Překročit řeku Styx

31. srpen 2011 | 16.29 |

 Kniha s tímto názvem může leckterého znalce řecké mytologie snadno uvést v omyl... Na 205 strankách nenajdete totiž příběh o boji na život a na smrt a nesetkáte se s pánem podsvětí Cháronem.

Pro někoho možná zklamání, na druhého čeká doslova balzám pro oči a následně pro duši. Kniha totiž vypráví o... partě kamarádů, kteří se rozhodnou se svými tehdy ještě poměrně zánovními vozy Škoda 120L dostat až do mýtického Řecka ;). Milovník těchto legendárních aut a ´virtuálního´ cestování jaký jsem já je nadšen hned prvními řádky a s chutí hladovějícího doslova hltá tuto lahodnou duševní krmi ;).

Mírně ironický styl vyprávnění o trampotách, které devět lidí ve dvou poměrně malých, více či méně spolehlivých autech, nacpaných až po strop bagáží provází, jen obahuceje atmosféru, která ze stránek na čtenáře přímo dýchá. 

Se skupinkou tehdá amatérských hobby horolezců zdoláváme jeden řecký vrchol za druhým, nahlídneme do nejedné polo-božské kuchyně i ložnice a nenásilně se dozvídáme o historických souvislostech, kultuře a o povahách řeků i nás samotných...

Autorem knihy, která vyšla v roce 2006 v nakladatelství Olympia (kde jinde také :-D) je Jan Štovíček, řečený Sorrel - sám účastník výpravy a člověk, který rozhodně má co říct a navíc ví jak! Knihu doplňuje i nemnoho autorských fotografií a více jak 80 poznámek k textu. 

Až se začtete, nespěchejte tak jako já... ačkoli, dá se vůbec "cestovat" dobrovolně pomalu?!  V závěru knihy vás totiž čeká poměrně krutě realistický návrat do běžného života, takového, jaký zná každý z nás. Přestože jde o návrat do života přátel pouze "papírových", tato "krutost"  jen podtrhuje fakt, že kniha je napsaná opravdu úžasně a věřím, že většina čtenářů by takový příběh chtěla také alespoň jednou v životě prožít a mít takovou partu přátel, s kterými by se stejně neradi loučili, tak jako já s touto knihou.

Hodnotím za 1! 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře