Autobusem do Chorvatska

6. červen 2012 | 10.53 |

Pátek, 25. května 2012

- v 11h pro nás přijíždí švagrová, která slíbila, že přijede o čtvrt hodiny dříve. Časová rezerva zcela vyplnila svůj účel - jako obvykle. Jeden kufřík, jeden bágl, jedna taška na pláž. Vše mizí v kufru Felicie a vyrážíme na vlakové nádraží v Děčíně, odkud máme v poledne odjezd.

Janča dokupuje ještě pár drobností a já již netrpělivě vyhlížím autobus, který měl přijet v půl dvanácté. Za budovu nádraží přistává vrtulník, kdo ví, co se tam zase semlelo...

Mezi třičtvrtě na dvanáct a celou ještě oba, celí nervózní, využijeme služeb místních záchodků a autobus samozřejmě přijíždí ve chvíli, kdy jsem pryč. Janča popadá tašky a táhne je k autubusu. Zmateně ji vyhlížím mezi dvěma autobusy a s úlevou ji nacházím u řidičů se zasedacím pořádkem. Jmenují se Miloš a Milan! :D

Odjezd

Minutu po poledni vyrážíme na cestu. Sbíráme lidi v Ústí, projíždíme Lovosice a konečně se docouráme na dálnici do Prahy.

14:10 přistupuje mimo jiné banda puberťaček, kterým je od šedesáti nahoru. Hrůza! Samozřejmě všech osm sedí v naší bezprostřední blízkosti. Do tohoto okamžiku jsem si myslel, že nejhorší jsou puberťáci. Nejsou! Fakt nesnáším rozjařené důchodce!

Babky chlastají jako duhy, zvláště ta jedna, sedící před Jančou, ta konzumuje s přehledem litr vína za hodinu, navíc ho prokládá rumem. V autubuse se šíří hospodský puch, klimatizace nezvládá. Uvažuji o kinedrylu, Janča díky němu již se sluchátky v uších pospává.

Peroxidový kokrhejl sedící předemnou, hlučně diskutující na lechtivá témata a lamentující rukama do všech stran, chvilku v klidu neposedí. Pořád se upravuje, vlasy si dává do skřipce co tři minuty. Hledá v taškách. Nevidím nikam. Ani před sebe, ani do boku.

Než dojedeme do Brna, jsou tak namol, že jsou polité vodou i vínem nejen ony, ale i okolí.

Střílejí po sobě gumičkama do vlasů přes půl autobusu a iritují většinu svého okolí, což je vůbec nezajímá, stejně tak jako řidiče :( Zlatá dvě mimina co jedou také s námi!

18:00 Mikulov, dle zcestovalých důchodkyň Lednice nebo Bouzov! Na pumpě si kupují další rum a krabicové víno a bez ostychu se cpou na pánské záchodky. Kokrhejla zastavuji ve dveřích a s jakousi ironickou poznámkou ji vykážu do patřičných dveří.

18:02 Rakousko

19:00 Vídeň - jé, támhle jsem projížděl před dvěma měsíci na motorce :)

Viden

21:10 Graz, řidiči pouští "Líbáš jako Bůh". Ještě že ten film zná většina lidí z paměti. Staré krávy, které se navíc "rozezpívaly" bučí tak hlasitě, že film není slyšet přesto, že sedíme pod reprákem! Jedné spolucestující již opravdu přetekly nervy a  ve vší slušnosti se do těch - ani nevím jak už je nazvat - pustí. Vyslouží si za to jejich pohrdání, úšklebky a bezpočet trapných narážek, ale účel to splnilo. Stichly, né úplně, ale už se to dalo...  

22:10 Slovinsko

23:10 - rádi bychom ze Slovinska do Chorvatska. Slovinští celníci evidentně očekávají úplatek v podobě piva a také ho dostávají. Narozdíl od kilometrové kolony kamionů, my pokračujeme.

23:20 CHORVATSKO! DOBRO DOŠLI !!!

Sobota, 26. května 2012

00:00 Zagreb - Lučko ; 12h na cestě

00:10 - půl hodiny přestávka ; z autobusu vystupuje tak polovina lidí. Venku 7´C...

02:30 - zabíjíme čas další půlhodinovou přestávkou, abychom nedojeli moc brzy. Nikdo nevystupuje, všude je mlha.

04:00 vidím první odlesky hladiny moře ;) Projždíme jeden tunel za druhým, některé se zdají nekonečné, ale dost možná proto, že konečně klimbám.

Tunel

04:15 další zabíjení času, celý autobus spí ; do Splitu zbývá 120 km, začíná svítat

05:20 Biograd na Moru - vysazujeme první spolucestující. Nic mě zde neokouzlilo - pravdou je, že jsme viděli jen část, částečně opuštěného kempu.

05:30 Pakoštane - další výsadek

05:40 slunce leze nad obzor, moře vypadá zatím jako Orlík, Janča je evidentně zklamaná. Krajina je podivná, samý šutr, borovice, nízká tráva, kamenolomy. Domy opuštěné, rozbité, z poloviny stržené a hned vedle nich nové. Kdy že tady skončila válka?

slany Orlik

06:15 Split 80 km - to není možné... Uff. Kupí se oblačnost, ale teplota poskočila o 10´C vzhůru na +17

07:00 prý poslední přestávka, nuda!!!

07:40 Split - "velkoměsto", komplex pro turisty připomínající Lipno. Sem teda nee...

Split

08:00 Nemira

08:20 Mimice

08:50 Makarská - ani zde se mi nelíbí, opět "Lipno".

V autobuse nás zbývá už jen pár, řidič se nás ptá, jestli víme, kde je ten Paškal? Ne? Hm, já taky ne... ani ten Zaostrog :D

09:40 jsme u cíle. Zákaz vjezdu autobusů! Řidič nám domlouvá odvoz k vile a přestože na něj má s námi čekat (jelikož dotyčný neví, kde stojíme a autobus prý snad najde!), odjíždí. Za deset minut příjíždí Fiesta s mladým klučinou a holkou. Paškal? Dobře, nastupte si ;) Čeština jako doma :) Z vesela debatuji a v tom se klučina otočí a říká mi "já nejsem Čech, jsem Chorvat" :D.

09:55 dostáváme nádherný pokoj s úžasným výhledem z vlastního balkónu... ;) Dovolená může začít!

Dobro došli

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Autobusem do Chorvatska newold®blbne.cz 06. 06. 2012 - 17:02
RE(2x): Autobusem do Chorvatska davidhavel 06. 06. 2012 - 17:06
RE(3x): Autobusem do Chorvatska tenisák 06. 06. 2012 - 21:16
RE(4x): Autobusem do Chorvatska davidhavel 07. 06. 2012 - 08:03
RE: Autobusem do Chorvatska tales 07. 06. 2012 - 13:40
RE(2x): Autobusem do Chorvatska davidhavel 07. 06. 2012 - 17:08