Učil mě Werichův syn?

8. leden 2012 | 10.07 |

Werich vs Petrasek

 To koukáte co? No, já včera koukal taky, když mi v mejlové schránce přistál odkaz na tento článek.

Přestože drby nijak dvakrát nemiluji a ctím soukromí a svobodu každé osoby až do té hranice, kde začíná soukromí a svoboda osoby další, nedá mi to abych o odkaz na článek nezveřejnil a o p. ing. Petráškovi, kterého znám osobně, nenapsal pár řádek. Vím, že je to člověk pokrokový a moderní a svobodu slova akceptuje, tak s chutí do toho!

Poprvé jsem o jakémsi Petráškovi slyšel v roce 2000, kdy jsem ukončoval po nemalém boji s prospěchem třetí ročník děčínské obchodní akademie. Naše třídní se jmenovala Petrášková a její manžel nás měl od nového školního roku přijít učit také. Nevím proč jsem si ho představoval podobně jako našeho tehdejšího češtináře, charizmatického, nicméně pána v důchodu. Jediný rozdíl v mých představých byl v tom, že p. Petrášek měl mít na hlavě klobouk. Směšné že? :-D Taky si říkám, ale ta představa mě neopoušěla. Čekal jsem jakéhosi prvorepublikového seladona ve stylu Oldřicha Nového. 

Představa se rozplynula přesně v druhý školní den, kdy vstoupil do učebny.

Na první pohled rozjařený, dobrou náladou překypující a věčně vtipkující čtyřicátník podsadité postavy vstoupil do třídy a to prosím bez klobouku! Se svým typickým úsměvem nám oznámil, že nám bude zatápět o hodinách ekonomiky a managementu a jal si prohlížet zejména spolužačky ;). V tu chvíli byl náš, zejména kluků a brali jsme ho jednoznačně za svého...

Později při vyučovacích hodinách, které byly tolik rozdílné od všech dosavadních (a spočítejte si, kolik učitelů vás učilo) jsme se dozvěděli, že p. ing. je dokonce nositelem ocenění manažer roku, ale o soukromí jsme nikdy nijak otevřeně nemluvili. Proč taky... "Kdybych tu měl být pro peníze, tak tu rozhodně nejsem, učím z lásky k tomuto povolání".

Nebylo moc učitelů, kterým bych toto věřil, jemu ano. Díky tomuto p. učiteli jsem také poznal jaký je rozdíl mezi učitelem, který zná danou problematiku jen z učebnic a tím, který zažil "ostrý provoz". Petráškův názor, že každý učitel odborných předmětů by si měl projít prvně praxí jsem zcela převzal za svůj.  

Ing. Petrášek byl také jediným učitelem, který mě donutil se o dané předměty opravdu zajímat, učit se, ba co víc, začít přemýšlet a netěžit jen z toho, co si naposlouchám při výkladu. Povedlo se mu to ve chvíli, když se mě zeptal, jestli mě baví být s prominutí za blbce a klauna třídy, když oba víme, že mám na mnohem víc a posadil mě s další kulí. Ještě chvíli mi trvalo si to srovnat v pubertální hlavě, vlastně až do chvíle, kdy mi oznámil, že k maturitě asi nepůjdu. Tehdá mě vyhodil od tabule s další kulí z daňové soustavy ČR...

Náhoda tomu chtěla, že z této nejobsáhlejší maturitní otázky, které se každý bál, jsem maturoval... Poprvé v životě jsem tak viděl p. Petráška nechat svého žáka čtvrt hodiny bez přerušení mluvit a k mému i jeho nadšení jsem odcházel ze zkoušky s jedničkou ;). 

Hned po škole jsem narukoval a z vojny jsem se k rodičům již prakticky nevrátil. Přestěhoval jsem se do jedné vesničky kousek za Děčín a náhodou zjistil, že zde staví mimo jiné i jakýsi Petrášek, údajně ředitel obchodní akademie.. ;)

Občas se potkáme v místní knihovně a k mému potěšení a překvapení se s ním i jeho manželkou nejen zdravíme, ale i poznáváme. Nezměnil se ;). Když se objevil na kandidátce naší obce, měl jsem konečně svého favorita. Konečně člověk co nemluví do větru, co opravdu dokáže sehnat peníze a rozumně je investovat... Přestože jsem jeho několikeré pozvání na obchodku ještě nevyužil (a asi nevyužiji, nemám na to místo ty nejlepší vzpomínky), i z venčí je vidět, že to se školou někam dotáhl. Právě jemu bych tak s klidem na duši svěřil starostování v naší obci, která by se měla mít dle mého laického soudu díky nemalým příjmům ze skládky, kterou máme na kopci, podstatně lépe než se má. Když dokázal pro OA vybudovat tělocvičnu tam, kde to nikdy nebylo možné, třeba by se v Malšovicích začaly stavět znovu i byty pro mladé a snad i lepší než ty poslední, v kterých žiji spolu s ostatními já.

PS: Pamětníci p. Wericha můj blog asi nečetou, ale tak jak na mě působí  p. Werich z obrazovky, takový se mi zdá p. Petrášek osobně. Co si tedy o výše odkazovaném článku myslet? Snad jen, že na každém šprochu, pravdy trochu. Dotyční vědí a my ostatní vědět nepotřebujeme. "Co třeba, to netřeba..."

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.67 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Učil mě Werichův syn? apok@lypsÍk 08. 01. 2012 - 11:16
RE(2x): Učil mě Werichův syn? davidhavel 08. 01. 2012 - 16:31
RE: Učil mě Werichův syn? inenaso 08. 01. 2012 - 17:30
RE: Učil mě Werichův syn? mirka ch. 11. 01. 2012 - 13:57
RE(2x): Učil mě Werichův syn? davidhavel 11. 01. 2012 - 15:57
RE: Učil mě Werichův syn? tenisák 21. 01. 2012 - 12:40
RE: Učil mě Werichův syn? pametnik 24. 12. 2013 - 14:34
RE(2x): Učil mě Werichův syn? davidhavel 25. 12. 2013 - 09:22
RE: Učil mě Werichův syn? byvaly student oa decin 21. 11. 2015 - 23:09