Co nového s mým ACERem Aspire 5101

28. listopad 2015 | 12.54 |

Po 9 letech služby jsem uznán za neopravitelný (vylomený pant obrazovky) a degradován o 2GB  modul RAM. Nyní budu uložen pod postel s tím, že za pár měsíců budu před odchodem do křemíkového nebe sloužit zřejmě ještě coby televize nebo k nějakým hrám ; dřevěné kladívko bušící do klávesnice je přeci také hra... :-?

Demontáž

ACER ASPIRE 5101 - pořízen nový v listopadu 2006 za 23, resp. díky splátkám za 33tis... v oné době velice solidní sestava, hlavně na NTB, ale A C E R ? Spousta lidí tuto značku odsuzuje. Ačkoli je jasné, že tehdá šlo o low-end, ten můj noťas si na sebe "dávno vydělal". 

2. ledna 2015 - i po více než 8 letech jsem sice funkční, ale zcela imobilní. Odcházím tedy do důchodu a jsem sporadicky využíván coby mediální centrum či záložní úložiště. Nahrazen jsem byl mnohem mladším (čti výkonějším) modelem 8440p od HP

4. října 2014 - pomalu ale jistě se  po 8 letech služby loučím. Ne, že bych snad neměl funkční nějakou ze zásadních komponent, ale stal jsem se prakticky nepřenosmým v důsledku vylomeného pravého pantu obrazovky a po delším, jak pár hodinovém odpojení od sítě, nejdu už zapnout :´(. Obě moje baterky jsou již zcela K.O. a jinak než na baterii nenaběhnu. Již týden jsem tak připoután ke konferenčnímu stolu a nedaleké zásuvce, o zásadní výhodu notebooku proti klascikému PC jsem tedy přišel. Pravdou je, že můj výkon také stále slábne, v důsledku zanedbané údržby nepodporovaných Windows XP. Majitelé už ve mně nemají důvěru a když zrovna neběžím, vlastně překážím. Vypadá to, že záhy budu nahrazen tímto modelem od zn. Lenovo. Co myslíte, překoná mne v trvanlivosti?

16. srpna 2014 - nenápadně pokukuji po nástupcích, zvažuji nákup repasovaného stroje se zárukou, ale samozřejmě doufám, že k tomu nebude muset ještě velmi dlouho dojít ;)

6. srpna 2014 - dědeček notebook se začal rozpadat, resp. už se jeho pravý pant víka vylomil do té míry, že už nešel otevřít. Dalo práci, přijít na to, jak na to. Už ho nezavíráme, mohlo by to být poslední zavření. Ale že jich za těch 7 a půl let bylo, určitě kolem 3tis! Stále doufám, že nejde o poslední varování... *modla*

30. ledna 2014-chladicí podložka snížila teplotu CPU o 1´C. Přičinu spatřuji především ve faktu, že centrálně umístěný větráček nemá šanci pomoci s odváděním teplého vzduchu z výdechu notebooku umístěného v jeho levém horním rohu. Navíc nechápu, jak protisměrné proudění vzduchu (notebook vyfukuje dolů, větrák fouká vzhůru) může vlastně fungovat.. Řídím se tedy radami bratra, nechť teplotu CPU neřeším, dokud nezačne počítač haprovat... no a abych ošálil svoji dušičku, odinstaloval jsem program tuto teplotu zobrazující... a mám klid. Jen 300,- jsou zase v háji a pod postelí přibyla další krabice s nepotřebností.. (vedle routeru na 3G modem, který zrovna ten můj modem jako na potvoru nepodporuje a dalších věcí...).

23. ledna 2014 - topí, topím, topíme. Notebook má v klidu teplotu na CPU převyšující trvale 50 ´C, HDD 42 ´C a to vše při frekvenci 800 MHz, když se rozjede na 2GHz, 75´C na CPU není problém... protože letité plasty již sotva drží pohromadě, rozebírat se mi nechce, zkusím to prvně přes chladicí podložku... 

xy. dubna 2013 - vlastní blbostí jsem si oddělal čtečku SD karet, když jsem do ní vložil kartu přelepenou papírem, aby držela pohromadě... papír zřejmě udělal své :(

4. června 2012 - přestože původní baterie dosáhla již 93% opotřebení, týden mimo notebook překvapivě udržela svoji (mizernou) kapacitu a po jejím vložení jsem jej na ni v pohodě rozeběhl ;)

4. května 2012 - světe div se, na mechanice dávno prohlášené za mrtvou, jsem smazal a vypálil si RWčko s Mp3 ;) ! :D

23. dubna 2012 - opětovný kolaps systému. Podezření, že toto způsobuje AVAST se mi potvrdilo při jeho odinstalování ze systému. Přecházím na Avir-u a vypadá to, že bude konečně zase klid.

22. dubna 2012 - počítač se zasekl tak, že ani nešel restartovat. Po jeho tvrdém vypnutí se opětovně objevil problém s prázdnou plochou doplněný totálním vytuhnutím. Tentokrát ani body obnovení nepomohly. Problém odstraněn spuštěním nouzového režimu, v kterém jsem zakázal veškeré programy po spuštění a všechny služby krom těch Microsoftích (mscofnig.exe). Počítač zdárně naběhl ;). Vytuhnutí nastalo opět po spuštění rezidentního štítu Avast-u. Reinstal i tento problém vyřešil. Po spuštění jsem si nechal natáhnout pouze 3 z původních 14 prográmků a jedinou službu (Avast) krom více než dvacítky Microsoftích z původních 9ti. Rovněž jsem zakázal další aktualizace systému. Při testování hw komponent jsem zjistil jeden vadný cluster disku, jinak se vše jeví zcela v kondici. Pokud se podobný problém objeví znovu, jsem rozhodnutý přejít na Windows7 - otázkou je, pro kolik puožívaných komponent neseženu ovladače :-?

11. dubna 2012 - Houston! We have a problem... aneb při standardním zapnutí se dostanu k ploše, na které naběhnou neaktivní ikony a jinak nic. Jediný způsob jak s počítačem pracovat je v nouzovém režimu (při bootování F8). Problém se odstranil použitím měsíc starého bodu obnovení.

Nouzový režim


2011

13. listopadu 2011Baterie je podle NHC opotřebena z 64%, což znamená její reálné využití na méně než hodiu. Nicméně není pravda, že by se samovybila přes noc jak tvrdil pan Staněk... Pokud je plně nabita, vydrží prakticky bez změny tři dny (více netestováno), tudíž "jeho" baterii mám zcela nevyužitou v šuplíku, jako zálohu  PS: noťas v těchto dnech "slaví" 5 let svého provozu a koupě tak rozhodně nelituji. I po pěti letech mi jeho parametry více než vyhovují a nevolil bych jinak. O to víc tak logicky doufám, že spolu ještě pár let vydržíme ;).

24. října 2011 - baterie dorazily - obě. A obě nabité... tedy přesněji: té mojí zbývalo z kapacity 9%, (údajně plně nabitá v pátek, doručená v pondělí) což bohatě stačilo na to, aby se mi noťásek rozeběhl! Huráááá!!! :) Poněkud tedy trochu zbytečně mi p. Staněk poslal jeho baterii, ale což, pokud neklekne jiná část HW, tak ji nejspíš dříve nebo později využiji také... Radost z toho, že mi noťas po více než měsíci opět běží notně ční nad pocitem "zbytečně vyhozených" sedmi stovek ;)
22. října 2011 - baterie nedorazila, tak doufám, že někde nevymrzá na poštovních cestách a nepřijde mi domů vybitá... každopádně p. Staněk opět nekomunikuje, tak ani nevím, zda ji již odeslal... pomalu se začínám bát, aby mi vůbec přišlo to, co mi má přijít... objednávku znovu urguji.

19. října 2011 - objednávám si "novou" baterii do noťase od níže jmenovaného... snad se tím problém vyřeší...

18. října 2011 - p. Staněk přestal komunikovat... resp. mi nedorazil od něj žádný další mejl...

14. října 2011 - podle pana Staňka to má baterie za sebou... po jejím plném nabití vydrží bez zátěže nabitá "jen přes noc"... objednávám si u něj "novou"... snad to bude řešení...

10. října 2011 - odeslání baterie za účelem jejího otestování a nabití p. Staňkovi do Chrudichromů...

6. října 2011 - tak jsem neuspěl :( ... noťas se mi vrátil ze servisu s tím, že s ním  nemohou nic dělat, jedině čekat, až přijde na opravu tentýž, aby mi dobili baterku přes něj... jiná možnost prý není... přeci nevyhodím zcela funkční (tedy až na mechaniku) noťas jen proto, že jde zapínat jen přes baterku :(( ...

NEVÍTE NĚKDO O NĚKOM KDO VLASTNÍ TENTO NTB A BYL BY OCHOTNÝ MI DOBÍT BATERKU? 

- případně sháním pozůstatky tohoto NTB za "symbolickou" cenu, které bych mohl použít jako externí nabíječku (nic jiného opravdu chodit nemusí...)

26. září 2011 - předán opět do servisu, snad ho rozchodí... ponechali si noťas bez adaptéru (včetně neoprenového pouzdra) s poznámkou "Acer 5110 jde zapnout jen přes baterii "už jednou oprava". Jo jo, kdyby se ta baterka nevybila, nepsal bych teď na Janině prckovi... škoda, že nemám možnost nabít baterku nějak externě...

23. září 2011 - čtyři dny stačily k tomu, aby se baterie v NTB (při vypínání cca 35%) vybila pod hranici, kdy je schopná ho alespoň na pár vteřin nastartovat.. díky tomu, že NTB má v háji napájecí obvod a musí se startovat výhradně a pouze na baterii, kterou umí dobíjet pouze když je v provozu, jsem v pasti... Musím znovu do servisu, snad mi zase pomohou a noťas nastartují. Pokud ne, čeká nás preparace HDD, stažení dat a křemíkové nebe :( 

1. července 2011 - záhada vyřešena => systém, vč. problikávní ikon se chová bláznivě vždy když vyběhne pop-up okno od Mirandy :-D. Nahrazeno "tučňákem", doinstalován SP3 včetně další hromady aktualizací.

30. června 2011 - přes noc mi brácha přeinstaluje kompletně celý NTB. Odhodlával jsem se k tomu více než dva roky... prvně mě zbaví skrytého oddílového disku s instalační zálohou, která stejně nešla nahodit, poté mi přerozdělí disky a naformátuje na NTFS a pak natáhne čistá XP. Ráno doinstalujeme mnou používaný balast a zdá se, že vše běží na jedničku. Zdá se do doby, než se objeví první modrá smrt a následně začnou problikávat kontrolky NTB jako na Matějské. To, že vynechávají některé klávesy a touchpad si dělá co chce, spolu s tím, že tento odstavec píši již dobrou půlhodinu, se zdá být pouhou špičkou ledovce. Už jen čekám, kdy se z NTB zakouří a bude dořešeno...

27. června 2011 - ani mechanik netuší, proč noťas nedobíjel a nyní zase dobíjí, byť oním níže popisovaným způsobem. Každopádně rozebrání sashi a opětovné složení přineslo tento efekt a k tomu ještě opět vykuje, tudíž funguje, spínač reagující na sklopení LCD.

- příprava na zformátování, tj. přesunutí souborů na externí disk

- marný pokus o reinstal z back-up souborů uložených na skrytém oddílu disku (pravý, levý ALT+F10 po celou dobu startu spustí akorát "brekot" speakru). 

23. června 2011 - a je to ... NTB má v háji napájecí/spínací obvod na základní desce. Tato závada se prý neopravuje, jelikož je nerentabilní. :( Nicméně při dodržování určitého postupu prý bude NTB ještě dále použitelný... :) tak to jsem na to opravdu zvědavý! A kolik za diagnostiku? Stovku ;) alespoň tak...

15. června 2011 - při posouvání ntb po stole jsem zahlédl jiskřičku od konektoru napájení... měl jsem téměř pravdu, když jsem řekl, že "teď už ho nezapnu"... Téměř proto, že jsem jej zapnul, ale baterie se již nenabíjela a po jejím vybití se NTB samozřejmě vypnul... možná že naposledy :-? Zdroj svítí, ale po připojení zhasne, evidentně jde o nějaký zkrat... odevzdáno do servisu na diagnostiku... :( Marně se s bráchou snažíme najít "brášku" mého noťase, který by se dal použít na díly a tak už pokukujeme i po nástupci...

11. června 2011 - po korektním vypnutí počítače se při jeho zapnutí objeví modrá smrt a následuje scandisk. Prý nic nenašel... 

7. června 2011 - včera u nás nešla více než tři hodiny elektřina... samozřejmě jsem v tu dobu chtěl dělat na noťasu a tak jsem měl více než dvojnásobný čas na vyždímání baterie. Jak jste se mohli dočíst o pár řádků níže, noťas jinak než na baterii ale nezapnu... co jsem ale nevěděl je, že se mi baterie po připojení síťové šňůry ale nenabíjí, pokud noťas není zapnutý! Prekérní situace, že? ale povedlo se... pro příště jsem si přestavěl mapu chování noťase tak, že již při 25% kapacity baterie se přepne do hybernace.

6. dubna 2011 - stala se podivná věc aneb po softwaru se začíná hlásit o odchod do křemíkového nebe asi už i hardware :( - notebook nejde zapnout jinak než na baterii, kterou jsem doposavaď používal velice sporadicky. Nyní můžu bez ní power mačkat jak chci a nic se nestane. Nicméně po zapnutí noťasu právě na baterii a připojení síťové šňůry (ano, síťové napájení nesmí být připojeno před startem, jinak k zapnutí nedojde, byť je baterie přítomna) se baterie dobije a noťas se tváří že jede na síťový proud :-? :( #

29. března 2011 - už už jsem si myslel, že jsem vyzrál na zpomalení systému tím, že jej nebudu vypínat, ale pouze uspávat, jenže... po týdnu jsem se noťas rozhodl stejně vypnout - pro oživení - a málem z toho pošel. Ač vypnutí proběhlo standardně - rozuměj po 4 minutách vytuhnutí na "ukládání nastavení", po zapnutí naběhl scandisk a tento se jal kontrolovat disk "D", což mu trvalo více než 30 minut! Druhý problém v uspávání je fakt, že čas od času to nepobere modem od U:fon-a a tento se pak odmítá přihlásit a reset je nutností... PS: jelikož scandisk stejně nic nenašel, jsem rozhodnutý ho přes registry zakázat... 30 minut je fakt porce :(

11. března 2011 - Janča si pořídila svůj první notebook (LENOVO), což pro mě znamenalo být jedno odpoledne zaměstnán kopírováním různých soborů (zejména fotek a her) z mého stařičkého noťase do jejího... inspirovalo mě to ale k tomu, že jsem odstranil z počítače spoustu balastu (od nikdy nefungujících programů dodávaných ACERem (NTI xy), přes kdysi oblíbený a zajímavý software až ke hrám), který měsíce, ba možná i roky nepoužívám. Věřím, že jsem počítači takto ulevil, minimálně místem na disku viditelně. Také start systému se zdá být "rychlejší". Tedy alespoň úměrný výkonu a zasekaným téměř originlním woknům, se mi čas 2:15 do načtení rezidentních programů zdá .. no, řekněme akceptovatelný - přeci jen původních 77 vteřin je skoro polovina ;). Co mě ale trápí je neustupující jev, že "ukládání nastavení" zdržuje vypínání počítače natolik, že trvá více než 1 min (stává se, že i více než 3!)

4. března 2011 - i přes veškerou snahu o vyčištění systému se počítač vypíná déle než startuje a to ani při startu není žádný rychlík (cca 3 min). Zatímco při spouštění systému mi to až tak nevadí, to vypínání mi leze na nervy. Systém jsem projel kompletně antivirem, antispywerem, Ccleanerem, koumal jsem dle chytrého googlu v registrech a pořád nic. Hláška "ukládání nastavení" zůstává při vypínání systému viset na obrazovce nekonečné minuty, zbytek operace běží již standardně... nevím co s tím. Navíc při Lance s bráchou počítač nesmyslně vytuhával a jakékoli operace po síti byly šíleně zdlouhavé. K tomu opět padal explorer.exe. V procesech se objevují pořád dokola ty samé, ale několikanásobně... zdá se, že pověstný pohár trpělivosti se blíží ke své maximální hladině a reinstal systému je nedaleko... no, ono více než po 4 letech na to mají wokna asi i nárok ;)

- paradox na závěr: zatímco v PC Wizard 2008 měl tento počítač výkon 1843 bodů, dle o dva roky mladší verze programu má (s takto zaneřáděným systémem) bodů 9439 :-D Zcela evidentně se změnila metodyka výpočtu a tomu by tak být u těchto programů (si myslím) nemělo...

28. ledna 2011 - plasty, plasty plasty... to zač je Acer většinou kritizován... dlužno dodat, že ten můj je již více než čtyři roky starý a donedávna jsem s nimi (s těmi plasty) neměl žádný problém. Poté se "ozvaly" panty víka a nyní zmizel kdesi v nitru notebooku "čudlík" (víte, že toto slovo v oficielní cz vůbec neexistuje?), kterým systém zjišťoval, zda je víko zavřené či otevřené a zda má tedy noťas být uspán, resp. vypnut... Ani zepředu již pohled na noťas není ten pravý ořechový - mezera mezi vrchním a spodním dílem shasi se zvětšuje a při zavření víka je toto evidentně proti zbytku prohnuté... no jo, nikdo nestárneme :( Tedy nemládneme :-D. Jo, a bluetooth jsem vyhrál v aukci i s poštovným za nějakých 70,- ! :-D Zdálo se být totožné s tím mým původním, nicméně s ovladači si nějak nerozumělo, ale poté, co jsem je několikrát odebral a znovu nainstaloval jsem konstatoval, že problém bude v zaneřáděném systému...


2010

28. prosince 2010 - periferie o kterou jsem si noťas před dvěma lety rozšířil aneb "modrozub" bluetooth to má za sebou... Týden po záruce jsem jej chtěl vytáhnout z USB portu a rozletěl se mi v ruce... půlka zůstala v noťasu a půlka mě... nu což. Po pracném vysochání z portu jsem se jal modrozub složit do původního stavu a takto opakoval ještě několikrát, neb se mi odmítal v systému bootovat bez vyjmutí a následného nového zásunu. Poslední vyjmutí (nikoli zásun) však bylo osudové, neb modrozub se rozletěl nikoli na dva, ale na tři kusy a moje šikovné ruce snažící se ho opět zkompletovat, dílo zkázy dokonaly... oj oj oj :(

27. prosince 2010 - ani jsem nedopsal jak dopadla očistná kůra - trocha prachu ve větráku a kolem chladiče samozřejmě bylo, nicméně ani jeho odstranění výrazněji nepomohlo a po pár týdnech se naměřené teploty vracejí k těm níže uváděným... njn, nikdo a nic nemládne, tudíž ani "anti-termická pasta" na součástkách jako je procesor ne... 

- zrovna dnes jsme diskutovali s Pařízkem, že můj Acer má nebývalou výdrž co do technického stavu, zejména v porovnání se svými vrstevníky, z nichž jeden sám vlastnil... ironie... při zavírání víka zjišťuji, že panty to budou mít brzy za sebou a vůle LCD je více než 3 cm... příčinu shledávám v nešetrném zacházení při "práci na kolenou", kdy víko při každém pohybu létá sem tam :(

- do noci hledám, zda je závada s vylomeným uchycením pantu opravitelná a zdá se, že asi ano, ale ty ceny, TY CENY !

13. října 2010 - na příští víkend jsem domluvený se švárou na rozborku a zborku noťasu za účelem jeho vyčištění.. Teplota procesoru bez zátěže (tzn. běží pouze systém) se pohybuje při 800Mhz nad 47´C, což je minimálně o deset více, než když byl noťas nový. Při maximálním využití jádra 2GHz se dostávám na teplotu přes 70´C. HDD se bez zátěže ohřívá na 40´C. Měřeno na pevné podložce (stůl), při pokojové teplotě programem Notebook Hardware Control.

30. září 2010 aneb netechnická poznámka - necelé 4 roky po nákupu mého noťásku jsem jednorázově doplatil úvěr, který jsem si na něj bral.. výsledná cena tak činí Kč 37.836,- resp. 32.636,- (díky krytí úvěru pojistkou pro případ ztráty zaměstnání). PS: v bazaru se v současné době tento model pohybuje kolem 8tis... ale to mě netrápí. Výkon je pro mě pořád zcela dostačující a pokud bude ještě alespoň pár let sloužit, budu maximálně spokojený ;). Jediná vada tak je optická mechanika, která dělala neplechu již nedlouho po nákupu...

18. května 2010 - konečně se doinstaloval komplet service pack 3 a zdá se, že alespoň co se týká SysTry vše funguje jak má.

... ano, zdá se byla naprosto přesná formulace.


... noťas včera po dlouhé době dososal jakési automatické aktualizace, které jsem nainstaloval. Zaznamenal jsem pouze jednu změnu a to tu, že se automaticky nespouští po startu program ePower od Aceru. Tento fakt bych celkem uvítal, kdyby došlo k alespoň o chlup rychlejšímu načítání systému, ale to se nestalo proto, že program se nadále zavádí, jen není dostupný v SysTry (na hlavním panelu vedle hodin). Nevadí.. funkce tohoto progamu jsem stejně nevyužíval, resp. využíval prostřednictvím konkurenčního Notebook Hardware Control. Co mi vadí je fakt, že se mi po startu samo nezavede externí Bluetooth a před jeho využitím je nutné ho vytáhnout a zase zastrčit do USB portu.

- po nainstalování další dávky automatických aktulizací je vše opět v původním stavu

- o dva dny později se situace opakuje aniž by se instalovaly jakékoli další aktualizace. Výše popsané programy se tak opět (ne-)spouští. Už to vypadá tak, že problém nebude v aktualizacích, ale že jde o další z problémů s tři roky nainstalovanými WinXP


9. května 2010 - při zapnutí počítače přes přepěťovou ochranu (vyndaná baterie) noťas pouze "prsknul" a na další mačkání tlačítka power odmítal reagovat. Po vsazení baterie již šel zapnout normálně a tento jev se již neobjevil ani po jejím opětovném vyjmutí. Už jsem se lekl, že mi noťásek umře dřív, než ho doplatím...

18. března 2010 - padající Explorer (průzkumník) jsem definitivně nahradil Total Commander-em a na noťas si od té doby nemohu stěžovat. Ťuk Ťuk Ťuk :) Více zajímavých programů, které mohou být alternativou k těm Vámi používaných naleznete zde. PS: po dvaceti měsících jsem konečně zase připojil noťas k netu a nasosal nějaké (potřebné?) aktualizace...

30. listopadu 2009 - koncem října definitivně odešla mechanika, tzn. že už média nejen nevypaluje, ale už ani nečte - žádná :(.  Navíc se nějak hřejeme - až 47´C při 800 Mhz, což je o 10´C než je obvyklé...

8. září 2009 - po připojení 8GB flash se opět zbláznil "průzkumník" a jednotlivě otvírané složky - okna - se zavírají prakticky automaticky, bohžel dřív, než člověk uvidí jejich obsah, natož aby stihl něco udělat. Problém je tím častější, čím větší soubory složka obsahuje. Ach jo... s Total Commanderem si dvakrát nesedíme a reinstal  "woken" se mi fakt dělat nechce (nemluvě o tom, ženevím jak obnovu ze skrytého oddílu disku spustit, když AltGr+F10 nefunguje).

23. července 2009 - po odinstalování hry Tiberian Sun se systém začal chovat opět zcela korektně 

20. července 2009 - krach systému se evidentně blíží, aneb XP jsou po dvouletém provozu čím dál tím více nestabilní - několik příkladů: po otevření některých složek proběhne "restart" - vše zmizí a naběhne čistá plocha jako po zapnutí počítače ; při odstraňování některých soborů - byť prázdných složek - tak nelze učinit ; jinak bezproblémové a nenáročné programy jako např. BsPlayer ani po reinstalaci nechtěji sloužit tak, jak by měly a při hrách nastávají "fatal error" atd... Třešničkou na dortu už je již z dřívějších verzí windows známá situace, že i po vysypání koše je zobrazována ikona koše plného, co víc - po opětovném příkazu k vysypání je mi tvrzeno, že adresář windows nemůžu smazat... co dodat  Ještě že ty důležitější soubory ukládám na D:

02. července 2009 - jen jsem se včera zmínil na blogu Hospodyňky o teoretickém krachu disku či systému, dorazily problémy. Při přesování několika desítek GB dat z disku A na disk B (resp. z D na C) a naopak jiných dat obráceným směrem (zajímavé, na kolik věcí člověk přijde, že je může smazat!) došlo k tak fatálnímu zpomalení systému, že hned poté, co se začal sekat zvuk při přehrávání mp3, nebylo možné dojet na méně jak deset tahů myši od jedné ikony k druhé... restart nepomohl, CCleaner také ne, AntiSpywer také ne. XpManager stažený z netu, s 15ti denní trial verzí najednou hlásil její vypršení - ani ne po 15 minutách! Defragmentaci nepoužívám, jelikož mi na XP nepřinesla nikdy nic dobrého, právě naopak... naštěstí problém odstranil Bod obnovení - až se mi tomu nechtělo věřit, zato jsem zažil endorfinový orgasmus :) uff... 

10. června 2009 - HDD cvaká čím dál tím častěji, většinu souborů mám naštěstí zálohovaných, né však všechny... investice do nového disku by vyšla na cca 2,5 tis.. navíc, včera na mě při snaze otevřít složku na D: vyběhla nějaká chyba windows... ouvej...  CCleaner, AntiSpyware ani Scan disk nic nešali, přestože mi přibývá čím dál více rezidentně běžících procesů, které se často opakují a vše je údajně SYSTÉMOVÉ... hold už mi XP běží více než dva roky :-?

20. ledna 2009 - dnes jsem uhradil 30tou splátku z 60ti za svůj noťas. Jsem tak přesně v polovině splácení a doufám, že noťas je maximálně v polovině své životnosti. (článek)


2008

18. prosince 2008 - záruka je v pryč a od noťasu jsem dostal (před)Vánoční dárek v té podobě, že přestal vypalovat i klasická CD... . Takže jsem hrdým vlastníkem dalšího šmejdu

27. sprna 2008 - přestože používám na vypalování ověřená a bezproblémová DVD od Sony (-), mechanika v 50% případů nezvládá zapisovat závěrečnou stopu disku. Vypalovací software se tak vždy zakousne a i po jeho ukončení je mechanika zaneprázdněna. Poprvé v životě tak mechaniku otvírám pomocí kancelářské sponky "nouzového tlačítka". Občas se také z mechaniky linou podivné a doposud neslýchané zvuky. Subjektivně mi přijde, že case v okolí mechaniky je nebývale volný. Že by se přeci jen pád brašny (viz níže) neobešel bez následků? :(

18. srpna 2008 - "praskla" karabina brašny notebooku a ta mi tak spadla z ramene na zem. Notebook vypadá, že je bez újmy, popruh brašny je nepoužitelný. Brašnu reklamovat nelze, protože na ní prodejce neposkytuje záruku, jelikož se jedná o spotřební zboží

5. srpna 2008 - baterku prakticky nepoužívám (tzn. že ji ani v notebooku nenosím), jen občas když se mi nechce tahat kabeláž a potřebuji zajet k nějakému známému nakopírovat pár souborů, ji využiji. Včera se mi stalo již podruhé, že při kritickém stavu baterie (pod 5% kapacity), kdy se má noťas připravovat na hybernaci, mi z ničeho nic vyskočí hláška z programu Notebook Hardware Control, že bylo dosažené kritcké teploty procesoru a to 95´C ! Pár vteřin předtím si procesor běžel v klidu na 800 Mhz a jeho teplota nepřekročila 45 ´C - měřeno (trvale) stejným programem... vůbec nevím, co si o tom myslet... Pro jistotu noťas vždy ihned vypnu. No uvidíme, co mi k tomu řeknou zkušenější na fóru...

31. července 2008 - XP fungují bez problémů, Ťuk, ŤUk ŤUK a to i po automaticky stažených aktulizacích. Zavirovaný noťas snad nemám, protože neustále aktualizovaný antivir ani spyware software nic nenašli. Smlouva na tento nevýhodný paušál končí, takže od zítřka, jsem zase off-line. Škoda, bylo to fajn, i když někdy o nervy .

7. července 2008 - ten modem je už vážně šrot... překvapilo mě, že se dožaduje připojení do stejného! USB konektoru, přes který byl instalován, jinak nefunguje... po zavření víka noťase, kdy se mi má vypnout, se s připojeným modemem zasekl a odmítl se znovu spustit... násilné vypnutí a zapnutí proběhlo naštěstí bez viditelných ztrát.. jo a internet je fakt "humáč" protože se mi sám od sebe začal po startu spouštět QuickTime, aniž bych ho instaloval a odinstalovat nejde, ani přes msconfig nejde zakázat

- XPčka si z netu stáhla nějaké "důležité aktualizace, celkem 37 částí, tak se to zrovna instaluje... doufám, že po restartu počítač naběhne jak má...

4. července 2008 - poprvé noťas připojen k internetu... bohužel přes velice nestabilní spojení, kde mi občas trvá skoro 30 minut přihlásit se na e-mial...

3. července 2008 - dříve zmiňované zvýšené teploty procesoru již po spuštění systému se ukázaly jako trvalé a neustále mírně stoupající, aktuálně je teplota CPU běžícího na 800 MHz (tzn. v klidu) 45 ´ standardně...

2. července 2008 - dnes mi DVD mechanika při ripování DVD filmu začala natolik vrčet a vybrovat, že se celý noťas začal na dotek chvět podobně jako akumulátorová vrtačka... ... při držení mechaniky "domáčknuté, resp. mírně nadzvednuté" tento jev zmizel... asi chápu, proč v souvislosti s ACERem mluví uživatelé o "levných plastech"... naštěstí tento jev se vyskytuje pouze při maximální rychlosti mechaniky, což není zase tak často, přesto je to nemilé...

21. března 2008 - počítač byl včera asi nastydlý, protože dnešní provozní teploty cpu se vrátily do svých obvyklých mezí...

20. března 2008 - tv kartu jsem zavrhnul a dál ji neřeším, do doby kdy bude fungovat analog ji dvakrát nepotřebuji a pak se hold koupí jiná, snad lepší...

- včera jsem se známým kupoval notebook od HP a překvapil mě svojí nízkou hlučností, tedy do doby, než musí "hrábnout" na hdd, proti tomu ten můj funí jak parní lokomotiva... což se ho asi dotklo, protože dnes, když jsem ho vyndaval z brašny a zespoda zapraštěly plasty (vidět žádná změna - poškození - není), možná dosedli po upgrade ram konečně tam, kam měly, ale každopádně dnes se nemůžu s teplotou procesoru dostat pod 42 ´a dříve byla na 37-38 ´, což bude způsobeno tím, že nějak málo funí... příjemný klídek od větráčku, ale aby to nebylo na úkor součástek

29. února 2008 - na internetu se mi povedlo najít diskuzy, jejíž účastník má ty samé problémy s TV kartou co mám já... jedná se dokonce i o stejný typ TV karty... jiskřička naděje na vyřešení mého problému vyhasla ve cvhíli, kdy jsem zjistil, že se jedná o téměř rok a půl starý příspěvek a kontakt na přispívatele nikde :(

23. února 2008 - televizní karta opět odmítá nahrát více jak 19 vteřin záznamu... systém je neskutečně pomalý, proklatá defragmentace, ovšem zdá se mi, že hdd se tak často neozývá... což zase radši budu mít spomalený systém, než "ničit" hdd tím, že se musí mimo jiné pořád kalibrovat...

18. února 2008 -jak mi řekl jeden z účastníků internetové diskuze nejen o defragmentaci které jsem se zůčastnil, zřejmě mám Windows s mozkovou příhodou, protože po defragmentaci se mi celý systém opět zpomalil (naštěstí né o tolik jako dříve při paměti 512 MB to bylo až neúnosné) a zejména při spuštění her je to znát... Horší ovšem je, že se mi opět přestaly spouštět některé systémové služby "po spuštění", což naštěstí bylo odstraněno procesem obnovení systému...


16. února 2008 -
tv karta nahrává navzdory dřívějším tvrzením, že na disku není místo a to jsem přitom na něj ještě pár soborů naopak uložil... faktem je, že jsem nahrával cca 20 minut, ale byl jsme překvapen už tím, že mi to bylo umožněno, vzhledem k tomu, že mi zbývalo "pouhých" 25 GB volného místa... že by tyto na první pohled nesmyslné problémy způsoboval "původní" 2GB modul RAM?

- spuštěna defragmentace disků, jaký bude výsledek tentokrát jsem sám zvědavý :-?
- po čtyřech hodinách byla defragmentace na 18 % a pak zase " z ničeho nic" začala na 1% a po další čtvrt hodině zde setrvávala, tak jsem ji předčasně ukončil... nakonec byla na potřetí defragmentace provedena a trvala cca 6 hodin... tak uvidíme, co bude nebo nebude následovat...


11. 2. 2008 - jak už jsem avizoval dříve, byl mi dnes vyměněm 2 GB modul RAM za "totožný" ale od jiného výrobce... systém opět nabootoval bez problémů, ale tentorkát to vypadá, že tak bude i fungovat... :) Takže navzdory mému původnímu rozhodnutí si ji v noťasu nechám i přesto, že dle testu v PC Wizard 2008 klesl výkon sestavy z již zmiňovaných 1934 bodů při 2 GB RAM na 1843 bodu při 2,5 GB.

8. 2. 2008 -
přeinstalování ovladačů TV karty nebyla zrovna procházka růžovým sadem, ale podařilo se... výsledek je pochybný, protože se mi sice podařilo nahrát 2,5h záznamu v kuse, ale pak opět došlo údajně místo na HDD, ačkoli zbývá 28 GB volného prostoru a další nahrávání jde po 19ti vteřinách... tak už nevím co s tím :( Jinak se počítač ani jednou nekousl :) Takže chyba je jasná - vzájemná nekompatibilata pamětí... v pondělí se mám stavit u svého "dealera" a že prý zkusí tu 2 GB prohodit za jinou, aby chodila i s tou 512tkou... no, jestli pak bude horší výsledek v testech, tak si radši nechám jen tu 2 GB RAM.


7. 2. 2008 -
včera mi budoucí švára vyndal z noťasu původní 512 MB Ram a od té doby ani jeden zásek a počítač již běží přes 15 hodin v kuse... fakt je, že z toho asi 10 hybernoval :).. takže to vypadá, že je tento problém vyřešen - vzájemná nekompatibilta pamětí se musela stát zrovna u mě, když jsou to dva, tři případy ze sta... TV karta opět po 1,5 hodině záznamu hlásí plný disk, ačkoli má k dispozici více než 30 GB prostoru, dnes ji zkusím přeinstalovat...


6. 2, 2008 -
včera se noťas tvářil jako že o žádných problémech neví do té doby, než jsem si spustil svoje oblíbené FlatOut2... každý druhý závod mi to spadlo do winů... jinak nic a dneska ráno vypaluji několikrát neúspěšně CD-rw - chybová hláška cca po minutě nečinnosti, při které došlo jen k prvotnímu načtení dat do paměti... pak zase modrá smrt s malinko jiným obsahem, ale stejným doporučením jako obvykle, tj. odstranit nový hardware or software a při náběhu do winů CHYBA CLI.EXE což jsou sobory grafiky... servis, který mi ram prodal a namontoval se mnou po mejlu zatím nekomunikuje, osobní návštěva bude zřejmě nutná... po dalším restartu se zadařilo i vypalování a opět se tváří(me), že se jako nic neděje... v pořádku vypnuto a po zapnutí nová chybová hláška:

for any window updates you might need

Run the driver verifier against any new (or suspect) drivers.
If that doesn´t reveal the corruprting driver, try enabling special pool.
Boht of these features are intended to catch the corruption at an earlier
point where the offending driver can be indentified.

Technical information:
STop: 0x000000c5 (0x20707249,0x00000002,0x00000001,0x8054A168)

Následoval Restart, scandisk a řádné spuštění systému... tak už fakt nevím co si o tom myslet...

Nyní se mi povedlo spojit se s technikem "mého obchodu s pc - viz odkaz na mé úvodní stránce) a dozvěděl jsem se následující, viz. přepis naší konverzace:
Dobry den, chybu vam vyhazuje VGA, ale s RAM to souviset samozrejme muze....
[08:32] 393188163: a jak mam tedy postupovat pro odstraneni problemu? hledal jsem zpusob jak vypnout sdileni ram grafikou ale nenasel... tak pak uz mne napadlo akorat ze se ta nova pamet nechce prizpusobit taktu te stare...
[08:32] FH System technik: Na pondeli nam prijdou jine moduly, muzeme to pak zkusit, popripadne nechat tam jen tu 2GB
[08:34] 393188163: V pondeli bych se tedy stavil, po poledni? Nejvetsi problem vidim v tom, ze chyba se projevuje jen nekdy... tak se pak tezko opravuje
[08:35] FH System technik: vymenime modul a otestujete to v praxi....
[08:36] 393188163: dobra, tak dekuji za vstricny pristup, opravdu si toho moc vazim, uvidime se tedy v pondeli
[08:37] FH System technik: ok, mejte se...
[08:39] 393188163: Hezký den přeji a málo otravných zákazníků PS: kdyby to šlo, chtěl bych vyzkoušet ten 2GB modul pracující na frekvenci 533 Mhz, tj. tento: http://www.fhsystem.cz/?atc=detail&cozo=640975&katwht=Komponenty/Pam%ECti/SO-DIMM%20DDR2
[08:43] FH System technik: popravde moduly s CL4 vetsina desek nepodporuje....
[08:48] 393188163: aha, tak v tom se už zase já moc neorietuju, takže to nechám na vás.. tak v pondělí

- a máme tu novou chybovou hlášku při modré smrti - docela (ne)zábavné to vždy ručně přepisovat...

Check to be sure you have adequate disk space. If a driver is identified in the stop message, disable the driver or check with the manufacturer for driver updates. Try changing video adapters.


Check with your hardware vendor for any BIOS updates. Disable BIOS memory options such as caching or shadowning.

Technical information:

STOP: 0x000008E (0XC000001D, 0X805BE001,0XAF32A3AC,0X00000000)

Tak teď už to fakt vypadá, že je to tou grafárnou, mám z ní pocit, že ačkoli si nasdílela paměť z ram, tak s ní neumí spolupracovat a nevím jak jí to zakázat... z netu jsem stáhnul nové ovladače, ale bojím se je naistalovat, abych tomu víc neuškodil, než pomohl, a přijde mi jako blbí důvod instalovat nové ovladače, když do doby než se přidala nová ram, tak grafika šlapala zcela bez problémů.. ach jo, začínám z toho být dost otrávený
4. 2. 2008 -
počítač jsem projel aktualizovaným anitivirem, který nic nenašel, pomocí programu CCleaner jsem vyčistil registry, večer mi milostivě dovolil nahrát 1,5 h záznamu z tv karty, ale při ukládání videa na disk samozřejmě spadl, takže práce byla v niveč.. co dál se sestavou neustále konzultuji na výše uvedeném odkazu, stačí kliknout...3. 2. 2008 -
nestabylita systému, již při pouhém vytváření nové složky na ploše problikne modrá, hustě bílým písmem popsaná, obrazovka a probíhá restart... to se děje několikrát za sebou, scan-disk hlásí chyby souborů v kořenonvém adresáři Windows a u vypalovacího softwaru dodávaného Acerem - "NTSC?"
- televizní karta odmítá nahrát záznam delší jak 19 vteřin, protože nemá prý na disku dostatek místa - přes 30 GB je asi málo...
http://notebooky-forum.n

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 vojtahavel 04. 02. 2008 - 14:50
RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 vojtahavel 06. 02. 2008 - 15:27
RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 vojtahavel 02. 07. 2008 - 21:39
RE(2x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 davidhavel 03. 07. 2008 - 14:43
RE(2x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 tenisák 19. 10. 2011 - 10:01
RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 parizek 03. 07. 2008 - 19:54
RE(2x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 davidhavel 03. 07. 2008 - 20:55
RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 parizek 03. 07. 2008 - 20:19
RE(2x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 davidhavel 03. 07. 2008 - 20:56
RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 parizek 03. 07. 2008 - 21:09
RE(2x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 davidhavel 04. 07. 2008 - 09:26
RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 vojtahavel 04. 07. 2008 - 10:09
RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 vojtahavel 31. 07. 2008 - 21:58
RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 milan* 06. 08. 2008 - 13:13
RE(2x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 davidhavel 06. 08. 2008 - 13:28
RE(3x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 tenisák 19. 10. 2011 - 10:02
RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 parizek 19. 12. 2008 - 14:27
RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 adio45 23. 12. 2008 - 20:35
RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 tom* 16. 06. 2009 - 13:12
RE(2x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 davidhavel 16. 06. 2009 - 14:06
RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 vojtahavel 20. 07. 2009 - 11:00
RE(2x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 adio45 20. 07. 2009 - 18:56
RE(3x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 davidhavel 21. 07. 2009 - 06:13
RE(4x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 vojtahavel 21. 07. 2009 - 11:32
RE(5x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 davidhavel 22. 07. 2009 - 06:23
RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 filip* 14. 05. 2010 - 08:50
RE(2x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 davidhavel 17. 05. 2010 - 15:20
RE(3x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 filip* 18. 05. 2010 - 07:34
RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 contritus 14. 10. 2010 - 10:00
RE(2x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 davidhavel 16. 10. 2010 - 01:09
RE(3x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 davidhavel 16. 10. 2010 - 01:10
RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 vyletnici®svetu.cz 14. 10. 2010 - 19:12
RE(2x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 davidhavel 16. 10. 2010 - 01:12
RE(3x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 vyletnici®svetu.cz 16. 10. 2010 - 07:49
RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 vojtahavel 05. 03. 2011 - 16:46
RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 adio45 12. 03. 2011 - 16:40
RE(2x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 davidhavel 13. 03. 2011 - 19:47
RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 adio45 18. 06. 2011 - 15:23
RE(2x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 davidhavel 20. 06. 2011 - 08:54
RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 pavel 10. 11. 2011 - 20:06
RE(2x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 davidhavel 13. 11. 2011 - 07:34
RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 filipelodontologico 25. 01. 2014 - 07:49
RE(2x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 davidhavel 25. 01. 2014 - 08:53
RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 maverick84 08. 10. 2014 - 09:32
RE(2x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 davidhavel 08. 10. 2014 - 09:50
RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 vojtahavel 13. 01. 2015 - 22:16
RE(2x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 davidhavel 14. 01. 2015 - 10:31
RE: Co nového s mým ACERem Aspire 5101 jarmik 28. 11. 2015 - 22:07
RE(2x): Co nového s mým ACERem Aspire 5101 davidhavel 29. 11. 2015 - 20:18