spokojený se svojí prací i smířený s faktem, že vydělávám 10tis. měsíčně. Víc za tuto práci a BĚŽNÉ HODINY nechci a tak mi buď moje práce zůstane, nebo... nebo mě můžou vyhodit jako nepotřebného a najdou si někoho, kdo s lehkou hlavou bude zodpovědnou osobou v tom smyslu, že "však to nějak dopadne". Jelikož ale pracuji v ČR, čekám spíš to, že nakonec podepíši dohodu, abych nedostal paragraf o neplnění pracovních povinností či utečeu sám. Radši, abych zde nebyl za minimální mzdu. Takže na odstupné, které bylo ve hře v době, kdy jsem se bál o zaměstnání, protože majitel areálu ho prodává, mohu nejspíš také zapomenout...

PS: závidím takovým "Valachům", kteří by toto brali jako výzvu, s kterou je nutné se vypořádat a užívali by si zasloužené peníze. Bohužel já nejsem ten tip... peníze jsou pro mne nedostatečnou motivací, abych dělal to a tak, jak se po mě chce, tím spíše, že místo klidné diskuse o tom, co se vlastně chce, se zde ve spěchu rozdávají nezvladatelné úkoly. 

Manažersko technické úkoly čerpadlářům s ekonomickou střední školou.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Staro-nové zaměstnání aneb konec čerpadlářův?! parizek 29. 01. 2009 - 20:23
RE(2x): Staro-nové zaměstnání aneb konec čerpadlářův?! samotar®vzpomina.cz 30. 01. 2009 - 08:43
RE(3x): Staro-nové zaměstnání aneb konec čerpadlářův?! davidhavel 30. 01. 2009 - 14:28
RE(2x): Staro-nové zaměstnání aneb konec čerpadlářův?! davidhavel 30. 01. 2009 - 14:17
RE(3x): Staro-nové zaměstnání aneb konec čerpadlářův?! parizek 30. 01. 2009 - 14:45
RE: Staro-nové zaměstnání aneb konec čerpadlářův?! hablina 29. 01. 2009 - 21:22
RE(2x): Staro-nové zaměstnání aneb konec čerpadlářův?! davidhavel 30. 01. 2009 - 14:18
RE: Staro-nové zaměstnání aneb konec čerpadlářův?! contritus 29. 01. 2009 - 22:24
RE(2x): Staro-nové zaměstnání aneb konec čerpadlářův?! davidhavel 30. 01. 2009 - 14:23
RE: Staro-nové zaměstnání aneb konec čerpadlářův?! samotar®vzpomina.cz 30. 01. 2009 - 08:43
RE(2x): Staro-nové zaměstnání aneb konec čerpadlářův?! parizek 30. 01. 2009 - 10:28
RE(3x): Staro-nové zaměstnání aneb konec čerpadlářův?! samotar®vzpomina.cz 30. 01. 2009 - 10:35
RE(4x): Staro-nové zaměstnání aneb konec čerpadlářův?! parizek 30. 01. 2009 - 10:54
RE(5x): Staro-nové zaměstnání aneb konec čerpadlářův?! samotar®vzpomina.cz 30. 01. 2009 - 11:17
RE(3x): Staro-nové zaměstnání aneb konec čerpadlářův?! davidhavel 30. 01. 2009 - 14:32
RE(2x): Staro-nové zaměstnání aneb konec čerpadlářův?! davidhavel 30. 01. 2009 - 14:28
RE: Staro-nové zaměstnání aneb konec čerpadlářův?! mirka z brezin 30. 01. 2009 - 20:34
RE(2x): Staro-nové zaměstnání aneb konec čerpadlářův?! davidhavel 30. 01. 2009 - 21:31