Medové vzpomínky

14. prosinec 2009 | 11.28 |

Po dlohé době se u mě doma objevila sklenice s medem... objevila = koupil jsem. Med mám moc rád a dlouho jsem si jej nedopřál proto, že platit přes 80,- za jeho necelé jedno kilo (malá sklenice) mi přišlo prostě moc. Celkem živě mám totiž v paměti dobu, která je již více než deset let nenávratně pryč, kdy jsem si od dědy (z máminé strany) vozíval plné velké okurkové sklenice medu a samozřjemě zdarma.

Med je zdraví prospěšný, pro tělo přijatelnější jak cukr, funguje preventivně proti řadě onemocnění včetně škrábání v krku a já na něm ujížídím již z miminkovských dob. Coby mimino (pěkně tučné) jsem prý neusnul jinak, než s dudlíkem obaleným v medu a to prosím až po kroužek! :-D

O pár let později jsem pod dědovým vedením nakoukl do tajů včelařství a učil se med vytáčet.

Nějaký ten týden poté, co odkvetou voňavé lípy se rozkouřil dýmák. Zařízení připomínající letlampu, v kterém "hořely" spolu s novinami piliny a mněchem se rozdmýchávaly. Děda mi nasadil na hlavu včelařskou kuklu a začali jsme otvírat úly. Včelám se to samozřejmě nelíbilo a tak jsme na ně přišli právě s oním dýmákem. Kouř měly ještě méné rády než naši přítomnost a tak radši uletěly. Ty, co se rozhodly bránit rámečky (resp. plástve) plné medu vlastním tělem, jsme jemně odstrčili brkem z kachny či husy.

Takto jsme vybrali celý úl a rámečky opatreně zavěšovali do speciálního stojanu přikrytého vlhkou utěrkou.

Občas se povedlo, že mi děda mohl ukázat včelí královnu, občas jeden z nás koupil nějaké to žihadlo. Pekelně to bolelo, živě si pamatuji jak pálí zadek, když si na včelu sednete, ale děda byl již otrlý včelař a tak jen s klidem vytáhl žihadlo, pronesl "alespoň máš do toho Děčína protilátky" a poslal mě k babičce pro plátek cibule, který se přiložil na vpich a krom opuchnutí příslušné části těla jsem za chvíli o ničem nevěděl a zvídavě očekával další události.

Z rámečků, respektive pláství se musejí sudnat víčka, kterými včely zalepují jednotlivé domečky, pod kerými je medová kašička. Víčka se sundavají speciálním "hřebínkem" a to co vám na něm uvízne není nic jiného než pravý včelí vosk. Navíc je to neskutečná dobrota, jelikož i ten nejzkušenější včelař málokdy sebere opravdu jen víčka. Na víčkách ulpí určité množství medu a když si tuto směs necháte roztákat na jazyku je to zkrátka slast :), jen ten vosk bych nejedl :-D

Co jsme nevycucali s dědou, vrátilo se včelám na okno včelína v misce. živě si ji vybavuji.. bílý porcelán s motivem třešní...

Odvíčkované rámečky se zavěsí do speciálního zařízení nazývaného medomet. V medometu se rámečky otáčejí tak rychle, jak rychle dokážete točit jeho klikou (moje nejoblíbenější část) a díky odstředivé síle se z pláství uvolňuje med, který ulpívá na stěnách medomedu a postupně z něj vytéká do připraveného hrnce.Rámečky se po určité době točení v medometu obrátí a vytáčí se jejich druhá strana. Značně odlehčené se poté vrací zpět do úlu, kde na jejich plnění začnou včelky znovu ihned pracovat.

Děda měl kolem osmi úlů a než jsme je všechny vytočili, utekl nejméně jeden celý den. Naplnili jsme hodně velikých hrnců, které se pak schovaly do prádelny nebo špajzky a kdykoli si tak člověk mohl mazat med nejen kolem huby, ale i dávat do čaje nebo na chleba s vrstvou pravého másla... tak ho mám ostatně nejradši :)

Také si lámete hlavu stejně jako já, když jsem byl malý, s tím, z čeho ty včelky pak přes zimu žijí, když jim včelaři med seberou? Je to jednoduché... nechá se jim do úlu prokapávat cukerný roztok, což je také moje poslední vzpomínka na včelařství, jelikož měsíc poté, co mě toto děda naučil, jsem se o to již musel postarat v slzách sám... přesto věřím, že děda na mě přitom odtamtud z vrchu dohlížel, jelikož všechna včelstva zimu úspěšně přežila a mohla být předána zjara jinému včelaři.

Nyní již včelín pár let nestojí, zbývají tak jenom krásné vzpomínky a chuť si jednou pořídit vlastní včelstvo, vytočit si pravý lipový nebo lesní med a nemuset kupovat kilo za osmedesát, přičemž toho budu o něm vědět víc, než to, že se jedná o "směs medů ze zemí ES a ze zemí mimo ES"  

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Medové vzpomínky hospodynka 14. 12. 2009 - 11:55
RE(2x): Medové vzpomínky davidhavel 17. 12. 2009 - 22:47
RE: Medové vzpomínky vojtahavel 14. 12. 2009 - 12:15
RE(2x): Medové vzpomínky davidhavel 17. 12. 2009 - 22:47
RE(3x): Medové vzpomínky vojtahavel 18. 12. 2009 - 17:03
RE: Medové vzpomínky newold®blbne.cz 14. 12. 2009 - 12:47
RE(2x): Medové vzpomínky davidhavel 17. 12. 2009 - 22:49
RE: Medové vzpomínky milan* 17. 12. 2009 - 19:15
RE(2x): Medové vzpomínky davidhavel 17. 12. 2009 - 22:58